Miercuri,
05.10.2022
Ploi Scurte
Acum
8°C

Situația se agravează la FC Hermannstadt: Dani Coman și-ar fi dat demisia

Situația se agravează la FC Hermannstadt: Dani Coman și-ar fi dat demisia

După câteva săptămâni de incertitudine din cauza lipsei banilor, în ciuda debutului de campionat foarte bun, situația la echipa de fotbal FC Hermannstadt se agravează: Președintele Dani Coman ar fi anunțat astăzi jucătorii că-și dă demisia.

Informația a fost publicată de principalele ziare de sport din țara noastră, Dani Coman refuzând să răspundă la telefon. Jucătorii contactați de reporterul Turnul Sfatului nu au dorit să comenteze nimic legat de Dani Coman, precizând doar că antrenamentul a decurs normal. 

În ultima vreme Dani Coman a fost foarte vocal, făcând apel atât la autoritățile publice locale cât și la oamenii de afaceri din zona Sibiului să sprijine echipa.

”Am crezut că, odată cu promovarea, lucrurile se vor schimba în bine. Din păcate, nu s-a schimbat absolut nimic, sunt aceleași probleme. Mă întreb în fiecare zi de ce se mai construiește stadionul la Sibiu. Pentru ce? Dacă această echipă nu are pic de sprijin, nu există pic de interes de la nimeni din Sibiu, exceptând-o pe doamna Daniel Câmpean (n.r. - președinta Consiliului Județean Sibiu), care ne-a ajutat atât cât a putut.

De ce la alte echipe, în alte județe, Buzău, Pitești, Iași, Cluj, se pot finanța echipele de către Primărie, iar la Sibiu nu? Dacă nu se vrea ca această echipă să facă performanță, să ne spună, să ne luăm bagajele și să plecăm! Am ajuns în situația în care îmi e rușine să intru în vestiar. Nu e normal, am venit aici să mă ocup de fotbal.

Sunt jucători de mare caracter aici, niciodată n-au comentat nimic, indiferent unde s-au antrenat. Ce să le spunem, că așteptăm banii din drepturile TV? Să aștepte în fiecare săptămână că se va întâmpla ceva la clubul ăsta?

Dacă nu vrem să supărăm oamenii, eu vreau să-i supăr pe toți. Toți oamenii de afaceri din Sibiu, autoritățile locale. Să se supere pe mine, dar să ajute echipa. Dani Coman și-a îndeplinit obiectivul la Sibiu, dar este echipa sibienilor, nu a mea. Da, ia în calcul serios să plec, pentru că îmi doresc să fac performanță.

Vreau ca toată lumea să fie mulțumită, să fie plătită la zi. Ultimul salariu a venit în luna aprilie. Gândiți-vă cum vin jucătorii la antrenament! Dacă toată săptămâna stai și te gândești că n-ai bani să-ți plătești ratele la bancă, că ai familie, că îți întreții părinții, nu poți să te motivezi și să joci. Dar băieții au făcut-o exemplar de fiecare dată.

De șase luni, Ștefan Băcilă plătește singur la Hermannstadt. Nu mai poate! Sunt alte timpuri. Sunt extrem de multe probleme. Mă rezum la un singur apel: ajutați această echipă, că merită! Dacă nu, faceți un tablou cu echipa asta, care a promovat, mai mult de atât nu se poate realiza.

Ce să le spun jucătorilor, că i-am mințit? Ce să-i spun lui Iliev, un portar de echipa națională a Bulgariei? Că l-am mințit să vină la Sibiu, că vor fi lucrurile normale? Normalitatea e să ne dăm banii la zi, nu să întârziem trei luni. Butean a renunțat la peste 300.000 de euro de la CFR Cluj, ca să vină la Hermannstadt. Ce să-i spun?”, a declarat Dani Coman recent.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

18 comentarii

Jiionbiughiyu

Acum 1 lună

Rusinea Romaniei suntem. De ce ne-am mai inscris in liga 1 daca dupa 4 etape suntem la un pas de a ne retrage din campionat si a intra in faliment ? Chiar am ajuns sa indragesc echipa asta, cu bani putini spre deloc Coman si Maldarasanu chiar au facut treaba buna. Asta e, mai adaugam o echipa in colectie langa Soimii, Inter, Fc Sibiu, Vointa...se pare ca orasul nostru nu are fata pt fotbal. O sa cheme Fodor junii sibiului pe stadion. Cap are, minte nu-i mai trebuie.
Raspunde

@

Acum 1 lună

Rusinea globului, si nu numai din cauza fotbalului------ La Hermannstadt se juca HANDBAL, fotbalul era mai mult pentru spargatori de seminte
Raspunde

Kukuruku

Acum 1 lună

Nu se retrage nimeni, uite cum a mers Gazu pana la capat si acolo era mai rau
Raspunde

Jiionbiughiyu

Acum 1 lună

Buna gluma... Pai daca jucatorii nu isi primesc banii in viitorul foarte apropiat isi vor depune memorii si vor pleca liberi de contract. Deja 2 au cerut rezilierea. Si atunci ghici cu cine vom juca ? Cu copii de 15 ani, daca ii mai avem si pe aia ca echipa a 2-a a fost desfiintata. Si vom lua si noi, ca mediasul, cate 5 pe meci. Fara bani nu avem ce sa mai discutam. Iar gazu a ajuns in situatia noastra pe final de campionat, noi dupa 4 etape deja am clacat. Pe aia i-a ajutat frf ul cu bani sa termine meciurile ramase din play-out..noi doar ce am inceput campionatul. Decat vesnic amarati si rusinea romaniei, mai bine fara fotbal. De cand s a infiintat echipa asta aparea in presa numai cu problema financiare, cu jucatori neplatiti... Deja suntem la a 4-5 echipa care dispare in acelasi fel.
Raspunde

Claus

Acum 1 lună

Odata nu demult era legea aia care spunea ca nu poti promova fara un plan financiar si stadion de minim 10 mii locuri,azi nu mai este,insa cei ce iubeac fotbalul si echipa ar trebui sa fie mai aproape de club,sau macar o donatie etc,insa sa bagi bani in ceva ce nu produce cat sa fie totul pe "0" e mai greu...lumea numai de bambiliciul superligii (lol) nu ii mai arde,va veni la meciuri cu echipe din fruntea clasamentului,pt acele echipe,insa in rest,e pagubă,curios,unde merg banii din televizare reclame sponasori cele 2 3 sute bilete etc,si la o eventuala calificare in vreun tur preliminar,cine cum si in ce fel managementeaza banul?
Raspunde

Kukuruku

Acum 1 lună

De unde 10000 de locuri , daca ar fi existat vreodata asa o regula ar fi campionate de 10 echipe in toate tarile din Europa Centrala si de Est. Si normal e sa primeze performanta, nu financiarul. Oricum daca e foarte rau dispare singura echipa.
Raspunde

Claus

Acum 1 lună

Ca nu stii de regula asta nu inseamna ca nu era,e de pe vremea cand se chema Divizia A ...si echipe gen FC National Fc Sportul Studentesc Apulum Alba Iulia au retrogradat sau daca au avut drept de promovare ca nu depusese plan financiar,si nu isi gasise stadion sa joace,sau stadioanele lor erau erau neconforme...iar asta cu planul financiar e si azi daca nu ma insel dar se numeste statut,si deseori si FCSB sau CFR depun in ultimile zile acest statut la ligă,prin el iti asumi ca poti plati jucatori stadion arbitri etc... Si oricum curios cine detine echipa asta de fotbal ca daca o detine statul,nu ar avea drept de joc,precum CSA Steaua,dar oricum,mai informeaza te sa vezi ce reguli sunt.
Raspunde

Claus Iohanis

Acum 1 lună

clubul si s.c. sau asoc pot fi oricand preluate de statul român care sa puna un administrator daca vad ca se falimenteaza voit clubul de catre actionarii s.c. sau asociatii
Raspunde

Fritz

Acum 1 lună

Domnul Coman pleaca fiindca nu a primit bani de la primarie? Echipa de fotbal din sibiu este privata nu este echipa primariei. Cereti bani din alta parte.
Raspunde

Till Eulenspiegel

Acum 1 lună

Nu sunt de acord sa se finanteze o echipa de fotbal din bugetul Sibiului! Cine are fotbalisti inregistrati in contabilitate in contul 2134 sa se autofinanteze!Da' nu din banii alocati drumurilor,spatiilor verzi,burselor elevilor etc.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Tttt

Acum 1 lună

Crezi ca daca primaria ar finanta clubul nu ar mai fi bani pt bursele elevilor sau pt spatiile verzi? Sa fim seriosi. Fotbalul si sportul in general in Romania fara sprijinul autoritatilor e mort. Exceptand vreo 3-4 echipe de top din Romania, primariile ajuta toate echipele din Liga 1.
Raspunde

Teofan

Acum 1 lună

Eu chiar iubesc înotul!!! de ce să fie sponsorizat fotbalul? (apanajul oamenilor mai puțin educați); FOTBALUL E O AFACERE CA ORICARE ALTA. Atâta timp cât se cumpără/vinde jucători/bilete, înseamnă o afacere și un profit.
Raspunde

Minime

Acum 1 lună

Deci tu faci parte din "apanajul oamenilor mai putini educati" sa inteleg? Ca fraza " Atata timp timp cat se [...] vinde jucatori " nu prea suna a educat. Incearca mai mult sa pari erudit :)) Cat priveste echipa, cum au spus si altii mai sus, sau cu mai multe ocazii, Primaria Sibiu are suficienti bani pentru orice. Ar fi loc si pentru o echipa decenta de fotbal. Dar banii se arunca pe prostii cum ar fi pasajul de la Hotelul Continental, piste de biciclete in zone unde nu vezi o bicicleta, asfaltarea spatilor verzi, "reabilitari acolo unde s-a reabilitata cu cativa ani in urma, etc. Tot vorbiti de mancatori de seminte, dar la cele 1000 de festivale de 2 bani " ale ciolanului si saormei " din SB vin numai academicieni, nu? Pot fi sustinute mai toate sporturile din buget in SB, pt a atinge un nivel decent si poate in timp, cine stie, performante de top. Sau vreti sa avem stadion unde sa dea Smile si mai stiu eu ce manelist concerte saptamanal?
Raspunde

Iulian dorian pirtz

Acum 1 lună

Sa il ia tovarasu birtz la el la firma sa rupa bilete in targul Obor ,iar in celelalte zile sa sparga seminte in piata Cibin. doar mai are fosbalisti in solda.
Raspunde

Sibian

Acum 1 lună

Sibiul Este un Municipiu de bolnavi unde primeaza o mediocritate gen Imprejurimile Sibiului ( Rasinari, Tilisca ,Poiana , Saliste ) Bla Bla Bla . Se vorbeste mult si prost. Privatii si firmele lor au noroc cu banii Sibienilor altfel ar muri de foame iar firmele lor ar intra in faliment. Este pacat acum cand echipa mergea bine sa apara aceste probleme financiare. Este incredibil si ciudat cum apar aceste probleme chiar acum la inceput de Campionat. Pacat.
Raspunde

Astronauta

Acum 1 lună

Sa ne fie mila de fotbalisti???? pai daca nu sunt platiti sa plece in alta parte, sa incerce altceva sa lucreze, sa se apuce de politica, sa migreze la lucru in occident, etc; sunt atatea moduri de-a castiga...
Raspunde

FCUCV 1947

Acum 1 lună

Decat sa tii cu o astfel de gluma de club dintr-un oras de pensionari, mai bine tin cu echipa a 6-a a Universitatii Craiova! Pacat de presedinte si staff-ul tehnic. Sibiul merita o echipa in liga sateasca, unde ii este locul.
Raspunde

Silviu

Acum 1 lună

Poate putina transparenta din partea conducerii nu ar strica, daca tot a dat Primaria Sibiu atatia bani. Fotbalistii sunt platiti regeste fata de noi, salariatii obisnuiti, chiar fata de alti sportivi. De ce l-am sponsoriza noi aceasta activitate?!?
Raspunde