Luni,
20.05.2024
Partial Noros
Acum
24°C

FC Hermannstadt, după acuzațiile de blat: dezaprobăm vehement ,,ipotezele” care susțin că ,,ne-am dori să retrogradeze Dinamo București și de aceea am pierdut cu Poli Iași”

FC Hermannstadt, după acuzațiile de blat: dezaprobăm vehement ,,ipotezele” care susțin că ,,ne-am dori să retrogradeze Dinamo București și de aceea am pierdut cu Poli Iași”

Reprezentanții echipei sibiene de fotbal resping categoric acuzațiile de blat care au apărut în spațiul public după înfrângerea de luni în fața Poli Iași. Aceștia spun că acuzațiile sunt „nedrepte” și ”în bătaie de joc,” și îi invită pe cei care „au îndrăznit să lanseze acuzații să prezinte dovezi organelor abilitate”.

„Aducem la cunoștință tuturor celor care citesc acest comunicat că dezaprobăm vehement ,,ipotezele” lansate în spațiul public care susțin, cităm, că ,,ne-am dori să retrogradeze Dinamo București și de aceea am pierdut meciul cu Poli Iași”, mai ales dacă ne gândim la veniturile generate din biletele vândute la meciurile disputate pe Stadionul Municipal Sibiu!

De asemenea, îi invităm în mod responsabil, etic, profesionist și civilizat pe toți cei care au îndrăznit să lanseze acuzații de ,,blat” în spațiul public, legate de meciul de pe teren propriu cu Politehnica Iași, să prezinte dovezi organelor abilitate! De asemenea, cu acest ,,prilej”, îi rugăm să ne și explice cum în anul 2024 se mai poate face așa ceva și cine și-ar permite să spună cuiva ,,să piardă un meci”, fiind faptă penală. Altfel, noi știm că nu merităm să fim acuzați pe nedrept și în ,,bătaie de joc”, după toată MUNCA noastră din acest sezon foarte greu și nu numai!” transmit reprezentanții clubului printr-un comunicat postat pe pagina de facebook a clubului. 

În sprijinul acestor afirmații, cei de la club transmit declarațiile căpitanului echipei, ale atacantului Ianis Stoica și ale antrenorului principal #FCH după înfrângerea cu Politehnica Iași.

,,A fost lipsă de concentrare în meciul cu Poli Iași. Noi avem bonusuri contractuale pentru primele două locuri din Play-Out și nu ar fi trebuit să le permitem celor de la Iași să câștige. Sunt bonusuri importante! Atât eu cât și colegii mei, ne-am dorit să terminăm ultimul meci pe teren propriu cu o victorie. E normal ca toți cei prezenți pe stadion și nu numai să fie supărați. Au fost momente în care și la meciuri terminate la egalitate să fim contestați.”, a declarat Ionuț Stoica, căpitanul A.F.C.Hermannstadt

,,Din păcate ei au avut ocazia aceea și au jucat pragmatic, fiind, cum se spune, <<cu cuțitul la os>> și ne-au taxat! Asta a făcut diferența. Și noi aveam nevoie de cele 3 puncte, fiindcă valorau foarte mult. Suporterii sunt supărați, pentru că au venit în a doua zi de Paști să ne susțină și am pierdut. Ne cerem scuze față de ei! Ultima impresia contează, așa că la Craiova va trebui să câștigăm ca să facem uitată partida cu Poli Iași. Trebuie neapărat să câștigăm la Craiova! Îmi doresc continuitate și voi rămâne la Sibiu.”, a declarat Ianis Stoica, atacant A.F.C.Hermannstadt.

,,Repriza a doua cu Poli Iași este cea mai slabă de când sunt la FCH. Reacția noastră după golul lor… NU trebuie să existe în fotbal! Suntem dezamăgiți, e a doua înfrângere pe teren propriu în acest sezon, în fața suporterilor noștri, în ultimul meci din această stagiune pe Stadionul Municipal Sibiu. Trebuie să-ți respecți meseria, să dai totul și să încerci să câștigi fiecare meci! Părerea mea e că meritam să câștigăm acest Play-Out, chiar dacă initial am avut șansa de a ajunge în Play-Off. Conta un rezultat favorabil cu Poli Iași, așa că în caz contrar suntem nevoiți să acceptăm toate criticile.”, a declarat Marius Măldărășanu, antrenor principal A.F.C.Hermannstadt

FC Hermannstadt a pierdut ultimul meci din acest sezon pe teren propriu în partida contra ultimei clasate în campionat, Politehnica Iași. Partida dintre cele două echipe s-a încheiat cu 0-1 pe stadionul municipal din Sibiu. Singurul gol al meciului a fost înscris de Adel Bettaieb în minutul 74, cu un șut puternic din afara careului. În prima repriză moldovenii au mai înscris o dată, dar reușita a fost anulată de camera VAR pentru o poziție de offside.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Comentarii

13 comentarii

Pintilie

Acum 1 săptămână

Eu nu voi mai calca NICIODATA pe acest Stadion de Fotbal, RUSINE !!!
Raspunde

Newman

Acum 1 săptămână

Tupeu maxim sa critici suporterii ca sunt nemultumiti de prestatia echipei.Adica voi care dati banii la acesti zisi fotbalisti trebuie sa va cereti scuze ca ei nu joaca si nu au rezultate. Ce dovezi vreti sa va aducem? Rezultatele si ce vad suporterii ca faceti pe teren sunt dovezi de necontestat.
Raspunde

Canaris

Acum 1 săptămână

Sigur.... Să ne așteptați în tribune la anul...
Raspunde

Vasi

Acum 1 săptămână

Normal...ca nu poti gasi dovezi....se vede cu ochiul liber ca a fost blat....au vazut la tv....o echipa de cacao!!!!hai ca si la craiova o sa si rotunjeasca conturile..."oficial"sibieni...a scuzati blatisti sibieni si casele de pariuri
Raspunde

Kukuruku

Acum 1 săptămână

Nu ne-am luat de munca din celelalte 38 de meciuri Aici e vorba de o parere a oamenilor care au vazut multe, normal ca nu stim 100%. Indiferent ce a fost, trebuie sa va revansati serios sezonul urmator.
Raspunde

Mircea

Acum 1 săptămână

Poate că a fost blat dar m-aș bucura să meargă Dinamo în b cum au făcut acum cei de la ligă ca să nu pice Dinamo în b de la 14 echipe s-au făcut 16 echipe acolo sa făcut blatul cel mai mare.Bravo FC HERMEANNSTADT
Raspunde

Hahaha

Acum 1 săptămână

Si va mai mirati de ce nu aveti spectatori........pai la anul retrogradati. Sforarul Coman a plecat deci nu mai recuperati punctele din blaturile de anul asta. Bani nu sunt, insolventi la deruta sunteti, dar tupeu maxim aveti. Nu e de mirare ca rad toti de voi. Apropo comunicatul asta scris pe genunchi ca la clasa a -4-a e tot creatia oltenasului fomist pripasit pe aici sa aibe si el o paine?
Raspunde

Culmea impertinentei

Acum 1 săptămână

Sa te prinda vecinul de la patru cu nevasta-sa în pat, iar tu sa îl întrebi: "Ai sa crezi ce îti vad ochii, sau ce o sa îti spun eu..."

Raspunde

Ziarul de Iasi

Acum 1 săptămână

În condițiile în care mai toate calculele o dau pe Poli măcar la baraj, există și un scenariu de coșmar, care ar duce Iași în Liga a II-a duminică seară. Dacă trupa antrenată de Anthony „Tony” Da Silva pierde cu Petrolul, iar una dintre ultimele clasate, Dinamo și Craiova, învinge, Politehnica pică! Dinamoviștii și craiovenii se vor mobiliza pentru a încheia campionatul cu un succes (!!!) și pentru că ar putea să le depășească și pe Voluntari și Oțelul, în cazul în care ultimele două pierd în ultima rundă. Astfel, se poate ajunge chiar ca „lanterna” actuală, FC U Craiova, să evite direct retrogradarea dacă astrele se așază pe placul oltenilor. Calculele pentru cupele europene Mai trebuie precizat că din play-out doar trei echipe au licență europeană, Oțelul, U Cluj și FC U Craiova. Gălățenii se pot califica în Europa, chiar în Europa League, și din Cupa României (joacă finala cu Corvinul Hunedoara din Liga a II-a). Dacă ratează Cupa, Oțelul va juca un baraj cu U Cluj, iar învingătoarea se va bate cu echipa de pe locul III din play-off pentru o viză europeană, în Conference League. Atenție, însă! Pentru a juca baraj(e) europene, o echipă din play-out nu trebuie să se claseze mai jos de locul IV. U ar putea pierde acest loc dacă pierde în ultima rundă, iar Petrolul bate la Iași. Mai trebuie precizat că echipele salvate de la retrogradare au, teoretic, motivația banilor din drepturile de televizare, fiecare loc mai bun aducând în conturi sume de circa 150 000 de euro. Post scriptum la meciul de la Sibiu Calculele retrogradării, care generează atâtea variante, au făcut ca meciul Politehnicii de la Sibiu și, mai ales, controversele legate de el să fi fost uitate repede. Dincolo de faptul că au existat multe voci care au insinuat faptul că partida a fost câștigată, de fapt, de președintele Consiliului Director al oaspeților, Cornel Șfaițer, lipsa de vlagă și prestațiile palide ale multor jucători sibieni, taxate dur de fanii gazdelor, alimentând curentul amintit, contrazis, firesc, atât de cei de la Hermannstadt, cât și de Poli, după duelul de luni nu trebuie omise câteva elemente. Dincolo de starea gazdelor, care au bifat, așa cum a recunoscut antrenorul lor, Marius Măldărășanu, cea mai slabă repriză din actualul sezon, trimiterea fiind la actul secund. A fost sau n-a fost fault înainte de gol? În primul rând, cei care au trâmbițat în mod repetat că Poli nu e dorită în Liga I de arbitri au primit o nouă palmă. Asta pentru că faza la limită din care Bettaieb a semnat unica reușită a partidei a fost judecată pro-Iași. Arbitrul Ionuț Coza a dus fluierul spre gură după duelul Roman – Oroian, din care a rezultat golul, însă nu a mai fluierat, iar nimeni din camera VAR nu a intervenit după ce mingea a intrat în plasă, deși au fost destule voci care au considerat că sibianul a fost călcat. În al doilea rând, Iași a demonstrat, în sfârșit, că poate să joace și la rezultat. Chiar dacă estetic a arătat rău tare când Buș și Bettaieb au cerșit penalty în aceeași fază, în repriza a doua, sau când s-a tras vârtos de timp în prelungiri, Poli a demonstrat că știe să apeleze la toate mijloacele, inclusiv cele neortodoxe, pentru a-și atinge obiectivul (!!!) Referitor la mijloacele strict fotbalistice, printre acestea s-a numărat răbdarea de a urmări înscrierea unui gol, fără riscuri uriașe defensive, încercările repetate de la distanță, precum și capacitatea de a apăra rezultatul, după retragerea din tranșee, din final.
Raspunde

JohnnyBravo

Acum 1 săptămână

Normal ca nu ai de unde sa scoti dovezi, dar dupa ce ai in spate 10+ ani de urmarit meciuri din diverse campionate iti poti da seama cand unii nu vor sa joace, mai ales la meciul asta unde si un copil de 15 ani isi dadea seama ca ceva e putred.
Raspunde

Echipa sateasca

Acum 1 săptămână

Echipa asta sateasca, fara istorie, traditie si cu suporteri papusi Muppets trebuie sa dispara, impreuna cu sponsorul principal, Teldrumul sibian fedegerist!

Raspunde

Gabriel M.

Acum 1 săptămână

Calcule s-au făcut și în dungă în presa sportivă, așa că nu trec prin fiecare competitoare, ci sar direct la ultima. Dar cine este aceasta? În clasamente apare Craiova lui Mititelu, aceasta fiind la egalitate de puncte cu Dinamo, doar că acest lucru se întâmplă pentru că aplicațiile operează cu criterii clasice, cum ar fi golaverajul. Dar dacă egalitatea la puncte se păstrează și după ultima etapă, Craiova saltă peste Dinamo. Deci, practic, Dinamo este ultima înainte de ultima etapă. Ce șanse are? Trebuie neapărat să bată liderul (UTA), care nu mai are miză, însă are nevoie să bage sub ea între două și patru contracandidate, astfel: pe Craiova – dacă nu câștigă acasă cu Hermannstadt, pe Iași – dacă pierde acasă cu Petrolul, pe Voluntari – dacă pierde acasă cu U Cluj, pe Botoșani – dacă pierde la Galați. Greu, dar...
Raspunde

Leonard

Acum 1 săptămână

"Echipă asta trebuie să dispară" ! Cine ești tu să scrii că trebuie să dispară? Specialiștii în fotbal OnLine își dau cu părerea! De ce nu mergeți voi să jucați pe teren sau de ce nu vă implicați financiar sau sportiv la echipă sibiană că văd somități în arta managerială aici pe situl online TS ! Tăceți dracului din gură, da , o opinie contradictorie este bună de aceea este Democrație să îți spui punctul de vedere și șa mă contrazici până la ultima suflare , dar , în a acuza și denigra un PROIECT care stă în picioare de 10 ani de zile este strigător la cer! Am înțeles, mafie ,blaturi dar în a spune că să dispară o echipă care nu are istorie nu este ok. Cu istorie fără istorie această echipă AFC HERMANNSTADT a jucat o finală de Cupa României și a fost aproape să o și câștige, aceasta echipă AFC HERMANNSTADT este susținută de PMS și nu va dispărea că vrea unul și altul pe siturile de socializare ! Da , părerea voastră a cititorilor contează 0,1% deci puteți să scrieți ce vreți că scrieți doar prostii! Cine urăște această echipă să rămână cu ura , această echipă nu va retrograda din contră va fi o surpriză sezonul viitor! Avem nevoie urgent de un fundaș dreapta , deoarece Butean cred că a semnat un contract cu FRR - Federația Română de Rugby , inadmisibil să nu poți centra sau să execuți un corner ca un adevărat Fundaș Dreapta ! Păcat! Avem nevoie de 2-3 jucători cu experiență de PlayOff ! Nu trebuie să mai plece nimeni de la echipă! La Craiova va fi un meci extraordinar, unde echipa Hermannstadt AFC va câștiga! Acest meci trebuie văzut ca pe o FINALĂ DE CUPA ROMÂNIEI sau o Finală pentru PlayOff sau Câștigarea Campionatului pentru jucătorii Sibieni ! Orice dar să nu câștige FCU CRAIOVA!
Raspunde