De câteva zile, sibienilor li s-a pregătit o nouă configurație a traficului rutier de pe Calea Cisnădiei. Elementul de noutate este adus de reconfigurarea intersecției cu strada Plugarilor.
Șoferilor care circulă pe această stradă și care pătrund în Calea Cisnădiei le-a fost creată o bandă specială pe Calea Cisnădiei. Potrivit polițiștilor sibieni, această bandă practic, preia întreg traficul de pe strada Plugarilor datorită marcajului continuu instituit pe carosabil în intersecția amintită, între cele două benzi de mers ale Căii Cisnădiei.
În aceste condiții, după ultima stație de autobuz dinaintea sensului giratoriu cu strada Rahovei, Calea Cisnădiei se îngustează de la două la o bandă de deplasare, exact înainte de intersecția cu strada Plugarilor, traficul de pe cele două benzi fiind preluat de o singură bandă.
De asemenea, șoferii care pătrund în Calea Cisnădiei dinspre strada Plugarilor și care doresc să vireze ulterior la dreapta, spre strada Gheorghe Dima, au posibilitatea fie de a schimba banda 2 cu banda 1, prin porțiunea de marcaj discontinuu care le permite această manevră, fie de a intra în sensul giratoriu și a vira apoi spre stânga, spre strada amintită.
Vă reamintim că în perioada 18 – 28 aprilie pe această stradă au avut loc lucrări de reparație a carosabilului.
Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download
Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube
Vizualizari: 8247
Ultimele comentarii
Acum 1 oră
Raluca Budusan
Acum 2 ore
Iepurasul
Acum 2 ore
R.
Acum 2 ore
Marko
Acum 2 ore
Lucian