Vineri,
14.02.2025
Ploi Scurte
Acum
3°C

”De ce există niște reguli în Cisnădie și alte reguli în Sibiu? Nu suntem toți cetățeni egali?”. Propunere de îmbunătățire a circulației pe Calea Cisnădiei, ignorată de autorități

”De ce există niște reguli în Cisnădie și alte reguli în Sibiu? Nu suntem toți cetățeni egali?”. Propunere de îmbunătățire a circulației pe Calea Cisnădiei, ignorată de autorități

Un sibian care circulă zilnic pe Calea Cisnădiei a transmis autorităților locale o serie de propuneri, considerate de bun simț, privind îmbunătățirea traficului la ieșirea din Sibiu și intrarea în Cisnădie.

Alexandru M. este de părere că în momentul de față există o discriminare în trafic din punct de vedere al modului în care se aplică regulile de circulație, care dezavantajează anumiți cetățeni, deși cu toții ar trebui să fim egali în drepturi. Mai mult decât atât, propunerea bazată pe argumente a sibianului a fost ignorată aproape complet de autoritățile locale.

Alexandru M. a realizat chiar și o hartă pentru a-i ajuta pe mai marii celor două localități și pe cei cu funcții de răspundere în privința circulației să înțeleagă mai bine situația reală de la fața locului.

calea cisnadiei

Conform calculelor realizate folosind surse publice, sibianul arată că pe o distanță de aproximativ 200 de metri există nu mai puțin de șase treceri de pietoni, doar o parte dintre ele semaforizate. La acestea se adaugă două intersecții care permit șoferilor virajul la stânga. Toate acestea produc zilnic blocaje în trafic, mai ales după lărgirea drumului județean care traversează Cartierul Arhitecților.

”Prima impresie a fost că după lărgirea drumului la trei benzi situația s-a mai îmbunătățit, însă în realitate traficul s-a îmbunătățit în Cartierul Arhitecților și se gâtuie în municipiul Sibiu. Cum să fie fluid când ai șase treceri de pietoni pe nici 200 de metri? Aici pleacă toată problema, dar nimeni nu pare interesat de ea, deși mii de oameni ne tocăm zilnic nervii și viețile”, spune bărbatul.

Cele două viraje la stânga pe care le consideră problematice sunt cea care permite șoferilor să intre spre supermarketul Penny, peste două benzi de circulație, și cea care permite șoferilor să vină dintre blocuri, de pe Aleea Streiu, virând spre Cisnădie. În ambele cazuri manevrele se realizează oprind traficul care vine spre Sibiu dinspre Cartierul Arhitecților.

O problemă similară este provocată și de virajul stânga către stația taxi, aproape de sensul giratoriu. Asta în condițiile în care șoferii pot întoarce legal în sensul giratoriu, puțin mai în față.

”Nu mi se pare corect față de cetățenii localității tale să permiți așa ceva. Eu, când merg acasă, sunt obligat să parcurg 1,5 kilometri în plus ca să circul regulamentar și să virez stânga fără să încalc regulile, dar în Sibiu e ok să ai două astfel de viraje în nici o sută de metri? De ce există niște reguli în Cisnădie și alte reguli în Sibiu? Nu suntem toți cetățeni egali?”, se întreabă Alexandru M..

Nu în ultimul rând, sibianul crede că totul pleacă de la lipsa de comunicare dintre instituțiile publice locate, toate puse, în teorie, să ajute cetățeanul plătitor de taxe și impozite. În realitate însă, fiecare face ce vrea fără să-i pese de consecințe.

”Sunt două administrații care se învecinează și fiecare face pe limba ei, fără să le pese de proprii cetățeni. Nu era omenește, civilizat și logic să se pună la aceeași masă, să discute problema, cine lucrează, unde și cu ce scop? Scopul tuturor nu este ca circulația în oraș să se desfășoare fluid și ușor pentru toată lumea? Contează că pe buletinul meu scrie Cisnădie sau Sibiu, când toți, împreună, stăm în același trafic, sub geamul locuitorului de la blocurile de pe Calea Cisnădiei? Totul pare mai degrabă o încăpățânare orbească decât o colaborare în interesul cetățeanului și al orașului”, concluzionează bărbatul.

Alexandru M. a trimis harta de mai sus cu problemele identificate, dar și câteva propuneri de îmbunătățire autorităților locale, fără răspuns. O posibilă regândire a numeroaselor treceri de pietoni, virajele la stânga peste două benzi și o mai bună comunicare sunt principalele propuneri.

În urmă cu mai bine de două luni de zile reporterul Turnul Sfatului a preluat ”harta” cu problemele din trafic și a transmis-o atât Inspectoratului de Poliție al Județului Sibiu cât și Primăriei Municipiului Sibiu, cu solicitarea oficială a transmite dacă poate fi măcar avută în vedere pe viitor. În ciuda insistențelor oficialii Primăriei Sibiu nu au dorit să transmită un punct de vedere.

Au răspuns reprezentanții Poliției Rutiere care spun că au deschidere la orice sugestie sau propunere primită din partea cetățenilor și sunt pregătiți să le discute cu administratorii drumurilor.

”În concret, situația prezentată este în atenția Biroului Rutier Sibiu pentru a invita administratorul drumului public la efectuarea unei revizii comune”, au comunicat reprezentanții IPJ Sibiu.

Redăm mai jos răspunsul complet al Poliției:

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

20 comentarii

Da

Acum 1 an

Corect,dar și mai corect era dacă se făceau patru benzi.
Raspunde

Corbul

Acum 1 an

Solicitările se fac unde cotizezi Alexandre. Ține-ți cazanul acasă. Auzi că "nu suntem toți egali?". Aparent pentru tine pietonii sunt inferiori.
Raspunde

Dani

Acum 1 an

Are dreptate. Din punctul meu de vedere este un singur drum. Ca el apartine de doua adminsitratii diferite, nu ar trebui sa conteze. Cum ar fi de exemplu ca fiecare proprietar de apartament de bloc sa isi zugraveasca fatada in ce culoare vrea?
Raspunde

Gheorghe ion

Acum 1 an

aia e, csf. ati crezut ca faceti afacere cand va luati apartamente mai ieftine acolo. trebuia sa va ganditi inainte de a cumpara la tot, inclusiv logistica. nu doar la pret si compartimentare. + o primarie incompetenta in stilul romanesc. sa faca fodor pasarele :)))
Raspunde

Marius

Acum 1 an

Ti-ai luat voturi negative ca ii doare adevărul :))
Raspunde

Emil

Acum 1 an

Egalitatea in fața legii a disparut odata cu inscaunarea si prpmovarea mafiei speciale in varful statului pe criterii de performanta infractionala.
Raspunde

Marius

Acum 1 an

Apelează la huja și mai lăsați-ne cu ghetoul arhitecților ca ne-am saturat. Cum poți cere ștergerea trecerilor de pietoni din sibiu, folosite de sibieni, ca să traverseze mai rapid cisnadienii cu mașina?
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Ombl

Acum 1 an

saracule! Locuiesti in orasul blocurilor mansardate, al clamparilor si al lui tamplaru’. Bunicii tai sunt veniti de la tara si taiau porc la bloc in cartiere construite de Ceasca in anii ‘80, iar tu cand erai mic faceai baie in pipiluc de vaci la Sevis. Te-ai trezit acum Sibian mare, verifica putin in CF daca strazile cu nume de flori de langa Scoala de Caini, cu acces din Grigore Ionescu sunt cumva inregistrate pe Sibiu si vezi daca oamenii aia au dreptul sa ajunga mai repede in orasul lor.
Raspunde

Sandokan

Acum 1 an

Mariuse, si cei din Cisnadie si tot romani, ma. Si, daca stai putin sa te gandesti, beneficiezi si tu macar putin de existenta lor (ei "sparg banii" in general in Sibiu) si poate trecerile alea de pietoni sunt facute din banii lor. Stii ce zic? Cum spunea cineva mai sus, acum ceva timp Sibiul nu era atat de "rotund" cum se da acum. Eu, unul, nu inteleg de unde vine "aroganta" asta sibiana. Sibiul e doar un oras ceva mai maricel si mai dezvoltat (in mare parte datorita firmelor nemtesti venite aici). Deci, de unde "mandria" asta de sibian? De unde dispretul fata de cei "fara pedigree"?
Raspunde

ID

Acum 1 an

In principal, din nesimtirea in trafic a celor "fara pedigree" cum te-ai caracterizat.
Raspunde

@Gheorghe

Acum 1 an

Ce măgărie să gândești astfel ! Oamenii și-au rezolvat problema locuinței după propriile resurse, sperând că administrația locală își va face treabă. Banii pe impozite se încasează, dar confortul este minim. Doar promisiuni sau cârpeli.
Raspunde

Costel

Acum 1 an

Asta e culmea tupeului. Sa platesti taxe în Cisnădie și sa te plângi la Sibiu ca vrei sa ai mai puține treceri de pietoni pentru a-ți duce plodul la școală în Sibiu mai rapid cu cazanul.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Mihai

Acum 1 an

Are dreptate ! Pt fluidizare: 1. eliminate virajele la stanga penportiunea sens giratoriu Rahovei - Calea Cisnadiei - iesire din Sibiu 2. pasarela suspendata , eliminate trecerile de pietoni de pe Calea Cisnadiei 3. str Rahovei sa aiba sens dublu si dupa intersectia cu Plugarilor 4. pe aleea dintre blocuri sa nu se mai poata face stanga pe banda continua pt intrare pe Calea Cisnadiei 5. gasirea spatiului pt a 4-a banda pana in sensul de la Kaufland 6. iesirea de la Kaufland -Siretului -Calea Dumbravii 7. legatura cu Calea Dumbravii prin fosta baza Tursib 8. transport local pe rutele principale pt scoli si zona industriala direct din Arhitectilor + campanii de incurajare pt utilizare
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

ID

Acum 1 an

Ce pasarici suspendate mai ai si tu in creier...
Raspunde

Unsibian

Acum 1 an

Eu zic sa se elimine toate trecerile de pietoni în municipiul Sibiu să nu mai fie deranjat cutare și cutare de întreruperea traficului.
Raspunde

Valjan

Acum 1 an

am alta propunere: incorporarea cartierului Arhitectilor in Sibiu pentru ca in acest fel normele sa se aplice unitar in tot cartierul!!! Referendum in Arhitectilor ca sunteti destui, si cereti alipirea de Sibiu!!!!
Raspunde

Papa di Gio

Acum 1 an

Așa se lucrează în acest oraș,este ca la Caracal unde sa răsturnat căruța,chiar în cartierele mai nou ,,reparate"vezi cart.Ștrand Str.Ștrandului au trasat niște treceri de pietoni total aiurea exact în curbă iar acolo unde a fost cea veche de mare folosință la coborârea de pe str.Moldovei unde sunt scările de acces și aleea dintre blocuri pietonii trec printre autoturisme și fac slalom să nu fie loviți de mașini, iar exemplele pot continua....toți niște incompetenți și capete de fontă iar dacă sa făcut modernizarea străzilor ex.Ștrandului atunci aceasta începe chiar din Șoseaua Alba Iulia, acolo de ce nu sau reparat măcar trotuarele????vezi porțiunea pe lângă gardul Ștrandului care este praf!!??
Raspunde

Nonick

Acum 1 an

"Cele două viraje (...) sunt cea care permite șoferilor să intre (...), și cea care permite șoferilor să vină dintre blocuri" Viraj, viraje: substantiv neutru - un viraj, două viraje, deci "cele două viraje sunt cel care permite șoferilor să intre (...) și cel care permite șoferilor să vină"
Raspunde

Ycs

Acum 1 an

de ce nu se face o centura de la biserica prin spatele cimitirului ,prin curte la canisa si legatura cu str ludos ar fi mai scurta si nu ar mai aglomera orasul ????
Raspunde

Ady

Acum 1 an

A uitat sa specifice ca blocarea giratoriului Dima-Calea Cisnadiei-Rahovei este si asta o cauza de ambuteiaj. Dar na, de asta se face vinovat soferul needucat, nu Primaria Sibiu. Dar sa dam vina doar pe autoritati, sa nu ne uitam si in gradina noastra. Principalele plangeri ar trebui facut catre Huja, ca el si-a batut joc de zona respective fara a gandii putin spre viitor, fara a comunica cu Primaria Sibiu, fara sa-l intereseze ca cisnadienii tranziteaza acel drum zilnic, ca pentru cetatenii din urbea condusa de el se creaza cel mai mare disconfort. Colega de partid, madam Campean a incercat sa-i rezolve o parte din probleme, a latit drumul, dar asta este doar un sfert de rezolvare. Nea Huja ar trebui sa se gandeasca la solutii, drumuri alternative pentru accesul in oras, sa construiasca, o scoala o gradinita sa faciliteze transportul in comun. Il doar la banana, isi ia banii pe impozit si problemele sa le rezolve altii.
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus