Sâmbătă,
20.04.2024
Innorat
Acum
6°C

USR Sibiu, după ce singurul primar al partidului a trecut la PSD: „În USR rămâne doar cine are curaj”

USR Sibiu, după ce singurul primar al partidului a trecut la PSD: „În USR rămâne doar cine are curaj”

Reprezentanții USR Sibiu spun că au fost „mințiți de fiecare dată” când l-au întrebat pe Timotei Păcurar – singurul primar al partidului în județul Sibiu – dacă negociază plecarea la PSD. Plecare anunțată oficial în cursul zilei de sâmbătă.

Reprezentanții USR Sibiu acuză social-democrații de promovarea traseismului politic, din cauză că nu-și pot desemna candidați din propriul partid. Asta în condițiile în care Timotei Păcurar, primarul din Micăsasa care tocmai a anunțat că trece la social-democrați, a candidat și câștigat în urmă cu patru ani după ce – anterior – a fost membru al PSD, fiind președintele organizației de tineret din comună.

„Primarul din Micăsasa este o dezamăgire pentru noi, având în vedere că am cheltuit resurse importante, mai ales umane, pentru a-l susține să câștige alegerile în 2020. Dacă ar avea onoare, ar demisiona în acest moment din USR, pentru a putea candida din partea oricărui partid dorește. Probabil nu va face asta, iar oamenii din comună vor înțelege exact ce trebuie să înțeleagă. Din fericire, echipa USR Micăsasa, pe care primarul de acolo s-a bazat să-i facem munca în acești aproape patru ani, este una valoroasă și se va lupta în continuare pentru oamenii din comună, nu pentru propriile interese, așa cum au făcut cei care pleacă”, transmite Ovidiu Gederth, consilier USR Micăsasa, într-un comunicat de presă. 

Consilierul spune că USR va desemna o altă persoană pentru funcția de primar în localitate, la alegerile care ar urma să aibă loc în prima parte a lunii iunie. 

Ruxandra Cibu-Deaconu, președinta organizației județene – spune că atât primarul, cât și viceprimarul din Micăsasa au schimbat partidul fără a recunoaște că au astfel de planuri. „Este limpede că nu au onoare și bun simț și așta este dovedit în special prin faptul că ne-au mințit, deși i-am întrebat de fiecare dată despre zvonurile privind negocierile cu PSD. Acum e clar că banii contează pentru unii, nu respectul față de alegători. Așa cum am mai spus, în USR rămâne doar cine are curaj să se lupte cu mafia PSD – PNL și nu cedează la prima ofertă din partea celui mai corupt partid din România”, a transmis organizația județeană a USR Sibiu.

Citește și: Primarul și viceprimarul USR din Micăsasa au trecut la PSD. Pentru funcția de primar va candida viceprimarul

 

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

17 comentarii

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Emil

Acum 1 lună

Raman doar nesimtitii ce cred ca mai fraieresc populatia.
Raspunde

X-ulescu

Acum 1 lună

Ai dreptate, cei onesti si cu bun simt se duc la PSD. Vai de capul nostru...
Raspunde

Kukuruku

Acum 1 lună

Se duc la AUR. Restul partidelor sunt niste glume proaste.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Emila Elzoroaba

Acum 1 lună

Toți păduchii vă căutați un os de ros
Raspunde

Ron

Acum 1 lună

Ma intreb daca a predat trotineta la partid cind si a dat demisia?
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Kukuruku

Acum 1 lună

Pe acolo n-au ajuns trotinetele
Raspunde

Ron

Acum 1 lună

Cred ca au ajuns. Da erau echipate cu cauciucuri de noroi. Ca doar de asta a candidat prob...sa se dea cu troti si bici...sa salveze planeta etc nu sa dezvolte loc s asfalteze strazi...etc !!!
Raspunde

Femeia cu...barba

Acum 1 lună

Asa este. Doar cine are curajul sa poarte barba, imbracat in femeie. Doar cine are curaj sa umble cu dramba-n mana la prada, sa sperie trecatorii si sa ingrozeasca copiii.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Kokos

Acum 1 lună

@emil , @ron , @femeia cu barba Mi-e milă de voi , și mi-e milă și de cei care v-au dat voturi pozitive. Dacă atât pricepeți e clar că faceți parte din cei 45% dintre românii analfabeți funcționali . Rămâneți in bula voastră și votați în continuare noul fsn(psdnl) sau haur sau sosoaca.
Raspunde

Ron

Acum 1 lună

Multumim de compasiune! Ma bucur ca d voasta inteligent fiind ati votat usr...si evoluind in inteligenta ( vazind valoarea deosebita a usr) continuati sa i votati!!! Aveti dreptate numai cu asemenea oameni...ca ei si d voastra putem evolua! Daca evolutie numiti..."trotinerismul"!
Raspunde

Elena

Acum 1 lună

Kokos cu minte de gaina. Atata poate. Kocos

Raspunde

Dan B

Acum 1 lună

Miniciuna e una din trasaturile pesedismului.Lipsa de bărbăție e in ADN -ul nostru.Daca ar veni rușii peste noi în citeva clipe genul asta de politicieni ne-ar preda pe 2 copeici.
Raspunde

Marie Louise

Acum 1 lună

D-nule Barna,si stimati USR Sibiu ,v-a dat-o colegul Muresan in sensul celor clamate in sloganurile clasice *** PSD, dar de data asta a picat la dvs., apoi v-a tratat cu dosul si v-a salutat.In Psd,ma indoiesc ca va reusi la propriu sa faca acest lucru.Il vad ca joaca ca pe barna (birna), sunt sigura ca la o mica adiere de vant va pica de pe aceasta.Dar nu am vazut reactia dvs.d-nule Barna dupa intrarea sa fortata in PSD, poate e vreo carare batatorita, poate pentru un viitor mai sigur,nu se stie dvs. in ce parte o veti lua ? Ca romanul impartial fireste. Jerpelitul de primar Micasasa poate candida de la orice partid-va asigur ca nu mai iasa primar el si tot neamul lui in veci. Europarlamentarul Stefanuta-a atins culmile paroxismului si a disperarii-vorba concitadinului sau E.Cioran,din punct de vedere al ridicolului -desfasurat in toata plenitudinea sa. Cu aceste excelentze,ati mintit sibienii si judetul la vot, au fost platiti apoi degeaba de la bugetul statului, dvs.sunteti cel care i-a girat,si sunteti mai vinovat decat toate cele trei exemple la un loc, de ridicoli insumati in toata splendoarea domniilor lor. Va las pe dvs. sa reflectati asupra prostiilor pe care le-ati facut-pe cine ati promovat? Cu ce credibilitate mai iesiti in fata noastra? In opinia mea girantul ar trebui sa plateasca ! Vot de la mine - nici nu incape vorba.Doar un strop de rusine...sa va fie,pentru ceea ce ati girat.Asteptam o reactie publica de la inaltimea functiei dvs.(Cam acestea le-am scris in urma cu o saptamana).

Raspunde

Canaris

Acum 1 lună

Ce reacție mai vrei, Mărie? Sau Lenuțo... Cum vrei.... Cu sau fără votul tău omul este europarlamentar..... Nu l interesează de noi nici cât negru sub unghie...
Raspunde

Denisa holistic healing zen chakra

Acum 1 lună

Oamenii nostri minunati din USR, virgini si incoruptibil vor castiga campionatul mondial de lupte cu posetele si vom castiga alegerile cu minim 101%. Ahahahahahahahahahahahahaha! La gunoi, hipsterilor!
Raspunde

Sandokan

Acum 1 lună

Indiferent de la ce partid sunt cei care "migreaza" la PSD sau PNL, cel mai mare pericol e ca astea doua sa nu formeze "partidul stat". Ca daca ajungem acolo, ne ducem inapoi cu 30-40 de ani cand astia care-s "aciuati" pe cei cu "posete", "trotinete", probabil nu existau. Opozitie trebuie sa existe altfel ne ducem "pe copca". @emil , @ron , @femeia cu barba, @denisa ... aveti nevoie de terapie :).
Raspunde