04.02.2023
Ninsori Usoare
-1°C

CM 2022 – Etapa II: Germania, Spania și Belgia, trimise în salonul „ultima șansă” de Costa Rica și Maroc. Programul de azi

Germania rămâne pe ultimul loc în grupa E, dar datorită golului egalizator din minutul 82 contra Spaniei păstrează șansa calificării în optimi, la fel ca și Costa Rica și Japonia. Spania încă nu e sigură de calificare. În grupa F, Canada a marcat cel mai rapid gol de la acest Mondial, dar e eliminată de la turneu după a doua înfrângere, iar meciul Maroc-Croația a început cu o dispariție misterioasă a portarului african.

Ieri, în grupa E, Japonia s-a chinuit în fața celor de la Costa Rica, după victoria surprinzătoare în fața Germaniei în prima etapă, cu 2-1. Costaricanii veneau după un eșec în fața Spaniei cu 0-7 și au intrat pe teren cu dorința de a spăla din acea rușine. Au avut un singur șut pe spațiul porții japoneze (chiar primul lor șut de la această ediție), dar a fost suficient, ca să reintre în joc în cea mai complicată grupă de la acest Mondial - cel puțin matematic.

Keysher Fuller a marcat singurul gol după o pasă primită în centrul careului de la colegul său Tejeda, șutând elegant cu efect în colțul din dreapta portarului japonez, care nu a reușit decât să atingă mingea cu vârful degetelor.

costa rica

Costa Rica devine prima echipă care, după ce a primit 7 goluri într-un meci, îl câștigă pe următorul. Acest lucru a fost făcut ultima dată în 1958, când Paraguai, după un 3-7 cu Franța, a câștigat 3-2 echipa Scoției. Performanța asta nu a reușit-o nici măcar Brazilia pe teren propriu la ediția din 2014, când după eșecul de 1-7 contra Germaniei în semifinale, a pierdut și următorul meci - finala mică - cu 0-3 împotriva Olandei.

Dispariția misterioasă a portarului Marocului înainte de meci

În al doilea meci al serii, din grupa F, Maroc a furnizat o altă mare surpriză a campionatului, învingând Belgia cu 2-0. Deși au avut o posesie superioară a balonului, conform statisticilor, belgienii au lăsat impresia că le-a fost aproape imposibil să treacă de jucătorii marocani. De partea cealaltă, echipa din Africa a luptat pentru fiecare minge și nu s-a oprit să facă asta nici în minutele de prelungiri.

Tânărul Abdelhamid Sabiri și-a făcut cadou de ziua sa (născut pe 28 noiembrie 1996), marcând primul gol al acestui campionat din lovitură liberă. Sabiri a debutat în echipa Marocului cu 2 luni în urmă, în septembrie 2022, după ce a jucat pentru echipa de tineret a Germaniei – acesta având cetățenie dublă. Al doilea gol al marocanilor a venit în al doilea minut de prelungiri, în urma unui contraatac.

Meciul a început cu o fază misterioasă. Deși a fost anunțat în lotul principal și chiar a intrat pe teren, portarul marocanilor Yassine Bounou a dispărut de pe teren imediat după intonarea imnurilor celor două țări. În poartă a intrat portarul de rezervă Munir Mohamedi, acest lucru nefiind anunțat public. Astfel că unii comentatori sportivi au pomenit minute bune numele lui Bounou când mingea se afla la Munir – spre exemplu cei de la BBC au observat schimbarea abia spre finalul primei reprize. Dispariția de pe teren a lui Bounou Yassine a fost îndelung comentată pe rețele sociale, dar s-a dovedit că portarul marocan a anunțat oficialii partidei, dar și medicii echipei că se simte rău, schimbarea având loc în ultimul moment înaintea fluerului de început a meciului.

Cel mai rapid gol al CM 2022

În al treilea meci al zilei de ieri, duelul dintre Croația și Canada a început, practic, cu scorul de 0-1 pentru nord-americani. Canadienii au marcat primul lor gol la mondiale, dar și cel mai rapid de la ediția din Qatar – în minutul 2 Alphonso Davies a trimis mingea în plasă cu o lovitură de cap după o centrare. Mai multe nu au putut face canadienii, pentru că fotbaliștii conduși pe teren de Luka Modric au marcat de două ori înainte de pauză și de două ori după pauză. 4-1 pentru croați a fost scorul final. Nord-americanii sunt eliminați de la competiție înaintea ultimului meci din grupă, deși au avut o prestație frumoasă atât în meciul cu Belgia, cât și cu cel împotriva Croației.

Croatul Andrej Kramaric a înscris de 2 ori

Teoretic, Spania și Germania pot fi eliminate de Japonia și Costa Rica

Cel mai așteptat meci al serii a fost între Spania și Germania, din grupa E, unde nemții urmau să corecteze eșecul cu japonezii pentru a păstra șansa calificării. Doar două faze notabile au fost în prima repriză: un șut al spaniolului Olmo în bară și golul anulat al fundașului german Rüdiger. Repriza a doua a fost mai dinamică. Alvaro Morata, intrat pe teren în minutul 54, a reușit să deschidă scorul peste numai 8 minute printr-o deviere elegantă a balonului în urma unei pase a lui Jordi Alba. De cealaltă parte, în echipa Germaniei în locul lui Thomas Müller a intrat pe teren în minutul 70 Niclas Füllkrug, care peste 12 minute a reușit să egaleze: după o combinație în careul spaniolilor, acesta preia mingea din fața lui Musiala și șutează.

morata

fullkrug

Prin golul lui Niclas Füllkrug, Germania reintră în joc

1-1 și este pentru prima dată la un campionat mondial când Germania nu câștigă primele două meciuri din grupă. La rândul ei, Spania, cu cel mai bun golaveraj de la acest campionat, 8-1, încă nu e sigură de calificare în optimi. Cele două echipe care vor merge mai departe se vor decide în ultima etapă după Japonia - Spania iș Costa Rica - Germania.

Programul de azi:

Azi au loc ultimele meciuri din etapa a II-a, după care vor urma meciurile decisive.

Grupa G: Camerun – Serbia (ora 12:00)

Grupa H: Coreea de Sud – Gana (ora 15:00)

Grupa G: Brazilia – Elveția (ora 18:00)

Grupa H: Portugalia – Uruguai (ora 21:00)

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.