Marţi,
17.05.2022
Acum
0°C

FOTO-Un șofer a blocat traficul pe Bulevardul Mihai Viteazu, deși avea locuri de parcare la discreție

FOTO-Un șofer a blocat traficul pe Bulevardul Mihai Viteazu, deși avea locuri de parcare la discreție

Traficul pe bulevardul Mihai Viteazu din Sibiu a fost oprit joi temporar,  în jurul orei 12:00, după ce un șofer a lăsat mașina parcată în drum.

Evenimentul a avut loc chiar în fața unei case de schimb valutar. Autobuzul Tursib nu a putut trece de mașina oprită în drum, în paralel cu mașinile parcate regulamentar, motiv pentru care în spate s-a format o coloană de mașini lungă de sute de metri.

Șoferii nervoși au sunat la mașina de ridicat mașini, la fața locului sosind și polițiștii din cadrul Biroului Rutier Sibiu. Până ca mașina care încurca traficul să fie ridicată, șoferul în cauză s-a întors repede și a plecat. Cu tot cu amenda de  580 de lei.

”În activitatea lor curenta de patrulare au observat o mașina care staționa neregulamentar, blocând inclusiv accesul unui autobuz în stație. Șoferul a fost sancționat contravențional cu amendă în valoare de 580 de lei și 3 puncte penalizare”, a declarat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Sibiu.

”Poliția Locală a fost solicitată de Poliția Rutieră Sibiu să intervină cu utilajul pentru ridicarea autovehiculelor în vederea eliberării carosabilului de o mașină parcată neregulamentar, care a blocat traficul pe un sens al bulevardului Mihai Viteazu. Utilajul a fost trimis în teren imediat însă, între timp, Poliția Rutieră a transmis că acțiunea acestuia nu mai este necesară, conducătorul auto ajungând la mașină și eliberând banda”, au declarat pentru Turnul Sfatului reprezentanții Primăriei Sibiu, instituție în subordinea căreia se află Poliția Locală.

În afara gestului de a lăsa mașina în drum și de a bloca trecerea a zeci de alți participanți la trafic, gestul șoferului respectiv mai scoate în evidență un aspect. Nepăsarea în fața legii. Mașina a fost oprită la doar câțiva metri de numeroase locuri de parcare goale. Șoferul respectiv putea alege unde să parcheze, cel puțin nouă locuri de parcare fiind disponibile.

Sursa foto: Info trafic jud. Sibiu

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Vizualizari: 10961

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

27 comentarii

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Jasmine Avangarden

Acum 3 luni

Nu mai aruncati cu pietre in semenii nostrii! Care dintre voi nu a facut asta niciodata pentru ca se grabea sa ia medicamente sau paine sa puna pe masa la copii? Doar ura semanati intre oamenii care muncesc pentru familie si copii lor! Oamenii din autobuz erau pensionari nu se grabeau, chiar consider ca nu a fost problema. Sa ne intelegem om cu om ca suntem oameni si sa fim romani uniti nu dezbinati!
Raspunde

Gabi

Acum 3 luni

Nu exista argument care sa scuze nesimțirea crasă. Normal era o amenda de 580 de euro !
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Johnny vl

Acum 3 luni

Acum pa bune va lua-ti de om decat de ciuda ca are masina mare si nau mai putut trece carutele de autobuze sibiene din ani 70.. numai ave-ti ce scrie si va lua-ti dupa facebook subiectele trist cata ciuda exista in uni.. !
Raspunde

Labatrista

Acum 3 luni

Imaginea unui stat esuat...

Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

O duamna!

Acum 3 luni

Ciudosilor. V-i ciuda ca nu aveti jeep! Oamenii care muncesc au. Cine nu munceste , n-are. Si ie ciuda!
Raspunde

Kokos

Acum 3 luni

Poate oamenii care fura au , ca eu muncesc si n-am!
Raspunde

Je

Acum 3 luni

Bizon!!! Făcea la fel indiferent daca avea sau nu Jeep.
Raspunde

Vivi Dragan

Acum 3 luni

Eu am Jeep dar asta nu imi da dreptul sa parchez ca un nesimtit. Daca nu erau locuri libere intelegeam dar sa lasi masina ca un dobitoc ca sa nu mergi 10 metri pe jos asta e greu de inteles.
Raspunde

Unul

Acum 3 luni

Hmmm... Asa salarii mari sunt la primarie de va puteti cumpara Jeep?
Raspunde

Vivi Dragan

Acum 3 luni

Eu nu mai lucrez la primarie de 5 ani si da la privatii din Bucuresti sunt salarii care iti permit sa iti cumperi jeep . Chiar cu salarul pentru munca de un an.
Raspunde

Unul

Acum 3 luni

Aoleu! cred ca ati descoperit piatra filosofala de va dau miticii un salariu de va puteti cumpara un Jepp cu salariul pe un an... Ce cautati printre noi, muritorii de rand?!

Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Nicu Avrigeanu

Acum 3 luni

Soferul autobuzului trebuia sa intoarca si sa o ia pe un drum alternativ! Rusine Tursib!
Raspunde

Claradi

Acum 3 luni

Frumos oraș, păcat ca e locuit de asemenea prosti! La căruță era bun ,,șoferul,, oricum are un singur neuron și putea sa o lasă unde vroia ,,mușchiul lui,,
Raspunde

Mirela

Acum 3 luni

Lipsa de respect. Era greu de trecut strada asa ca a parcat direct la botul calului. Trebuia sa ii de a amenda și mai mare dar nu cred ca avea nici un efect ca nu îl interesa
Raspunde

Florin

Acum 3 luni

V-ati prins ca mesajele de mai sus sunt de la soferul masinii?
Raspunde

Lola

Acum 3 luni

Se vede de la o posta ca au acelasi autor
Raspunde

Bambolero

Acum 3 luni

de ce nu i-a turtit autobuzul rabla? stăm în loc pentru un sărăntoc care schimbă 50 de euroi? Care-i atât de prost de nu știe să-și descarce aplicația bancară pe ifonu primit la abonamentul de 130 euroi, cu toate că e rupt în turul pantalonilor?
Raspunde

Sibian

Acum 3 luni

Pe mine ma amuza ca nu-si dau seama oamenii de ironia din comentariile lui Jasmine Avangarden, Johnny vl etc :))). Omul e troll si voi puneti botul :))
Raspunde

Clau

Acum 3 luni

Vai ce amuzant era sa facem pe noi de ras!
Raspunde

Teo

Acum 3 luni

Astia sunt caciularii, veniti din grotele neanderthalului si care se cred stapanii soselelor.

Raspunde

Octavian

Acum 3 luni

Cocalar de Sibiu iar cei care i iau apărarea la fel,într o țară civilizată nu are voie să fie așa punct.
Raspunde

El Raton

Acum 3 luni

Cocalar de Sibiu? Sa-i vezi pe aia care vin dinspre apropierea Pitestului...
Raspunde

S1bian

Acum 3 luni

singurul lucru socant la stirea asta e ca " În activitatea lor curenta de patrulare au observat o mașina care staționa neregulamentar, blocând inclusiv accesul unui autobuz în stație." De nenumarate ori am vazut echpaje ce trec pe langa masini parcate pe banda 1...
Raspunde

Civicas

Acum 3 luni

In asemenea cazuri ar trebui suspendat permisul 60 de zile, macar atata vreme nu mai parcheaza aiurea si pe urma ,poate, va fi atent pe unde-si lasa masina de jmecher
Raspunde

Rostogan

Acum 3 luni

Amenda e ridicol de mica plus ca daca o plateste in 48h e redusa cu 50.
Raspunde

Cocalar Jegos

Acum 3 luni

Se vede ca e din Sibiu si nu este din Bucuresti... Macar cei din urma iti lasa loc sa treci... Si boul sau vita de la volan nu a observat sau nu si a dat seama ca este sens unic?
Raspunde