Marţi,
17.05.2022
Acum
0°C

Sondaj: AUR, pe locul doi, după PSD, în intenția de vot  

Sondaj: AUR, pe locul doi, după PSD, în intenția de vot  

AUR este cotat cu a doua opțiune de vot de un sondaj Inscop, realizat în perioada 10-18 ianuarie.  Analiza sociologică arată o creștere puternică a intenției de vot pentru acest partid, care a crescut de la 18% în octombrie 2021 la 20,6% din opțiunile electoratului, scrie G4Media. Pe primul loc se clasează PSD, în scădere față de lunile anterioare, iar liberalii se clasează pe locul trei.

”Certurile dintre partidele coaliției aflate la guvernare pe fondul crizei facturilor la energie le afectează în mod direct intenția de vot. Deocamdată impactul este controlabil, dar problema riscă să devină o amenințare majoră dacă relația dintre PSD și PNL nu se va armoniza și cele două partide nu vin cu soluții în locul disputelor politice. După catastrofală criză politică de la finalul anului trecut, oamenii nu mai vor să audă de certuri politice și nu vor avea niciun pic de răbdare și niciun gram de toleranță pentru partidele care le vor provoca”, explică cifrele sondajului Remus Ștefureac, directorul Inscop.

Sondajul de opinie INSCOP a fost realizat în perioada 11-18 ianuarie 2022, datele fiind culese prin metoda CATI (interviuri telefonice). Volumul eșantionului a fost de 1162 de persoane. Eroarea maximă admisă a datelor este de ± 2.9 %, la un grad de încredere de 95%.

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Vizualizari: 2281

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

17 comentarii

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Mr. President

Acum 3 luni

Felicitari domnului presedinte Iohannis! Acest tablou marcheaza unica realizare a mandatului dansului! Noi, sibienii, ar trebui sa ne cerem scuze intregii tari pentru ca am nenorocit-o cu primarul nostru prapadit! Il asteptam cu drag inapoi, pentru a prelua functia de prelucrator de facturi la Urbana sau Apa Canal, si asa e mult pentru nivelul dansului!
Raspunde

Bambolero

Acum 3 luni

și pe cine punem în loc? pe tine, băi lampă? sau pe ăla pe care-l mînjește lumea cu cerneală pe stradă?
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

@bambolero

Acum 3 luni

Lampa esti tu cu neamul tau si cu acolitii tai! Zaaattt!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Mircea

Acum 3 luni

Da, pe oricine. Orice om cu mai mult de 4 clase dar bine intentionat ar face mai mult decat prezidentul turist!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

UnPSDist mandru

Acum 3 luni

Pe al tau l ar unge cu lichid galben dar nu l prinzi pe strada doar pe partia de schii. L ar unge cu vaselina nu va ganditi la altceva.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Kukuruku

Acum 3 luni

eliminati toate restrictiile acum (hai la 1 martie, sa zicem) si peste aproape 3 ani s-ar putea sa va iertam si sa nu votam cu AUR.
Raspunde

Bambolero

Acum 3 luni

cotu și pișcotu. votați cu haur, că vă expulzăm cu el cu tot la putin
Raspunde

Aci Duțu

Acum 3 luni

bratule, pe lângă că au plătit "sondajul" fake, v-au plătit pe unii să-l promovați?
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Soimii Sibiu

Acum 3 luni

Sondajul a fost făcut de site-ul G4media ptr digi24 care cu siguranță nu sunt ale AUR.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Popa

Acum 3 luni

E perfect asa!
Raspunde

Dumitru Hulea

Acum 3 luni

Alin Bratu de ce dezinformezi și răspândesti punctaje Mafia Media? Inscop este o sursa clară de dezinformare. Știu asta de la Mălin Augustin Bot și de la alti ziariștii onești grupați în www.g4media.ro, www.ziaristii.com, www.aktual24.com, www.podul.ro .
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Soimiisibiu

Acum 3 luni

Pai tocmai G4media a efectuat sondajul
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Elzorab

Acum 3 luni

G4 media si Bot, onesti? Mai caută puțin.
Raspunde

Kokos

Acum 3 luni

@soimiisibiu Matale înțelegi ce citești, sau faci parte din ăia 45% analfabeți funcționali? Unde scrie ca G4Media a făcut sondajul? Scrie foarte clar ca a fost făcut de Inscop.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

L

Acum 3 luni

La ce popor manelizat, incult, habotnic....nici sa nu ne miram....
Raspunde

Teo

Acum 3 luni

Cum e corect,neam prostit de tot sau ne-am prostit de tot?Oricum,prostia romanului nu are limite.

Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Alzara 1918

Acum 3 luni

Partidele “ revoluționare , populiste “( expresie a unor nevoi / nemulțumiri “ la firul ierbii “ ) pun diagnosticul corect , dar nu au soluții ( nu au specialiști , fiind partide PARIA ; cele mainstream au pierdut demult contactul și au deviza “ campania electorală odată cu publicarea rezultatelor “ . Pot duagnostica ( dar nu sunt direct interesate ) , pot găsi soluții , dar au alte obiective . Soluția ? Societatea civilă sa pună presiune pe liderii “ consacrați “ . Realitatea : ea este ușor manipulată , apoi dezinteresată . Rezultatul ? Dezastrul sau continuitatea (similare )
Raspunde