Miercuri,
19.06.2024
29°C

CSU eliminată din semifinale în 3 meciuri de CSM Oradea. Rămâne lupta pentru bronz

Decimată de accidentări, CSU Sibiu a cedat în trei meciuri semifinala cu CSM CSU Oradea. În ciuda susținerii frenetice din tribune, sibienii au pierdut aseară și meciul trei, disputat pe teren propriu, cu 78-68.

Accidentările și uzura excesivă și-au pus serios amprenta pe jocul echipei CSU Sibiu în ultimele partide, în special în semifinala disputată împotriva echipei CSM CSU Oradea.

CSU l-a pierdut pe Robert Blumbergs la finalul meciului 4 din seria cu CSO Voluntari, cu o accidentare la gleznă. În ultimele minute ale meciului 5 și Rareș Uță și-a sucit glezna și a devenit indisponibil. Pe lângă cei doi, mulți alți jucători au intrat pe teren în ultimele meciuri cu dureri sau incomplet refăcuți.

Orădenii au profitat din plin de problemele întâmpinate de adversari și și-au protejat avantajul terenului propriu, câștigând primele două meciuri ale seriei, disputate la Oradea. Au câștigat primul meci cu 94-61 și meciul secund cu 93-67 iar seria s-a mutat la Sibiu.

Sub ochii unei săli pline ochi, în care au fost montate inclusiv gradenele suplimentare, pentru a maximiza capacitatea, elevii lui Tomas Rinikevicius au încercat măcar obținerea unei victorii de orgoliu în fața unei echipe care a fost constant implicată în lupta pentru titlu în ultimii zece ani.

Recuperați miraculos pe ultima sută de metri, Robert Blumbergs și Rareș Uță au făcut parte din primul cinci trimis de Rinikevicius pe teren, alături de Pratt, Whelan și Dragoste. Uță a jucat 16 minute în meciul de ieri iar Blumbergs puțin peste 20 de minute dar lipsa antrenamentelor s-a simțit la ambii jucători, care au fost departe de performanțele lor obișnuite. Rareș a contribuit cu 4 puncte și 2 recuperări iar Blumbergs cu 9 puncte și 6 recuperări dar a ratat toate cele trei aruncări de la distanță.

CSU a reușit să câștige primul sfert al întâlnirii la patru puncte diferență, 17-13. Orădenii au început mult mai bine sfertul secund și au egalat la 23, după care s-au desprins la 12 puncte iar sfertul s-a încheiat cu scorul de 43-34 în favoarea oaspeților. În sfertul III ambele echipe au mers cap la cap, Oradea și-a conservat avantajul obținut la pauză și a câștigat și acest sfert la o diferență minimă, 17-15.

Sibienii au încercat o revenire în ultimele 10 minute ale partidei însă diferența era deja prea mare iar experiența orădenilor a transformat jocul într-o misiune imposibilă, în special datorită mingilor pierdute de sibieni, din care orădenii au marcat nu mai puțin de 24 de puncte.

CSU Sibiu rămâne în lupta pentru o medalie la finalul campionatului național de baschet, urmând să joace finala mică în compania formației care va pierde semifinala, U Cluj sau Rapid București. Clujenii au câștigat primele două meciuri ale seriei, disputate la Cluj, dar Rapid a revenit și a câștigat primul meci de pe teren propriu cu 106-86, după un meci excepțional făcut de Alexandru Olah, autor a 26 de puncte și cu o statistică aproape perfectă, 10 din 10 la 2 puncte, 1 din 1 la 3 puncte, 3 din 4 la aruncări libere și 7 recuperări. Meciul patru al seriei U Cluj - Rapid este programat astăzi, de la ora 19. Foto: CSU Sibiu