Sâmbătă,
28.01.2023
Ninsori Usoare
Acum
1°C

De ce nu ai voie să filmezi și să fotografiezi în Spitalul Județean?

De ce nu ai voie să filmezi și să fotografiezi în Spitalul Județean?

În informațiile transmise de Spitalul Județean cu privire la accesul și conduita aparținătorilor care vizitează bolnavii este trecut paragraful: „Important: în timpul vizitelor sunt interzise înregistrările audio-video și fotografierea!”. De ce nu este voie să filmezi și să fotografiezi atunci când mergi în vizită la un pacient? Pentru că nu îți permite legea, transmit cei de la spital.

Citește și: Program nou de vizitare al pacienților de la Județean. Care sunt secțiile cu limitări

„Măsura nu este una nouă. Conform Art. 20 din legea 46/2003 (Legea Drepturilor Pacientului) Pacientul nu poate fi fotografiat sau filmat într-o unitate medicală fără consimțământul său, cu excepția cazurilor în care imaginile sunt necesare diagnosticului sau tratamentului și evitării suspectării unei culpe medicale”, spune Decebal Todăriță, purtător de cuvânt al Spitalului Județean.  

De asemenea, acesta explică faptul că este o măsură menită să protejeze intimitatea pacientului, datele medicale care sunt confidențiale și oricare alte date care pot conduce la identificarea persoanei.

„Mai exact, toate datele cu caracter personal”, mai spune Decebal Todăriță.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Vizualizari: 2030

Raluca Budușan

de Raluca Budușan

Sănătate, Educație
Telefon:
0766 905 671

Comentarii

15 comentarii

Emil

Acum 2 luni

Se pare ca a ramas in vigoare legea clasificarii falsurilor tehnice si spalarilor de bani emisa de gruparea Ponta in 2016.
Raspunde

Ion

Acum 2 luni

Că sa fie corecți: in 2016 premier a fost Ciolos
Raspunde

Emil

Acum 2 luni

Roman cinstit si cuc clocind n-o sa vedeti niciodata.
Raspunde

Emil

Acum 2 luni

Au fost doi. Ciolos a venit dupa macelul pompierilor din Colectiv.
Raspunde

Gicu

Acum 2 luni

No pai ca sa si filmezi in spital. Soricelul care iese din noptiera ? :))
Raspunde

Noua securitate

Acum 2 luni

Se poate filma direct din televizor, nu-i nevoie de telefon .
Raspunde

Dumitru

Acum 2 luni

Pesemne trebuie reamintita intrebarea sablon a autoritatilor. Daca n-ai nimic de-ascuns, de ce nu vrei sa stim tot ce faci? Trebuie respuns cu aceiasi intrebare, simplificata, in dosar cu sina. Intrebarea este: ce-aveti de-ascuns?
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

James Angleton.

Acum 2 luni

Romania tara tuturor posibilităților, a inventat un nou concept "gospodina-spion". Ea te urmărește să vadă dacă-ți tragi apa, daca îți strangi masa , daca te speli pe dinți. Asta da serviciu de intelligence. FBI-ul este mândru de asemenea colegi.Sau poate FSB -ul ?
Raspunde

Emil

Acum 2 luni

Spaga e scret de stat.
Raspunde

Sergiu Diminte

Acum 2 luni

ok , de acord cu explicatia despre pacient. Dar daca filmez, de exemplu, peretii, mancarea, podeaua, tavanul... care ar fi problema?
Raspunde

Calin

Acum 2 luni

S-ar putea ca poza/filmarea sa arate ca un pacint era tratat nu cum ar trebui.
Raspunde

Alex

Acum 2 luni

Păi acolo e problema
Raspunde

SB xx TRX

Acum 2 luni

Eu stiam ca e voie sa pozam in spatiul public. Nici macar un selfie cu iubi???
Raspunde