Sâmbătă,
13.04.2024
Partial Noros
Acum
20°C

S-a închis restaurantul Union, deschis în centrul Sibiului din 1967. „Cererile de închiriere sunt foarte multe”

S-a închis restaurantul Union, deschis în centrul Sibiului din 1967. „Cererile de închiriere sunt foarte multe”

Unul din cele mai vechi restaurante din centrul Sibiului a devenit spațiu de închiriat.

Restaurantul Union funcționează în spațiul aflat la colțul dintre Piața Mică și Piața Huet din 1967. Localul a rămas celebru și pentru plăcinta cu brânză preparată după o rețetă locală. „Am decis să închid localul din motive personale, nu are legătură cu funcționarea afacerii. Numele Union nu este rezervat de mine, chiar m-aș bucura ca cei care preiau locația să continue folosirea acestuia”, declară Radu Boboc, cel care a deținut restaurantul până la recenta închidere.

Proprietarii spațiului sunt siguri de faptul că restaurantul va fi redeschis sub același nume. „Deocamdată am adus muncitori pentru a face curățenie. Spațiul este scos la închiriat și cererile sunt foarte multe, în sensul că cei interesați doresc să continue tradiția locului”, spune unul dintre proprietarii spațiului.

Mai multe restaurante cu veche tradiție în zona centrală a Sibiului s-au închis în ultima perioadă. Bufnița, cel de pe strada Nicolae Bălcescu, a devenit sală de jocuri de noroc. Iar din acest an a fost schimbată și denumirea restaurantului Butoiul de Aur, preluat de producătorii de bere de la Nembeer. 

Noii proprietari ai Butoiului de Aur au decis să păstreze numele locului

Citește și Dispare „Butoiul de Aur”, considerat cel mai vechi restaurant din România. În locul lui se va deschide o berărie

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

16 comentarii

Papa di Gio

Acum 1 lună

Păi mai bine că l au închis ei,că la șerpăria și mizeria ce era acolo ,în spate ,spațiul de producție...vai mama lor, de când au deschis localul n au renovat,investit nimic. Bine că n au apucat să vină alte controale că trebuia să incaseze cele mai mari amenzi și eram de minune în țară și peste hotare.
Raspunde

Igor

Acum 1 lună

Păi un precupeț conațional ce a tras bani cat a putut, ca sa prindă fraierii ce vizitau orașul, că eu nu știu pe nimeni din Sibiu să mai fi fost acolo... Mai ales cu alte opțiuni de mare calitate ce sunt in zona. Cine îl cunoaște, știe...
Raspunde

Statul esuat roman

Acum 1 lună

O spun din proprie experienta...e tot mai complicat sa conduci o afacere legitima in Romania. statul ( s mic),complica f mult viata celor care merg legal si ii ignora pe cei care merg la negru....si care nu platesc un ban, taxe
Raspunde

Mișu Mare

Acum 1 lună

Mult necaz am avut cu nenea de acolo,in timpul turului ciclist al Sibiului. Sper că noul nene sa fie mai deschis la minte. Pace
Raspunde

Turnul

Acum 1 lună

De ce dezinformați cititorii? Butoiul de Aur e tot acolo cu același nume. Rușine de articol!

Raspunde

Lool

Acum 1 lună

“Cererile sunt foarte multe spun proprietarii spațiului” - Serios??? Piața Mică s-a dus de când a fost inchisa zona accesului auto și nu mai e rentabila, in acest moment sunt 3 afaceri de vânzare in zona centrala de peste 6 luni și nu le vrea nimeni… Lăsați gargara , Union s-a închis ca nu mai era profitabil !
Raspunde

Kukuruku

Acum 1 lună

Sigur ca da, ca clientii veneau cu masina in buza restaurantului :)) e plin de oameni in piata in timpul zilei, pana seara tarziu.
Raspunde

Igor

Acum 1 lună

Vedeti ce serparie era pe acolo. Investitii zero de 25 de ani... https://www.storia.ro/ro/oferta/spatiu-comercial-restaurant-banca-coffe-ultracentral-sibiu-comision-0-IDz9Fo.html La poza 9 se vede soricaria din bucatarie. Pai cine sa manance de acolo?
Raspunde

Vasile

Acum 1 lună

Eu as fi curios cine este de fapt proprietarul și cât a investit in renovarea lui , că bănuiesc că chiria era și este destul de mare
Raspunde

Igor Sevchenko

Acum 1 lună

E pus la 3500 de euro pe lună parcă. Foamea e mare pentru 125 mp care sigur sunt mai puțini. Este pe storia și toaleta arată ca in anii 80. E bine că cerem scoruri de New York... Calitate de kolhoz. Păi cine sa vina client, când împăratul romanilor cu băi de top se chinuie. Trebuie văzut la review uri...pe trip advisor și Google

Raspunde

Gigi

Acum 1 lună

Pai scrie in articol cine e proprietarul. Intrebarea e cum de a "mostenit" precum imparatul si clica lui cladiri in centrul sibiului. Ca stim cu totii ca sasii erau proprietari inainte de comunisti. Dar na...au ajuns unii si altii, l-au exploatat la maxim, investitii zero si acum asteapta sa il inchirieze, poate, poate gaseste un frai...nvestitor :)
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Emil

Acum 1 lună

In Romania capitalista au disparut restaurantele cu personal profesionist ( barmani, ospatari, bucatari, etc, calificati).
Raspunde

Cristian

Acum 1 lună

Cel mai fain club retro ce o fost o data in sibiu prin 2012
Raspunde

Igor

Acum 1 lună

pai au trecut muuulti ani... plus nu mai pot folosi partea de la subsol pentru clienti, etc. Dar daca te uiti la poze... vezi ce este pe acolo. Nu merge sa tot mulgi si sa pui un bec de acum 25 de ani :( https://www.storia.ro/ro/oferta/spatiu-comercial-restaurant-banca-coffe-ultracentral-sibiu-comision-0-IDz9Fo.html
Raspunde

Gogu

Acum 1 lună

UNION, BUTOIUL DE AUR, LYRA, LA TAIFAS, ZESTREA, WEIDNER, toate fara activitate, închise, ...... merge bine!
Raspunde

Mihnea

Acum 1 lună

La ce preturi sunt in Sibiu și în general în România, comparativ cu puterea economica, nici nu este de mirare că se închid afacerile de acest gen și nu numai. Păi frate...300g de coaste de porc, 150 de lei? Doua beri Timișoreana și o cafea expresso 80 de lei? Pai cum sa nu intre în faliment patronii. Aceste preturi le-am găsit la restaurantul Cuptorul. Pai asemenea preturi nu am găsit în Luxemburg și Monaco, unde vorba aceea, au o putere economică foarte mare și le găsești în România? Românul până nu este hoț nu este satul. Și bineînțeles, vin cu bocete că statul ii bagă în faliment, însă nu văd că lăcomia lor ii bagă în faliment.
Raspunde