Sâmbătă,
28.01.2023
Ninsori Usoare
Acum
1°C

România rămâne în afara spațiului Schengen. Austria și Olanda au votat împotrivă

România rămâne în afara spațiului Schengen. Austria și Olanda au votat împotrivă

Actualizare, ora 15.34

Austria și Olanda au votat împotriva aderării României și Bulgariei la Schengen, potrivit surselor G4Media.

Votul împotrivă al Olandei a venit ca urmare a faptului că România și Bulgaria sunt la pachet, iar Olanda era de acord cu intrarea României, dar împotriva intrării Bulgariei.

De altfel, Olanda și-a clarificat poziția în interiorul Consiliului JAI și a explicat că este în favoarea aderării României la Schengen, dar votul a fost negativ pentru că România e la pachet cu Bulgaria, iar Olanda consideră Bulgaria nepregătită.

Austria nu și-a schimbat poziția enunțată la începutul ședinței JAI nici măcar după discuțiile cu Germania.

Știrea inițială:

România ar urma să primească joi acceptul statelor membre pentru a intra în Schengen în etape începând cu 2023, la termene precise, însoțite de câteva condiționalități, anunță G4Media, care citează surse oficiale.

Condiționalitățile ar viza măsuri de întărire a controlului la granițe, dar și o implicare mai mare a Comisiei Europene prin Frontex, și ar fi cerute expres de Austria.

Rolul politic al condiționalităților este de a oferi o cale de ieșire cancelarului austriac Karl Nehammer, care până miercuri s-a situat pe o poziție intransigentă de respingere a aderării României la Schengen.

Aceste condiționalități vor viza nu doar România și Bulgaria, ci și Comisia Europeană, criticată dur de Nehammer miercuri.

Trebuie precizat că acesta este scenariul cu care delegațiile statelor membre au intrat în Consiliul JAI de joi dimineață și e posibil să apară modificări de ultim moment atât din partea Austriei, cât și din partea Bulgariei, care se confruntă și cu opoziția Olandei și are o perspectivă mai puțin optimistă de aderare în 2023.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

21 comentarii

Sss

Acum 1 lună

Astia vor petrolul, sa vada la anul daca il iau sau nu si in functie de asta decid Cat mai trebuie sa il acuze pe KWI de inalta tradare`?
Raspunde

BOICOT Austria

Acum 1 lună

e musai sa "multumim" cum se cuvine Austriei si companiilor austriece din România: OMV&Petrom, BCR & Raiffeisen, Timber si tot ce e austriac
Raspunde

Nemer Nick

Acum 1 lună

Eu zic să "mulțumim" și ING. Ca să le "iasă pe nas".
Raspunde

Vivi Dragan

Acum 1 lună

Felicitari Iohannis dupa 2 mandate ai reusit sa ratezi cele mai importante cerinte ale poporului roman vizele pentru SUA si intrarea in Schengen. In schimb a indeplinit cerintele personale cresterea PSD si distrugerea PNL. Acum poate sa plece linistit in Austria la ski.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Tihomir Leluțiu

Acum 1 lună

Nu avem nevoie sa fim alaturi de tari straine de neamul romanesc, care ne fura de sute de ani si nu sunt de dreapta credinta a sufletului romanesc! Sa ramana ele cu lgbt, cu droguri, cu iubire intre sora si frate, cu biserici goale si sarbatori fara colinde! Romania nu are ce cauta in UE!
Raspunde

Nobody

Acum 1 lună

Dute in Rusia domne ca acolo gasesti ce cauti! Nationalismul si rasismul tau e revolting!
Raspunde

Till Eulenspiegel

Acum 1 lună

Romania Educata-CHIX,Eliminarea vizelor SUA-CHIX,Schengen-CHIX.Noroc cu naveta saptaminala care echilibreaza scorul.Si cu toate beneficiile unui fost sef de Stat care se vor acorda indiferent de stadiul Romaniei educate,a vizelor SUA sau a accesului in Schengen.Mult a fost,putin a ramas!Doi ani ca miine trec!
Raspunde

Xxx

Acum 1 lună

Va dati seama cam ce delir era pe la televiziuni daca ne admiteau.cum ieseau toti sa se laude! Asa macar suntem scutiti de scirboseniile astea! Pe de alta parte sint curios daca( sper sa urmareasca cineva...presa..etc) la o viitoare votare la UE o sa vrea Austria ceva( imposibil sa nu apara vreun caz) are Romania coloana sa voteze exact ca ei ...impotriva ..numai de al dracu???
Raspunde

Pix

Acum 1 lună

in UE nu gasesti un magazin/supermarket fara cioare din Ro cersind, sa mai vina toti fara viza ? Si la ciordit cum le place ? Sigur ca sasii sunt devina , in fircare zi prinde politia cateva romani cu microbuze care au marfa furata. Popor de baza, pardon varza
Raspunde

Teo

Acum 1 lună

Romania si Bulgaria tari majoritar ortodocse,asa incat sa mai astepte.
Raspunde

Nobody

Acum 1 lună

E clar, Austria e un stat neprietenos Romaniei! Contramasuri la fel de ostile sunt necesar!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Cristian Sibian

Acum 1 lună

Istoria se repeta daca suntem la fel de inconstienti si nepregatiti,slab condusi si dezbinati.Timp de cca 900 ani ne-au oropsit aici in Transilvania si NU ne-au primit in cetatile lor.Am invatat ceva?Nu,din pacate.Acum nepotii lor fac la fel,ne arata iarasi usa ferecata dupa ce ne-au lasat fara nimic,petrol,banci,paduri,etc... Iar din pacate unii dintre noi duc dorul imperiului si construiesc baroni de tinichea...
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Andreea Şufană

Acum 1 lună

Eu și iubitul meu din Şugag am decis sa plătim 400 euro pe noapte la un motel din Poiana Brașov și sa nu mai mergem în Austria la ski. De 15 ani mergeam acolo la prețuri de dumping și plăteam 300 de euro 3 săptămâni. Acum, vom ocoli acea țară care am văzut că oamenii își fac cruce invers. Sa trăiască țara românească! Ce e românesc nu piere!
Raspunde

Emil

Acum 1 lună

Spurcatii vroiau sa intre separat dupa ce si-au inscaunat mafia si-n Bulgaria. https://www.stiripesurse.ro/amp.php?article_id=1514691
Raspunde

Mircea

Acum 1 lună

Pai aproape toată lumea sare la gâtul Austriei dar noi nu vedem ce avem în ograda noastră
Raspunde

Claudiu

Acum 1 lună

Corectă observație! Ciuci, Bozi, Arafati, Câți, Turcani, Ciolaci, Câmpene, Fodore.... Absolvenți la 30 de ani, doctorate prin pădure, facultăți la fără frecvență, experiență și realizări ZERO. Dar toți au " experiență politică ". Altă politică, alți politicieni. Și fără prostocratie. Dacă mai sperăm ceva de la România. Cu "politicieni" de tipul celor care sunt în conducerea C.J. Sibiu ( nu că în restul României ar fi altfel) dar visează să ajungă în Parlament, rămânem încremeniți în proiect încă un sefert de secol. În aceeași poziție ghiocel.
Raspunde

Claudiu

Acum 1 lună

E absurd șuvoiul ăsta de zoaie revărsat spre Austria și (sau) Olanda. Și e o prostie ca după 99% din cazuri în care politicienii și diplomații români au dovedit doar mediocritate, acum să așteptăm și să sperăm că, atunci când chiar contează, vor reuși să fie geniali. România e o țară fără orizont și fără proiect în politică internă sau internațională de mai bine de un sfert de secol; cu politicieni decuplați de tot ceea ce înseamnă țară, viitor, parteneriate, sau popor dacă nu e vorba de interesul propriu. Asta e adevărul, asta e realitatea. Prostie, ticalosie, incompetență, mediocritate; de la nivel de comună până la președinte. Miniștrii în funcție ca CSEKE ATTILA cu limba maghiară trecută ca "maternă" în CV și română la "nivel avansat". Sau Tánczos Barna în al cărui CV găsim tot maghiară ca "maternă" și engleză la "alte limbi cunoscute". De la aceștia să așteptăm un proiect de țară și altceva decât agende personale sau teme de bucătărie ? Și-atunci de ce ne mirăm că restul Europei (sau fie și numai zona balcanică )  ii și ne tratează ( ca țară și popor) așa cum știu foarte bine că își pot permite? De la cine, până la urmă, se aștepta o minune de Crăciun ?
Raspunde

Emil

Acum 1 lună

Austria, Olanda si toti ceilalti au semnalat derapajele statului corupt si esuat care persista de peste 10 ani. Cand ne-au primit in NATO si UE au fost buni. Facerea de bine...Transparenta, increderea si respectul reciproc sunt baza convietuirii in zona Schengen.
Raspunde

Sindromul Stockholm

Acum 1 lună

Emil, tu exprimi clar o parere personala izvorata din Sindromul Stockholm de care suferi din plin. Nu inseamna ca noi ceilalti nu trebuie sa actionam astfel ca de saptamana viitoare conturile mele de la Raiffeisen devin istorie.
Raspunde

Emil

Acum 1 lună

Mare paguba-n ciuperci. Austria, Olanda, etc, nu pot fi obligate, corupte ori santajate sa-si bage crima organizata statala romaneasca in tara lor. Votul a fost si impotriva politicii esuate a coruptilor UE.
Raspunde

Strutul

Acum 1 lună

Habar n-avem de ce nu am intrat in SCHengen. Sa ni se spuna clar unde am gresit, ce trebuie imbunatatit , unde s-au facut prorgese. Politica, circul si santajismele nu prea merg.
Raspunde