Duminică,
09.05.2021
Cer Senin
Acum
1°C

Iohannis: Vaccinaţi-vă! Haideţi să facem tot ce ţine de fiecare dintre noi pentru a avea o vară cu cât mai puţine restricţii

Iohannis: Vaccinaţi-vă! Haideţi să facem tot ce ţine de fiecare dintre noi pentru a avea o vară cu cât mai puţine restricţii

Preşedintele Klaus Iohannis a declarat, miercuri, că vaccinarea este cea mai sigură cale de a stopa răspândirea virusului şi a îndemnat cetăţenii să folosească toate facilităţile - platforma de vaccinare, centrele mobile sau cele care vor fi organizate de companii - pentru a se vaccina.

"În acest moment, trebuie să gestionăm cât mai bine epidemia. Însă, dincolo de măsurile de protecţie, dincolo de restricţiile inevitabile pentru a reduce aglomerările şi mobilitatea, şi care dau deja rezultate, cea mai sigură cale de a stopa răspândirea acestui virus este vaccinarea. Avem deja modelul de succes al ţărilor care au reuşit să atingă un nivel suficient de imunizare a populaţiei şi au început să relaxeze din ce în ce mai mult măsurile. Suntem şi noi tot mai aproape de acel moment în care vom putea să revenim la normalitate, să organizăm concerte, spectacole, să redeschidem industria ospitalităţii, iar românii să aibă o vară liniştită, să poată merge în siguranţă în concediu în ţară sau în străinătate. Singura condiţie este continuarea vaccinării la cote ridicate", a afirmat Iohannis într-o declaraţie de presă, citat de Agerpres.

El a îndemnat cetăţenii să folosească toate facilităţile pentru vaccinare.

"Asta vă îndemn, dragi români: folosiţi toate facilităţile, fie prin platforma de vaccinare, fie prin centrele mobile ori cele care vor fi organizate de companii, vaccinaţi-vă! Haideţi să facem tot ce ţine de fiecare dintre noi pentru a avea o vară cu cât mai puţine restricţii, în care să putem, în sfârşit, să relaxăm măsurile de până acum!", a adăugat şeful statului. 

Vizualizari: 1023

Comentarii

11 comentarii

Siana Dodoaca

Acum 2 săptămâni

"Haideti sa ne facem seppuku toti, dragi romani, ca sa multumim Marea Poarta!"
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Kokos

Acum 2 săptămâni

Spuneti-le chestia asta celor 25.000 de romani morti de covid , care ar fi dat orice ca sa se fi vaccinat inainte!
Raspunde

Eusebiu Capilar

Acum 2 săptămâni

Le spun, cum sa fac? Stiti dvs. o metoda? Sau mai bina va vaccinati si le transmiteti dvs. mesajul...
Raspunde

Intrebare

Acum 2 săptămâni

Eu am facut covid, si multi altii ca mine, de ce trebuie sa ma vaccinezi? De ce doar vaccinul este panaceu de sănătate și nu se vorbește de cei imunizati natural prin însăși a face boala? Si daca eu după ce am facut boala si sistemul meu imunitar s-a întâlnit cu virusul, cu raceala asta, mai primeste din vaccin inca o parte de virus, si am o reactie de supra-stimulare a sistemului imun si ma trezesc cu o boala autoimuna cine răspunde si mai ales cine duce suferinta? Am copii de crescut, deci am nevoie de răspunsuri clare, altfel spus de viata si de moarte.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Kokos

Acum 2 săptămâni

De "raceala" asta au murit vreo 25.000 de romani din care aproape 1000 de sibieni. Pe langa bolile autoimune de care ziceti , ati uitat de cancer , leucemii si altele precum si de cipurile bagate de bil gheit in vaccinuri! Mare ti-e gradina , Doamne!
Raspunde

No name

Acum 2 săptămâni

Kokos, n-ai dreptul sa-mi spui sa ma vaccinez asa cum eu n-am dreptul sa-ti spun ce sa faci cu corpul tau!
Raspunde

Jethro

Acum 2 săptămâni

Kokos esti cam obraznic. Căpșorul tau neted nu poate procesa anumite informații? Tu da-i cu batman, batman. Vaccinarea este o chestiune voluntara, pricepi? Nu există "vindecare" cu forța. Daca tu te-ai vaccinat, bravo tie, felicitări. Dar nu forta pe alții să facă ce faci tu. Parerile sunt împărțite, e democratie. Ps: Ai auzit de boli autoimune? Raspunzi tu pentru efectele secundare generate de vaccin? Nu de alta dar producatorii nu raspund si cu atat mai putin autoritatile.
Raspunde

2cents

Acum 2 săptămâni

In afara de multe clisee penibile si zeflemea, mai aveti si altceva in program? Intrebarea la care chipurile ati "raspuns" este perfect valida. Cineva care atrecut prin boala fara simptome serioase a dobandit in mod cert imunitate la cateva tulpini. Exact ceea ce face si vaccinul. De pe urma vaccinului nu capeti imunitate in fata tuturor tulpinilor si in mod cert nu toata lumea capata imunitate de pe urma vaccinarii, verifica in prospect. Un pic de bun simt ar ajuta foarte mult, mai ales in aceste vremuri grele.
Raspunde

Cristian Sibian

Acum 2 săptămâni

Hai sa citim inainte de a ne autodeclara virusologi din taste.. NU E VACCIN E TERAPIE GENETICA,deci nimeni nu poate prezice ce va determina in genomul uman peste 2-3 ani,in genele recesive de ex... Asa cum a studiat nenea ala care a pus bazele geneticii, Morgan,etc,etc.. iar mistocareala ieftina cu gheits oare ce-o cauta daca pomeniti de cei plecati dintre noi???
Raspunde

Kukuruku

Acum 2 săptămâni

@koko habar nu ai de nimic nimeni nu se arunca sa zica oficial ca au murit de covid ci ca au murit cu covid. normal ca din cauza covid s-au accelerar problemele anterioare ale unora dintre cei care au murit, a fost ultima picatura, dar pt cati dintre ei nu se stie exact. bine ca stii tu...
Raspunde

Krista

Acum 2 săptămâni

De cand politicienilor le pasa de cei de rand?Treziti-va oameni buni! De ce indeamna oamenii la vaccinare si nu la un tratament cum e normal! Renuntati la comoditate si lux caci cu asta va manipuleaza!Micile placeri concerte ,calatorii etc! Chiar nu vede nimeni ca imparatul umbla fara vesminte?
Raspunde