Vineri,
24.09.2021
Parțial Noros
Acum
18°C

Italia: permis de sănătate, obligatoriu pentru acces în locuri cu spaţii închise - cluburi şi restaurante -, din 6 august

Italia: permis de sănătate, obligatoriu pentru acces în locuri cu spaţii închise -  cluburi şi restaurante -, din 6 august

Italia va introduce din 6 august un permis de sănătate obligatoriu pentru acces în locuri cu spaţii închise precum cluburile şi restaurantele, a decis joi seară guvernul condus de Mario Draghi, relatează AFP, citat de Agerpres.

''Permisul de sănătate este un instrument care le permite italienilor să-şi continue activităţile cu garanţia de a nu se regăsi printre persoanele contagioase'', a explicat premierul în cadrul unei conferinţe de presă la Palazzo Chigi, sediul guvernului din Roma, la încheierea consiliului de miniştri care a aprobat această măsură.

În afară de cluburi şi restaurante, acest permis va fi necesar pentru a intra la piscine, săli de sport, muzee, cinematografe şi teatre, precum şi în sălile de jocuri.

Permisul de sănătate va fi, de asemenea, necesar pentru evenimentele sportive, concerte, spectacole, târguri şi congrese, evenimente la care participă numeroase persoane şi care sunt posibile surse de contaminare. Cluburile de noapte vor rămâne închise până la o nouă notificare, dar acest sector va beneficia de ajutor public.

Permisul de sănătate, denumit ''permisul verde'' în peninsulă, poate fi eliberat de la prima doză de vaccin, dar şi persoanelor vindecate de Covid şi celor care au un test negativ în ultimele 48 de ore.

Adoptarea permisului de sănătate a făcut obiectul unor tensiuni în cadrul majorităţii guvernamentale, liderul Ligii (extrema dreaptă) Matteo Salvini avertizând în special împotriva unor ''opţiuni draconice, improvizate şi nemăsurate care îi privează pe majoritatea italienilor de dreptul la muncă şi la libertatea de mişcare''.

Italia înregistrează în fiecare zi câteva mii de noi cazuri şi puţine decese, dar tendinţa de bază este în creştere. Joi, în Italia au fost înregistrate 5.057 de cazuri, în timp ce nu s-a depăşit pragul de 5.000 de noi cazuri în 24 de ore de la 21 mai.

''Varianta Delta este ameninţătoare, deoarece se răspândeşte mai repede decât celelalte variante'', a avertizat premierul Mario Draghi. ''Îi invit pe toţi italienii să se vaccineze şi să o facă imediat'', a afirmat el, salutând faptul că ''mai mult de jumătate dintre italieni au finalizat programul de vaccinare''. 

foto pixabay.com

Vizualizari: 2040

Comentarii

11 comentarii

Firuța Alămoreanu

Acum 2 luni

Se vede ca italienii sunt necredinciosi! Neamul romanesc, cel ales, noi mancam usturoi si scuipam in san! Ce e romanesc nu piere!
Raspunde

Periculoasă decizie

Acum 2 luni

Domnilor, va paste un al doilea Nuremberg ca prea intreceti orice masura a respectării drepturilor fundamentale ale oamenilor. Asa ceva este inadmisibil si va ieși lumea in strada,ba chiar va avea efectul invers cu privire la vaccinare ca tot mai multi oameni vor înțelege că nu este normal sa fii obligat să iti introduci un vaccin ca sa poti merge la un film sau intr-un magazin ca ceea ce era Teoria conspirației până de curând se dovedește a fi mai reală decât realitatea. Si cu cine stie cate doze.. pe ce perioada.. cu cate noi tulpini si testari.. pt o boala care un organism cat de cat întărit o trece fără probleme. Apropo: De ce de atâta amar de vreme nu stabiliti un tratament eficient ca tot va doriti cu ardoare sănătatea oamenilor de rand.. si zilnic apar cazuri de oameni decedați după vaccin, imediat sau la scurt timp, cu tromboze si miocardite..
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Curiozitate Curioasă

Acum 2 luni

Cele 10 vaccinuri obligatorii din copilărie până acum le-ai făcut? Exceptând că aici atât vaccinul cât și boala sunt mult mediatizate și totul e exagerat cu ce e diferit al 1-lea vaccin de celelalte 10. mare șpârlă...
Raspunde

Kukuruku

Acum 2 luni

Oameni care ar fi luat in considerare sa se vaccineze in caz ca se inrautateste treaba se vor indarji sa nu se vaccineze. Inclusiv eu. iar daca situatia epidemiolgica se va inrautati incat totusi sa mi se para o optiune, nu voi arata nimanui dovada vaccinarii, e doar treaba mea. Deci daca se impun restrictii nevaccinatilor, nu ma ajuta daca ma vaccinez, pt ca si vaccinat o sa refuz sa arat certificatul. Rezistati! Trebuie sa facem ca masurile astea sa se intoarca impotriva lor. De data asta sa impunem noi lockdown total economiei, daca ei vor sa impuna lockdown partial nevaccinatilor. Boicot total pt locurile unde se cere certificat, din partea tuturor !!!(inclusiv a vaccinatilor care nu sunt acord cu mizeria asta).
Raspunde

Cu mare drag va raspund

Acum 2 luni

Am făcut vaccinurile in copilărie care erau produse de Institutul Cantacuzino. Rețineți acest aspect, este de o importanță colosală. Pe gena românească cu medici foarte buni, cu laboranti si cercetători. Cu o tehnică mult diferită din cea de astăzi. Fără vaccinuri combinate 3 in 1, 6 in 1.. hexavalent, tetravalent, etc Acum vaccinurile zilelor noastre se fac in lumea largă, vedeti Hexaxim, Hexacima, cu metode mult diferite. Dublu standard va este cunoscut? De ce nu ar fi asa si in cazul vaccinurilor? Bun, apoi e transportul, manipularea acestor seruri, mult mai multa infrastructura implicată si asta poate duce la erori umane. Cand ti se administrează un vaccin produs în Kazahstan credeti ca e tot la fel ca un vaccin produs la Cantacuzino? In plus, vedeti cat de multe vaccinuri se administrează in ziua de azi, noi am primit in copilărie 3 vaccinuri, acum sunt 39 până merg la școală, tot felul de vaccinuri, unul produs colo, altul dincolo, de firme diferite.. incat cand se combină.. nu stim ce reacții pot avea, vedeti cat de sănătoși sunt copii zilelor noastre, vedeti cazurile de autism, dermatite, alergii, de cancer, leucemie, boĺi autoimune la vârste fragede. Sanatate nu sta in potiunea magică, boli sunt nenumarate, nu poti face un vaccin pentru fiecare si ce transmiți sistemului tau imunitar nu trebuie să fie: esti un neputincios, lasa ca vine vaccinul si face minuni.
Raspunde

Andrei

Acum 2 luni

Vaccinurile facute in copilarie erau TOTAL diferite de cele din zilele de astazi. Nu contineau adjuvanti precum saruri de aluminiu si mercur. Iar in ce privste injectia pentru covid, NU este vaccin. Informati-va oameni buni ca nici nu stiti ce vi se injecteaza in vena. De altfel este tot mai usor de observat, cei vaccinati se imbolnavesc cel mai des si fac toate tulpinile dupa asa zisa "vaccinare". Serul care vi se injecteaza nu protejeaza, componenta principala este oxidul de grafen, o substanta foarte toxica. Aveti grija sa nu deveniti anti-vaccinisti dupa ce patiti vreo nenorocire, cum sunt mii de cazuri de vaccinati care acum lupta impotriva vaccinarii. Nu va mai incredeti in conducerea politica a tarii, ca astia sunt niste borfasi. Niste hoti si niste excroci. Au interese si procente in banca, din numarul de vaccinuri cumparate din banul public. Daca s-ar aplica legea, ar fi toti bagati la puscarie. Toti sunt penali.
Raspunde

No name

Acum 2 luni

" și totul e exagerat cu ce e diferit al 1-lea vaccin de celelalte 10. mare șpârlă..." Imi spune foarte clar cat de multa documentarea te-ai obosit sa faci pentru al "1-lea" vaccin in plus (deja se vorbeste de a treia doza).
Raspunde

Gica contra

Acum 2 luni

Mai Alecule, ceke 10 vaccinuri din copilarie erau pt. niste boli anume si erau verifixate de zeci de ani. Vaccinul asta pr. ce e ? Care-i boaka? Care-i tulpina? Sa se vaccibeze cei care le-au creat!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Aci Duțu

Acum 2 luni

În sfârșit unii care au curaj să facă ce se impune pentru a ieși din pandemie
Raspunde

Andrei

Acum 2 luni

Din pandemie am iesit, trotinel. Lumea s-a imunizat pe cale naturala in marea majoritate. Doar vaccinatii mai fac tulpini. Tu pe ce lume traiesti? Sau la voi in USR aveti pandemia implantata in cerebel si va mai creste cate o tulpinuta din cand in cand? Iar de curaj, au mai avut unii dictatori curaj sa isi bata joc de neamul romanesc si au fost impuscati intr-o zi de Decembrie. Poate le vine randul si la curajosii astia care tot vor sa re-instaureze dicatura.
Raspunde

Gicu

Acum 2 luni

Ce destept esti! Atunci vaccineaza-te si in locul meu!
Raspunde