Miercuri,
17.04.2024
Partial Noros
Acum
17°C

Iohannis cere ca Rusia să facă o „anchetă transparentă” în cazul morții lui Navalinîi

Iohannis cere ca Rusia să facă o „anchetă transparentă” în cazul morții lui Navalinîi

Preşedintele Klaus Iohannis a declarat, vineri, că este întristat de moartea lui Aleksei Navalinîi, "luptător curajos pentru libertate şi drepturi" şi cere Federaţiei Ruse "o anchetă transparentă şi cuprinzătoare" în acest caz, transmite Agerpres.

„Sunt profund întristat de vestea că Aleksei Navalinîi a murit. Gândurile noastre de compasiune se îndreaptă către familia şi prietenii săi. Astăzi, comunitatea internaţională a pierdut un luptător curajos pentru libertate şi drepturi. Cerem Rusiei să facă o anchetă transparentă şi cuprinzătoare", a scris şeful statului pe platforma X (fostă Twitter).

Opozantul rus Aleksei Navalinîi a murit vineri în închisoarea din regiunea arctică unde efectua o pedeapsă de 19 ani de detenţie, au relatat AFP şi Reuters.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Vizualizari: 1201

Comentarii

12 comentarii

Till Eulenspiegel

Acum 2 luni

Va fi ca la noi,in anii '50: Pneumonie! El incins de la plimbare,glontul rece....n-avea cum sa scape.
Raspunde

Xxx

Acum 2 luni

Ce bine ca a cerut asta ca altfel rusii nu faceau nici o ancheta si n am fi aflat adevarul niciodata! Asa insa ...de frica...
Raspunde

Sibian

Acum 2 luni

Dl. Johannis e inca presedintele Romaniei?!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Emil

Acum 2 luni

Mircea fa-te ca anchetezi foarte serios..
Raspunde

Teofan

Acum 2 luni

Câtă naivitate...
Raspunde

Sibianul

Acum 1 lună

Rasu plânsu. Nu e la munte sa se dea cu schiurile? De romani nu îl interesează!!!
Raspunde

Lucas

Acum 1 lună

Și când te gândești că ăsta e Președintele României… aruncă cu vorbe să pară important pentru cei care doar, doar îi dau un post ceva…
Raspunde

Sibianul

Acum 1 lună

Pentru judecătorul Mustață care a murit în închisoare nevinovat nu cere o ancheta???
Raspunde

Emil

Acum 1 lună

De hotii speciali sa nu va para rau. Infractorii in cardasie cu judecatorii Mateescu, Nicolaescu, Gheorghe Stan, etc, au distrus, ucis si talharit populatia fara aparare cu o cruzime de nedescris. Sa le fie tarana in gura usoara ca piatra de moara pana la al saptelea neam de criminali speciali.
Raspunde

Un cititor

Acum 1 lună

Nu l-am auzit pe Iohanis sa ceară anchetă în cazul morți lui Epstein.
Raspunde

Adina

Acum 1 lună

Oricum Epstein nu e mort :-) I-a venit unuia acum vreo trei saptamani ideea sa mearga cu barca pana in apropierea insulei lui si sa dea drumul unei drone pe care a ghidat-o deasupra casei lui Epstein. Ce a vazut? Surpriza! Epstein era in curte cu un prieten si povesteau :))) Marile servicii secrete doar l-au ajutat sa plece din inchisoare, ca deh... altfel cine ar mai organiza intalniri cu fete tinere pentru bosorogii occidentali?
Raspunde

Cornel Opinceanu

Acum 1 lună

Multumim, herr Ficus! foarte util!
Raspunde