Miercuri,
28.02.2024
Cer Senin
Acum
8°C

Consulul onorific al Austriei la Sibiu: ”Despre chestiunea Schengen nu mă pot pronunța oficial. Ca sibian...”

Consulul onorific al Austriei la Sibiu: ”Despre chestiunea Schengen nu mă pot pronunța oficial. Ca sibian...”

Andreas Huber, cel care deține și calitatea de consul onorific al Austriei la Sibiu, este încrezător în șansele României de a adera la spațiul Schengen. Huber își exprimă aceste speranțe în calitate de investitor, arătând că nu poate face declarații din postura de consul onorific. 

Oficialii guvernului Austriei sunt singurii care se declară împotriva aplicării integrale a acquis-ului Schengen și în România, alături de Bulgaria. Cu două zile înainte de începerea Consiliului Justiției și Afaceri Interne al UE, acolo unde se va vota aderarea la Schengen, președintele Klaus Iohannis a declarat că ”în continuare se discută și se negociază”, dar cu toate acestea reprezentanții executivului austriac se arată în continuare în opoziție față de dorința României.

Andreas Huber este consul onorific al Austriei la Sibiu. ”Din păcate, nu pot să vă răspund din calitatea de consul onorific al Austriei. În contractul cu Ministerul Afacerilor Externe am anumite restricții”, a arătat Andreas Huber (foto centru).

În calitate de om de afaceri sibian, Andreas Huber consideră că lucrurile se vor rezolva favorabil țării noastre. ”Ca și sibian, ca investitor, sigur că da, ne îngrijorează poziția Austriei, ca pe toată lumea, de altfel. Se pare că, totuși, România a îndeplinit toate cerințele UE (pentru aderarea la Schengen – n.r.). Părerea mea este că, la final, discuțiile care se poartă vor duce la un final în care lucrurile se vor îndrepta spre aderarea României la spațiul Schengen. Va fi în avantajul Uniunii Europene”, spune Andreas Huber.

Poziția Austriei este aprig criticată de o parte a presei din țara care se opune extinderii Schengen în România și Bulgaria. ”Lărgirea spațiului Schengen nu înseamnă comerț cu cai. Guvernul austriac ar trebui să știe și asta”, scriu, de exemplu, Daniela Pisoiu și Judith Kohlenberger într-un articol publicat în Die Presse, în care sunt demontate argumentele guvernului austriac.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

11 comentarii

Ganz

Acum 1 an

Desigur, după ce s-au îmbogățit: stat și indivizi, pe spatele României (petrolul prin OMV, pădurile tăiate, imobiliarele etc), mai lipsea să ne umilească prin astfel de contre. Numai ideea de a se opune este jignitoare!!! Rușine Austria!!!
Raspunde

Genug ist genug

Acum 1 an

fuc* Austria, fuc* BCR & your Jaegemeister, fuc* OMV& Timber
Raspunde

Emil

Acum 1 an

Cam nepoliticosii banditii...Santajul, nesimtirea, hotia, cersetoria agresiva, amenintarile serviciilor speciale obscure si mafiei MAI cu luatul glandei si torturarea copiilor, atentatele teroriste statale de distrugere, coruptia endemica, curatarea totala de bube a mafiotilor in justitie la ordinul sarlatanului Iohannis recunoscuta de premierul Orban, Stan Gheorghe, Scutea, Mateescu, Vela, Berchet, etc, nu pot intimida Austria. Romania in loc sa elimine mafia si coruptia din Justitie, MAI, CCR si puntile de legatura dintre parlament, vamesi, judecatori, presedintie si politisti, consemnate in MCV, a curatat de bube mafia si eliminat MCV-ul pentru a putea comite in liniste crime si talharii. Plagiatorii Bode si Ciuca, vuvuzeaua Rares Bogdan, dna Turcan, talharul rosu Ciolacu, militianul Ciolos, mercenarul Tomac, etc, mint si dezinformeaza cu nerusinare cand spun ca temerea Austriei o reprezibta imigrantii straini ce sunt la toate granitele Schengen. Crima organizata institutionala romaneasca inscaunata in institutiile statului mafiot a starnit oprobriul Austriei si lumii civilizate.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Dorel de la Primărie

Acum 1 an

ești plin de ură nu are nici o legătură, este vorba de: "sclvi și stăpâni de sclavi ", explicația cu migrația e forțată , vezi acordul de liberă circulație în spațiul Schengen pt moldoveni , ucrainieni...recent prelungit de UE . PLUS AUTODEFAIMAREA ... CUM SĂ TE RESPECTE ALTUL CÂND TU NU TE DENIGREZI CU ORICE OCAZIE...
Raspunde

Emil

Acum 1 an

Crima organizata institutionala nu e ura, e mafie adevarata. Judecatorii CCR Bogdan Licu si Stan Gheorghe au investigat tentaculele caracatitei mafiote pana la Iohannis. Cand cineva de-al lor - politist, procuror, judecator, complice, martor fals, politician etc - confirma ilegalitatile si pune in pericol reteaua, nu-l mai ,,curata de bube" cum le cere Iohannis, il judeca si condamna pentru toti spunand ca ,,a gresit" ori il ucid, dupa tactica codului de onoare al omertei italiene.O parte din procurori si avocati recunosc ca judecatorii si procurii din sistem opereaza sub talpa criminalilor politici. Ororile judiciare ale instantelor romanesti de azi au depasit cu mult talhariile si crimele comise asupra populatiei au depasit legionarii lui Horia Sima si Corneliu Zelea Codreanu. Profesorul liberal Valeriu Stoica numea nedreptatile si atrocitatile judiciare ,,erori" si declara cu tupeu de mafiot ca sunt practicate in toate statele de drept, nu doar in Romania.
Raspunde

Tudosie

Acum 1 an

De unde stiti dvs de asemenea crime,ati cercetat care istorie,cea din cartile prezentate de Minister sau de la istoricii cu cursuri de securitate pe la SRI sau asa-zisii analisti de la Antena 3 sau istoria din graiul fiilor de securisti spalati de CNSAS?care istorie..?ganduri bune si iertare!
Raspunde

Sibian

Acum 1 an

Singura solutie este un boicot al firmelor detinute de austrieci. Ce ar sa si scoata toti romanii banii de la BCR sau Reifeissen? Sau sa nu mai alimenteze de la OMV?
Raspunde

Cristian Sibian

Acum 1 an

Sibiul e Sibiu nostru frumos si atat.Nu mica Viena sau alte comparatii in care vrem sa fim mereu altceva decat romani.Vuvuzelele herma-martziene tre'sa fie ingriorate acum ...'io-te stapanul ,ca nu vrea sa fie alaturi de noi,cantatorii'..E chiar ingrijorat herr consul,vai vai,sa nu faca vreo boala pe stress...Ce ne facem baroane ca nu mai avem ce sa dam ca v-am dat deja... De ce te-ai suparat pe noi?

Raspunde

Austriacul de servici

Acum 1 an

benzina ori motorina , nu a fost descoperita la viena prin omv. deci putem la fel de bine ca in cazul rusiei (lukoil), sa nu mai bagam benzina de la omv-petrom. sau putem la fel de bine sa ne lua banii de la erste-bcr. daca aia 75.000 au venit prin romania, ii mananc. de aici au levitat prin ungaria pana in austria. dar ungaria este in schengen, si nu avem cum sa o dam afara, dar face gura mare, ori romania, nu este, dar vrea si ne putem incorda muschii cu ea. nu avem cum sa recunoastem ca ne este greu, dar putem fi ciumegi cu romanii. ce tare ma simt ca austriac.
Raspunde

Republik Österreich = Scheiße

Acum 1 an

In cazul refuzului, terbuie inceput un boicot total al bancilor Raiffeisen si BCR, boicot la OMV, incepera unor controale masive ale institutiilor statului pe probleme de evaziune fiscala, legislatia muncii, respectarea angajamentelor contractuale fata de statul Roman, siguranta nationala, la toate firmele cu capital austriac. De asemenea inceperea procedurilor de rascumparare ale actiunilor detinute de austrieci la OMV -PETROM. Javrele inteleg dor de frica pierderii banilor asa ca reactia statului Roman intr-un caz de refuz al accesului in Schengen trebuie sa fie violenta. Ne amagim cu apa chioara ca trebuie sa fim politicosi etc...jigodiile inteleg doar de frica iar frica pierderii banilor este cea mai mare.
Raspunde

Razvan

Acum 1 an

În primul rand statul a vândut pădurile. Doi , fără omw ai noștri vor marii preturile la carburati (nu uitați unde traiti ,ca politicienii va vor și ultimul leu ) Pentru o nereușită politica (incapabilii ,culmea aceiași) nu populația are vina și clasa politica .Dece credeți ca nu ne vor? Pai la nivel politic este prea mare corupția și sunt de acord cu asta ca se simte pe pielea fiecărui om cinstit.Aveti cumva o casa ,3 terenuri ,1 masina mai scumpa ca si casa ,ceasuri de lux și banii în cont ? Pai cum se face ca toți acești oamenii au ? Avem nevoie de produsele Austrice mai mult decât au ei nevoie de noi ,putina informare și o sa vedeți ca sunt multe de completat și aici ,dar las la latitudinea fiecăruia sa se informeze .Pe scurt clasa politica a dat greș, nu România, este eșecul lor și vor sa ni-l bage noua pe gat .Sunteți de acord cu asta?
Raspunde