Joi,
24.06.2021
21°C

Hermannstadt pierde cu Dinamo și e mai aproape de Liga 2 decât de Liga 1. ”Stăm la mâna rezultatelor”

AFC Hermannstadt mai are șanse mici de a prinde un loc de baraj pentru rămânerea în prima ligă națională de fotbal. Sibienii au pierdut în această seară cu Dinamo București, în deplasare, 0-2 și pot rămâne la șase punte de locul care i-ar permite un baraj cu o echipă din Liga 2, cu două etape înainte finalului campionatului. Totul depinde de două meciuri din play-out din această etapă: Viitorul – FC Argeș și Voluntari – Chindia Târgoviște. În situația în care Viitorul și Voluntari vor reuși să câștige își vor ”securiza” un loc de baraj și vor trimite pe AFC Hermannstadt pe loc direct retrogradabil. Mai sunt două etape de jucat pentru sibieni, cu Poli Iași în deplasare (sâmbătă 15 iunie, ora 16.30) și cu FC Argeș – acasă (miercuri, 19 mai, ora 20.30). ”Pentru noi e foarte greu. Stăm la mâna rezultatelor celorlaltor echipe, vom avea nevoie de puțin noroc în ultimele două etape”, a declarat după mei fundașul AFC Hermannstadt Cătălin Scarlatache.

Meciul din această seară s-a terminat practic în minutul 32, atunci când Stoica l-a faultat în careu pe Gol, fiind eliminat și provocând un penalty. Lovitura de pedeapsă transformată de Paul Anton a îngreunat misiunea sibienilor în acest meci, iar restul partidei a părut că se joacă în reluare. AFC Hermannstadt nu a avut niciun șut pe poartă în toată această partidă și niciun corner. Al doilea gol al meciului s-a marcat în prelungirile partidei și tot din lovitură de la 11 metri. Fabrini a fost faultat în careu, iar penalty-ul a fost transformat de același Paul Anton.

”A fost un duel, am plecat din afara careului, consider că a fost umăr la umăr, am căzut și eu, a căzut și el. OK, dai fault, dar nu dai cartonaș roșu”, a declarat Stoica, jucătorul sibian care a fost eliminat în minutul 32 și a provocat penalty-ul în urma căruia Dinamo a deschis scorul.

”Foarte complicat, din păcate a rămas rapid în 10 oameni. Chiar dacă luam gol nu era nicio problemă. Astăzi, dacă rămâneam 11 la 11 se juca altfel”, antrenorul AFC Hermannstadt, Eugen Beza