Duminică,
03.03.2024
Partial Noros
Acum
15°C

Muzeul Național Brukenthal își va lansa propriul parfum. „Este o aromă captivantă, care te poartă într-o călătorie olfactivă plină de profunzime și rafinament”

Muzeul Național Brukenthal își va lansa propriul parfum. „Este o aromă captivantă, care te poartă într-o călătorie olfactivă plină de profunzime și rafinament”

Muzeul Național Brukenthal, cel mai vechi muzeu din România, totodată și primul din Europa de sud-est, a anunțat că-și va lansa vineri, 24 noiembrie, la ora 16,  în Palatul Brukenthal din Piața Mare propriul parfum, în două variante – pentru femei și bărbați. Cel masculin va purta numele Brukenthal, după cel al fondatorului instituției, baronul transilvănean în memoria căruia a fost creat, iar cel feminin pe cel al soției sale, Sophia.

Parfumul Brukenthal este o călătorie olfactivă în lumea rafinată a lui Samuel von Brukenthal, captând esența personalității sale complexe și a gusturilor sale variate.

Un parfum inspirat din Sophia Katharina von Brukenthal evocă eleganța și rafinamentul secolului 18. Un parfum floral și pudrat, ce inspiră puritate, încorporează note de gardenie și flori de portocal.

„Nu suntem primul muzeu din Sibiu, ci din țară, și chiar din Europa, din câte știu eu, pentru că nu mai sunt alte muzee de artă în Europa care au un parfum. Am această idee de peste 5 ani de zile. Eram șeful secției Marketing în aceea vreme la Brukenthal și am discutat cu mai multe cunoștințe pentru a realiza un asemenea produs. Am avut bucuria să avem aici la Sibiu o companie care fac asemenea produse – Matca și pe doi oameni minunați Georgiana și Sebastian. Matca e singurul atelier de parfumuri din ingrediente naturale din județul Sibiu, iar lucrul acesta pentru Muzeul Național Brukenthal este și o garanție a calității dar și un sprijin pe care instituția noastră îl asigură companiilor mici și mijlocii. După mai multe discuții am creionat cum ar trebui să fie nuanțele iar apoi sticluța și cutia, ambele importate din străinătate. Este un nou produs de brand. Muzeul Național Brukenthal este primul muzeu cu un asemenea brand. Dorim să continuăm această moștenire și să o dezvoltăm, lucrul pe care l-am și făcut în decursul timpului, pe lângă vinul Baronului și ciocolata Brukenthal, astăzi avem și Cafeaua Baronului, Vinul In Touch al Muzeului de Artă Contemporană, Ciocolata Baroc și acum și cele două parfumuri. Așadar, începând din 24 noiembrie parfumul va putea fi achiziționat cu sprijinul partenerilor noștri Gorgona Design în magazinul Palatului Brukenthal și în căsuța Brukenthal din Târgul de Crăciun din curtea Muzeului”, a transmis Alexandru Chituță, manageru instituției.

Producătorul parfumului Matca a explicat că cele două produse sunt unele de complexitate unic.

 „Parfumul Brukenthal este un efluviu puternic și complex, robust, ce se deschide cu note de verzi de smochin, note puternice reminiscente din prune coapte ce aduc un aspect fructat si un efect de catifea. Toate aceste note din deschidere sunt acompaniate de notele de cireșe, cu o nuanță caracteristică de migdale amare. Notele de fond de tonka, iris, vetiver, osmanthus, mahon aduc o nouă dimensiune parfumului, aduc o eleganță masculină. Brukenthal este un parfum de o complexitate unică, reflectând călătoriile, pasiunile și gusturile variate ale lui Samuel von Brukenthal. Este o aromă captivantă, care te poartă într-o călătorie olfactivă plină de profunzime și rafinament.

Parfumul Sophia este o celebrare a eleganței și a pasiunii pentru natură a Sofiei von Brukenthal. Notele dominante de gardenie emană o grandoare rafinată și o feminitate irezistibilă. Aroma sa florală intensă este însoțită de accente subtile de bergamotă, aducând o notă proaspătă și vibrantă, chiar în deschiderea parfumului.

Gardenia împrumută parfumului său o aură de rafinament și romantism, fiind o expresie a feminității și frumuseții naturale.

Parfumul Sophia este o experiență olfactivă captivantă, o evocare a grădinilor Brukenthal și a pasiunii sale pentru botanică și frumusețe. Este o aromă distinsă, care emană eleganță și un farmec clasic, fiind un elogiu adus femeilor rafinate și elegante de pretutindeni”, au transmis și cei care au realizat parfumul.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Comentarii

21 comentarii

Corbul

Acum 3 luni

Ce mizerie... Pe lângă porcăriile alea chinezești pe care le vând în wanna-be gift shop-ul ăla demn de lacul Bâlea, acum vând apă de toaletă... Sigur vă plătiți gazul din profitul parfumurilor. Viziune de bugetar. Probabil se cumpără parfumurile de la un coleg de lojă, pe modelul primarului de la Șura cu piticii ăia de grădină de doi bani.
Raspunde

Corbul

Acum 3 luni

Sau când rămâi dator la lojă. Acum că l-au făcut cetățean de onoare și și-a băgat oficial mâna în borcanul cu miere, Chituță oferă contract unui ieșean ce se dă acum mare sibian. Nici politicienii nu mai sunt ce au fost... Acum te fură pe față orice semi-doct cu doctorate cumpărate, ***

Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Emil

Acum 3 luni

Prima arta parfumata.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Cristian Sibian

Acum 3 luni

'cele doua ...sunt de complexitate unic.'Ca si gandirea care creeaza astfel de omagieri ale unor personaje controversate(asta ca sa fiu calin)ale istoriei NOASTRE.Relatia lui von... cu romanii stim la ce restrictii,impilari si crime a dus.Pana si imparatul LUI l-a DEMIS,satul fiind de el.Avem si statuie,acum si parfum???Qui prodest?
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Istoricul

Acum 3 luni

Avem mentalitate defectă daca "preacinstim" un individ care a fost doar o unealtă a împăratului unui imperiu ce a asuprit romanii din Transilvania și i-a exploatat. Jos statuia din Piața Mare a lui Samuel nu-stiu-cum .. .. Vreau grup statuar pentru Horea, Cloșca și Crișan! Suntem în România. Nu uitați asta.
Raspunde

Unul

Acum 3 luni

Istoricule, ai dreptate că Bruchental nu e potrivit sa aibă statuie acolo. Dar nici să cădem dintr-o extremă în alta nu este bine, să știi. Acolo, lângă "primul dascăl de ideal românesc", adică lângă Gheorghe Lazăr, dacă e să fie pus cineva, ar trebui tot un intelectual, care a fost o lumină pentru ai lui și nu i-a oprimat pe ceilalți. Cum e Teutsch sau Schlatner. În centrul centrului Sibiului să fie cultură. Să fie pace. Să fie educație. Categoric Horea, Cloșca și Crișan ar trebui să aibă statuie la Sibiu! Dar nu acolo, ci în Parcul Cetății, lângă zidurile de război ale cetății. Ar trebui acolo să fie împreună cu Mihai Viteazu, care a făcut prima unire a românilor la Șelimbăr și Gheorghe Doja, care era secui din Covasna, dar a luptat pentru toți asupriții, indiferent de etnie.
Raspunde

Unulsialtulcuoltenidestepti

Acum 3 luni

Da ardei umluti nu vreti ?
Raspunde

Unul

Acum 3 luni

Nu. Mâncă-i tu. Degeaba încerci să întărâți sibienii vechi contra sibienilor noi, că nu mai ține. Oamenii sunt prea deștepți și prea puțin extremiști pentru așa metode. Trist pentru antiromânii care au fost și sunt impuși "să conducă". Dar e finalul erei lor la Sibiu.
Raspunde

Altul

Acum 3 luni

Pentru antiromânul cu ardeii. Te irită ideile de multiculturalism adevărat, pace, demnitate și oameni educați, nu? Încerci să duci discuția serioasă în derizoriu. Școală securistă/KGB istă, deh.
Raspunde

Aci Duțu

Acum 3 luni

Îți recomand o carte: Dicționar ortografic, ortoepic și de punctuație. Dacă tot tastezi imbecilități, învață măcar să pui virgula și spațiu după punct.
Raspunde

@Unul

Acum 3 luni

Cf. revistei Historia, prima unire a fost făcută de Sigismund Bathory https:// historia.ro/sectiune/general/de-ce-avem-nevoie-de-mihai-viteazul-570728.html
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Gabi

Acum 3 luni

Foarte tare! Felicitari! Mândri ca suntem din Sibiu!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Ioana

Acum 3 luni

felicitari! foarte tare!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Maria

Acum 3 luni

Mi se pare un act de marketing cultural de o calitate si gândire minunata. Orice brand care se respecta încearcă sa își dezvolte produsele. Felicitari!
Raspunde

Marte-Hermanianu'

Acum 3 luni

Va propun,daca tot ati zis produse de 'brand' si roata,spanzuratoarea,archebuza si alte lucruri de calitate si gandire 'wunderbar'.Toate sa fie faine,sa satisfaca clientul,sa se potriveasca cu 'fake-istoria' si ambientu'....Mandru ca sunt martzian!
Raspunde

Sibian

Acum 3 luni

Daca era asa o mare smecherie, cred ca si in muzeele din Franta se vindeau parfumuri! Sau e nevoie de "vizionarul" Chituta si acolo ca sa vina cu idei?! Oare vreun comision se lipeste de el? ca doar e la stat, nu merge altfel!
Raspunde

Mataca

Acum 3 luni

Cei de la Matca au venit pe " Via Iași ", desigur. Chestia e ca parfumul se "plimba" de la ei la o firma intermediara...o pupila a doamnei din poziția 2 la conducere. Și abia apoi ajunge la muzeu.
Raspunde

Unul

Acum 3 luni

Ăștia au un crez, să nu facă nimic fără să fure banii publici ai sibienilor. De la gunoaie la parfumuri, fură din toate. Antiromâni. Vă dați seama cum discută între ei, ca hoții lui Ali Baba, despre ce hoții au mai făcut? Nu de alta, dar dacă fură și apoi se mândresc public cu jaful, cum fac aici, sau cum au făcut cu pista de biciclete de 11 milioane de euro sau cu stadionul hermanștatului de 220 milioane de euro, când Sibiul nu are destule școli, înseamnă că ei cred că sunt de neatins. Impresionantă atitudine antiromânească!
Raspunde

Un român

Acum 3 luni

Cine e "Via Iași "? Raluca Turcan? Turcana e din Botoșani, cu studii la Moscova în anii '90, parcă nu? Întreb la modul foarte serios, că în anii cei mai negrii ai bolșevismului de la noi, șeful securității regiunii Iași era unul din județul Sibiu. Ei, rudele ăstuia care sunt aici, deși sunt destul de limitate intelectual, sunt în continuare oameni "politici" foarte importanți, impuși probabil tot pe filiera KGB istă.
Raspunde

Mataca

Acum 3 luni

Pentru Un român ...va pare o pura coincidenta ca interimaru' e cetatean de onoare la Iași? Și ca cei cu parfumu' sunt din Iași? Vorbeam de poziția 2 din cadrul muzeului, dar nici ministrul nu e vreo ușa de biserica. A se vedea nenumăratele " tandreturi" cu interimaru'...
Raspunde

Un român

Acum 3 luni

Nu știam. Mulțumesc.
Raspunde