Duminică,
04.06.2023
Cer Senin
Acum
11°C

Raluca Turcan, despre alianța cu PSD: ”întreb orice om de bună credință din Sibiu, când ești amenințat de război, ce faci?”

Raluca Turcan, despre alianța cu PSD: ”întreb orice om de bună credință din Sibiu, când ești amenințat de război, ce faci?”

Președinta organizației județene a PNL Sibiu, Raluca Turcan, spune că la alegerile de acum doi ani  nu și-ar fi imaginat o coaliție cu PSD pentru susținerea unei guvernări care aduce sibienilor o viață mai bună.

”Niciun lider al PNL cu vechime nu cred că și-a imaginat la alegerile anterioare, din 2020, că vom face această alianță cu PSD. Mai ales oameni care care au trăit și perioada de dinainte de 2020, cu demersurile PSD acaparare rând pe rând a instituțiilor statului. La modul onest, nimeni nu cred că și-a închipuit o astfel de construcție”, și-a început Raluca Turcan răspunsul la întrebarea dacă nu simte că asocierea PNL cu PSD erodează încrederea în construcția liberalilor.

Turcan a justificat necesitatea coaliției cu PSD în contextul războiului început în Ucraina. ”Din nefericire, nici nu ne-am imaginat că la graniță noastră vom avea ajunge să avem niște de tensiune de siguranță internațională atât de grave cum le trăim în momentul de față.

Am ajuns să facem această alianță cu PSD strict pentru că România, într-un context fragil privind securitatea internațională, avea nevoie de stabilitate în țară. Această coaliție asigură stabilitate guvernamentală și gestionarea unei situații economice dificile. Sunt unul dintre oamenii care au dus bătălii dure cu PSD și cu oameni care au condus într-o anumită perioadă PSD. Dar, pe de altă parte, întreb orice om de bună credință din Sibiu ori România: când ești amenințat de război, ce faci? Privești cu resentiment politic sau te străduiești ca țara să aibă o guvernare stabilă și care, iată, își face datoria față de români?”, a continuat Turcan într-o conferință de presă organizată vineri la Sibiu.

Deputata liberală a arătat că administrațiile locale din județul Sibiu au semnat în ultima perioadă peste 120 de contracte de finanțare prin PNRR și fondurile structurale alocate României, în valoare de 167 de milioane de euro. ”Dacă nu ne-am fi făcut treaba, chiar dacă aveam fonduri UE alocate României, ne-am fi aflat tot în faza de a face promisiuni. Dar nu, avem atât exercițiul financiar multianual, cât și PNRR care avansează, și sibienii vor avea o viață mai bună de pe urma activității în această coaliție de guvernare”.

 

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

22 comentarii

Jan Sibian

Acum 3 luni

PNL = tradatori si fripturisti !
Raspunde

Aci Duțu

Acum 3 luni

Și ăia buni care ar fi?
Raspunde

Un sibian vero

Acum 3 luni

raspunsul la intrebarea moldovencei noastre e simplu, in nici un caz nu fraternizezi cu inamicul sau iti bagi calul troian in curte!!! Cu cata nonsalanta ne tine de fraieri justificandus-si viitoarelor actiuni, ale ei si nu numai, fata de ce numea nu cu mult timp in urma ciuma rosie si impotriva careia lupta pana la ultima suflare !!!Pai daca am invatat ceva din "pandemia" asta care o trecut este ca nu te infectezi cu "ciuma"ca sa castigi razboiul....ca s-ar putea sa te inrosesti si tu!!!nu ca in cazul ei ar fi ceva nou, din portocaliu a devenit galben, din galben cu rosu rezulta portocaliu!!!
Raspunde

R

Acum 3 luni

Vrajeli de campanie. Oemnii de buna credinta iti raspund: Nu faci alinata cu PSD! Despre plagiatorii Bode si Ciuca nimic? Cand vine razboiul, guvernezi cu plagiatori? “In 30 de zile vom elimina pensiile speciale” … cum spuneam, vrajeli de campanie.
Raspunde

Raspuns:

Acum 3 luni

D-na Turcan, cand esti amenintat de razboi, iti intaresti statul de drept! Cunoasteti conceptul?
Raspunde

EU

Acum 3 luni

Nu renunti la principii, aia faci! Cu tot respectul, dumneavoastră dacă ați văzut ca nu se pot aduce în simțiri cei de la usr, atunci trebuiau făcute alegeri anticipate. În nici un caz sa votați sa va aliați cu psd. PESTE JUMĂTATE DIN MEMBRII PNL, CA PE VOTUL MEMBRILOR PNL, NU PE ALTCEVA S-A HOTĂRÂT ALIANTA, PESTE JUMĂTATE ATI VOTAT SA GUVERNAȚI CU PSD. VOI, MEMBRII! Votanții, inclusiv ai voștri, dacă au văzut ca jumate din voi, la sedinta decisiva votati sa guvernați cu psd, își pun intrebarea: ce rost mai are sa votezi pnl, dacă tot psd il luați alături la putere? Nu mai bine votam direct psd? Votanții pnl nu la usr vi se duc, ca usr sunt cam ca aur, doar ca în cămăși de birou cu ochelari și rucsacuri, dar ura răcnita e aceeași, nu par raționali nici măcar în ultimele momente decisive. Votanții voștri la psd se duc, dacă se duc: atunci în ultimul moment decisiv al votului, când e sa pună stampila, votează în final psd CA NU AU PE CINE PE ALȚII, CA VOI ATI RENUNȚAT LA PRINCIPII VALORI ȘI ORICE CREZ LIBERAL L-AȚI INGROPAT DE TOT. psd niciodată nu și-a lăsat votanții și nu și-au trădat valorile lor de partid.Niciodata. Se vede și acum la guvernare, valorile psd sunt puse în aplicare, ale voastre, liberale, nu.
Raspunde

Vivi Dragan

Acum 3 luni

Va spun eu ce fac pesedistii galbeni asta ca sa ii raspund fostei pedeliste - in nici un caz nu il asculti pe Iohannis si faci alianta cu psd cand sti ca asta va duce la ingroparea partidului din care faci parte. RIP.
Raspunde

Jiji Berbecali

Acum 3 luni

Stiam de proverbul ," Daca vrei sa treci puntea te faci frate cu dracul! " ,dar sa se uneasca dracu rosu cu dracu galben nu am auzit!
Raspunde

A

Acum 3 luni

Prin aceasta declaratie, doamna isi arata limitele. Vorba proverbului ”daca taceai, filosof ramaneai”.
Raspunde

Vick de Strassebourg

Acum 3 luni

Cand ati inceput voi concubinajul cu PSD, mai erau aproape 4 luni pana sa inceapa razboiul. Nici macar serviciile secrete si think tank-urile de analiza militara nu stiau daca va incepe sau nu, si vreti sa credem ca stiau doamnele din Sibiu? :)
Raspunde

Emil

Acum 3 luni

Nesimtirea acestor liberali nu are limite... https://www.nationalisti.ro/este-cutremur-pe-scena-politica-dancila-si-tariceanu-razboi-total/
Raspunde

Javert

Acum 3 luni

Doamna Țurcanu, asta cu PNRR deocamdată este o mare vrăjeală iar până la război la noi în ogradă mai este mult.De când l-ați dat afară pe Orban încerc să găsesc măcar o diferență între voi și ALDE.Vă doresc să aveți aceiași soartă.
Raspunde

Un cititor

Acum 3 luni

Cine a amenințat România cu război, direct sau voalat? Nimeni! Nu există absolut nicio dovada în acest sens! E doar propaganda complexului industrial-militar american care vrea să vândă arme generând conflicte reale sau imaginare.
Raspunde

Codrut

Acum 3 luni

cand esti amenintat de razboi te pregatesti de razboi pastrandu ti coloana vertebrala daca o ai..

Raspunde

Till Eulenspiegel

Acum 3 luni

Va dati seama ce nevertebrate formeaza PNL Sighii daca tanti asta e sefa judeteana suprema?
Raspunde

Ovidiu

Acum 3 luni

Te folosesti de razboi ca pretext pentru a continua politica furtului si a deprofesionalizarii aparatului de stat prin promovarea rudelor si pilelor de partid. Votati USR pentru o Ultima sansa spre a insanatosi Romania
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Un călător

Acum 3 luni

Adică din lac în puț.
Raspunde

Kukuruku

Acum 3 luni

Am vazut in pandemie derapajele usr. Nu mersi.
Raspunde

Paul

Acum 3 luni

Trecând peste stângăciile politice, trebuie să recunoaștem că USR a avut, are și și-a respectat principiile. Nu s-a agățat de ciolan, s-a luptat cu ciuma roșie și, mai nou, cu cea galbenă, le-a lasat un PNRR scris de Ghinea și echipa lui, cu care acum se laudă PSD - PNL ( și nici măcar nu sunt in stare să cheltuie banii cum trebuie), le-a lăsat contracte pentru autostrăzi și multe altele. E singura opțiune credibila, anul viitor, după părerea mea. Deși mi-e teamă că vor câștiga rusofilii de la AUR.
Raspunde

Kukuruku

Acum 3 luni

Nu am absolut nici o problema cu alianta asta. Dar stiati din octombrie 2021 ca o sa fie razboi?
Raspunde

No Name

Acum 3 luni

Am ajuns in stadiul in care nu mai cred nimic din ce zic cei de la putere, indiferent de partid! Ma indoiesc si daca vor zice intr-o zi ca cerul e albastru, iarba verde sau ca noaptea e intuneric si ziua lumina! Nu mai cred nimic din ce le iese pe gura!
Raspunde

L

Acum 2 luni

USR - singura alternativa ne-a mai ramas din 2024 Daca scorul PSD si AUR va fii mare in 2024 vor face alianta clar si vor ingropa Romania definitiv in saracie, prostie, hotie si bolsevism ceausist, mai clar de atata nu se poate. Atunci nu mai trebuie nici un razboi, vor pleca toti tinerii din tara, absolut toti care au mai ramas si au sperat.
Raspunde