Miercuri,
19.06.2024
Cer Senin
Acum
16°C

Alexandru Chituță, managerul Muzeului Național Brukenthal: În fiecare lună un sediu al muzeului va fi închis duminica, sunt supraveghetori care n-au mai avut liber de zece ani 

Alexandru Chituță, managerul Muzeului Național Brukenthal: În fiecare lună un sediu al muzeului va fi închis duminica, sunt supraveghetori care n-au mai avut liber de zece ani 

Alexandru Chituță, managerul Muzeului Național Brukenthal, a anunțat într-o conferință de presă că în fiecare lună un sediu al instituției pe care o conduce va fi închis. Decizia vine din dorința de a oferi supraveghetorilor o duminică liberă pe lună.

„Vă anunț acum, am vorbit cu colegii, a fost o inițiativă pe care am avut-o, ca în fiecare lună un sediu al Muzeului Brukenthal să fie închis, e o idee mai veche pe care am avut-o pentru că nu avem supraveghetori să-i băgăm două ture și  sunt supraveghetori la Muzeul Brukenthal care n-au mai stat o duminică acasă de zece ani pentru că ei au lucrat în fiecare weekend. Au stat acasă numai când au avut concediu”, a spus Alexandru Chituță în cadrul conferinței.

Potrivit acestuia, sediile vor fi închise pe rând, prin rotație. 

„Până la venirea mea ca manager ei n-au avut voie să-și ia concediu nici vara, voiai să mergi la mare, nu mergeai. Mergeai luni și marți, nu-i normal. Și atunci am hotărât împreună cu colegii mei ca în fiecare duminică un muzeu să fie închis. De asta s-a închis duminica trecută Muzeul de Istorie Naturală, duminică, 19 mai, va fi închis Palatul Brukenthal. Și supraveghetorii Muzeului Național Brukenthal trebuie să se bucure măcar de o duminică pe lună liberă”, a mai spus acesta. 

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Comentarii

25 comentarii

Mora

Acum 1 lună

Nu înțeleg care e problema că nu au stat duminica acasă, că știe asta toată lumea care se angajează la muzeu. La o adică, nici popa nu are nici o duminică liberă, decât dacă e în concediu, că tot e Chituță ăsta absolvent de teologie. Altfel, mă întreb agentul cui o fi prăpăditul ăsta de Chituță? Să analizăm ce e public, ce ascunde publicului și faptele prăpăditului: 1. Absolvent de teologie dar care nu s-a făcut preot - deci fără vocație, că pile are cu vaporul - cu doctorat tot la teologie cu tema "EUROPA CHRISTIANA (sic!, nu Europa creștină, cum ar fi normal unuia care iubește limba română să scrie în titlul tezei lui de doctorat) ŞI SPIRITUALITATEA ORTODOXĂ A MILENIULUI III, contemporaneitate, tradiţie şi viaţă eclesială", cu teza tradusă în germană făcută la Hermanștat, nu la Sibiu, de parcă există oficial în administrația românească de acum denumirea asta de Hermanșat. 2. Blatistul e pus director de marketing la Muzeul Bruchental fără să aibă nici o calificare în artă sau marketing. 3. Golanul are CV imposibil de găsit pe tot internetul - inclusiv pe siteul universității unde și-a făcut doctoratul, cum au toți doctorii de acolo, de zici că ascunde că e absolvent cu 6 de te miri ce liceu CFR de unde "nu pleci cu mâna goală", sau al te miri cărui liceu de aiurea. 4. Securiciul face caz că e "sibian autentic sau veritabil" deci nu este, sau nu o crescut aici și nu se simte de aici și trebuie să afirme că ar fi în public . 5. Iuda este făcut cetățean de onoare la Iași în august 2023 de primarul tâlhar de acolo, Chirică, pentru că o stabilit o "axă culturală" Sibiu-Iași-Chișinău - de parcă numai așa te apuci și faci chestii de astea dacă vrei, chiar și cu acces la banii publici. Specimenul e îngâmfat și redus până acolo că o făcut petrecere cu dj Vasile la Muzeul Bruchental în postul Crăciunului (o fi și ceva mason-satanist), că acum nu te mai poți să te miri de nimic. Ticălosul ăsta pute așa de tare încât o făcut parfumul Muzeului Național Brukenthal cu unii din Iași, de parcă parfum lipsea muzeului și încă e director! Fi-v-ar închinarea cui v-o-nchinat la icoane, de prăpădiți!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Enervatul

Acum 1 lună

s-a enevat Chituta si si-a pus prietenii sa dea dislike comentariului ca sa nu mai apara comentariul cand citesti articolul !!!! RUSINE!!!!!!! Te simti deconspirat!!!!
Raspunde

****

Acum 1 lună

(Acest mesaj a fost moderat din cauza limbajului calomnios folosit)

Raspunde

Mora 2

Acum 1 lună

Dar ce ai facut tu pentru Brukenthal si Sibiu? Ia spune daca esti tare!
Raspunde

Baron

Acum 1 lună

Nu inteleg astfel de mesaje. De cand a venit noul manager Muzeul a fost resuscitat si se intampla acolo lucruri bune. Ce aveti cu omul? Daca face treaba nu e bine, cand era Luca nu era bine, hai ma mergeti la munca si mai lasati comentarile!
Raspunde

Manager

Acum 1 lună

pai daca ai dovezi de dezastru spune! si tu esti un superman de bagat in seama!
Raspunde

Samy

Acum 1 lună

inseamna ca are multi prieteni!
Raspunde

Pol-Pot

Acum 1 lună

E campanie electorală- contracte de publicitate în derulare, bani mulți. Orice comentariu negativ despre clienții ziarului este cenzurat sub pretextul calomniei. Încercați să spuneți ceva real dar negativ despre o oarecare politiciana din echipa galbena...

Raspunde

Mora

Acum 1 lună

@ "Mora 2" Pentru Bruckenthal nu am făcut nimic. Antiromânul criminal e mort demult, din 1803. Dacă te referi la Muzeul Național Brukenthal, am făcut tot ceea ce mi-a stat în putință ca el să prospere, din calitatea pe care o am față de muzeu. Adică l-am vizitat, că era deschis, nu închis cu luna. Pentru Sibiu, la fel, am făcut și fac tot ceea ce-mi stă în putință ca orașul să prospere și să fie prietenos cu locuitorii săi, din calitatea pe care o am față de oraș, deocamdată. Adică plătesc taxe și impozite și ocrotesc sau folosesc adecvat bunurile publice. Dar pentru că este evident că o clică de clepto-securici (sau ce bala or fi ei) a "confiscat" aproape toate funcțiile publice care contează, în vederea jefuirii bugetelor publice, iar oamenii tac, am ales să fac mai mult. Am ales, din calitatea de cetățean român și mai ales din calitatea de om, să pun în discuție publică, în măsura posibilităților mele, situația asta inacceptabilă. De exemplu, primăria Sibiu face 3 km de pistă de biciclete cu 11 milioane de euro, cât o autostradă de 3 km, dar în Sibiu copiii merg la școală în schimburi, ca-n fabrică! Sintetic, situația este inacceptabilă pentru că niște derbedei antiromâni, puși pe jefuit - care-și trag "puterea" din perioada în care România a fost practic sub ocupația unei puteri străine ostile poporului român - impun ticăloși din rândurile lor în fruntea majorității instituțiilor publice și a vieții publice în general. Fac asta aparent pentru jefuirea bugetelor publice, dar totodată erodează încrederea oamenilor în valori umane perene care duc la societăți unde oamenii pot să trăiască demni, conform aspirațiilor fiecăruia. Ticăloșii erodează valori cum sunt profesionalismul, munca cinstită, aprecierea și promovarea celor meritoși și altele de felul ăsta. Dar cel mai grav, este că în cele din urmă prăpădiții ăștia, care sunt și niște parveniți toxici printre altele, erodează încrederea oamenilor în viitorul României ca democrație. De aia au plecat 6 milioane de români și majoritatea oamenilor nu merg la vot și de aia apar extremiștii. Imaginează-ți că fiecare dintre noi o să aibă curajul, în măsura posibilităților, să se opună, măcar pasiv, ticăloșilor și ticăloșiilor atunci când acestea sunt evidente, chiar dacă nu-i afectează direct! Ce-ar fi dacă sibienii care ar fi avut nevoie de școală pentru copiii lor, nu de pistă de biciclete, să-i spună lu Fodor pe stradă că o greșit jefuindu-le banii așa! Sau lu' Turcan, că o adus o mafie la gunoaie! Sau lu' Câmpean, că nu trebuia să cheltuiască 64 de milioane de euro pe un aeroport falimentar, când județul nu are un drum expres între Municipiul Mediaș și Municipiul Sibiu, singurele două din județ! Îți dai seama că atunci modelul ăsta de "om de succes" sau "personalitate" ar fi "falimentar" și în maxim 10 ani nu s-ar mai goli România de cetățeni români? No, ai priceput ce am făcut și ce fac pentru Sibiu, dar mai ales pentru oamenii din Sibiu? Tu, acum ești de ăla cu "o furat da' o și făcut". Dacă tu nu ai furat sau nu ai beneficiat de jaful banilor publici, ridică-te! Dacă ai jefuit deja ... luate-ar potera, că la dracu te-ai dat deja, dar nu te-o luat încă. Urmează.
Raspunde

Mora

Acum 1 lună

*lua-te-ar
Raspunde

Mora

Acum 1 lună

@Baron Dacă tu ești de părere, baroane, că făcutul unui party cu dj Vasile în Postul Crăciunului la muzeu sau închiderea cu luna a câte unui muzeu e resuscitarea muzeului... înseamnă că nu faci diferența dintre Frankenstein și Isus Hristos, iertată fie-mi comparația, dar incultul de Chituță știe și cine-i Isus Hristos, că este totuși absolvent de teologie. De ce naiba le-nchide câte o lună? Ăsta are timp în o lună și să facă falsuri care să înlocuiască exponatele originale, la o adică. Tu nu vezi că treaba la muzeu este așa de neplăcut mirositoare încât o făcut parfum, să disimuleze miasmele, așa cum încearcă să disimuleze competența cu gargară și netransparență? Iar aia cu mersul la muncă și tăcutul ... sună ca-n vremurile ălea triste când te luau la casa poporului. Tu ai prosperat și atuncea, baroane, nu-i așa? Țăsăla-v-ar Stalin, de bolșevici! :-)
Raspunde

Mora

Acum 1 lună

@Manager Dovezile le au polițiștii și procurorii. Dar uneori se vede de departe, din public, cum jefuiești banii publici făcând parfumuri și cum deturnezi menirea unei instituții de cultură, închizându-le cu luna, ca să te placă subalternii, dar alungând oamenii, în cel mai bun caz. Se vede că faci petreceri în ea în postul Crăciunului și tu ești teolog, cică. Dacă afară pentru poporul care cânta și bea era bairam, înăuntrul muzeului, pentru clepto-secu-masonii tăi ce era?
Raspunde

Mora

Acum 1 lună

Știți ce este cel mai interesant? Că nimeni, la care nu le place ce am scris în primul meu comentariu, nu poate să nege ce am scris acolo. Mă iau cu ce am făcut io, cu neînțelesul demersului de a discuta public faptele și apucăturile unui ticălos nerușinat care nu o avut nici o problemă să accepte să fie director la Muzeul Bruchental, în calitate de ... absolvent de teologie. Dar de contestat ceea ce am scris, nimic, niciunul. Era mai util dacă ne dădeau un link (care funcționează) la CV ul nerușinatului, în care să vedem ce liceu o făcut, dacă o fost șef de promoție chiar și la facultatea de teologie, ceva care să-l evidențieze că are și el un merit, altul decât că e un securici-mason, fiul te miri cui, (sau ce bala o fi el), fără urmă de smerenie, pus pe jefuit bani și bunuri publice. La bunuri publice includ și demnitatea funcției publice pe care o căpușază porcește. Ce, voi chiar vreți să vă credem, ticăloșilor care-l țineți acolo, că în tot muzeul nu o fost nici o personalitate recunoscută în lumea asta a muzeelor/restauratorilor/muzeografilor care să fie capabilă să ocupe funcția asta și care să fi și meritat prin cariera ei funcția asta? Mereți de-aici! Altfel, ca să nu închei așa comentariul, e cât se poate de evident că așa-zisul doctor în teologie Chituță nu pricepe nimic din ce înseamnă smerenia.
Raspunde

Mora

Acum 1 lună

@Samy Nu, Samy, înseamnă multe, dar excrocul nu are mulți prieteni. Are cel mult mulți părtași la jaf. Mafioții, ticăloșii, securiștii, prăpădiții nu sunt prieteni. Sunt adunați în bande atunci când conjunctura le este favorabilă.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Aci Duțu

Acum 1 lună

Meri mă cu propaganda ta putleristă la cine te-o trimis cu ea. Și mai citiți câte ceva despre Sibiu când primiți comemnzi să postați pe-aici.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Chitruta

Acum 1 lună

Eu abia aștept sa-l " calce" Curtea de Conturi pe acest fals aristocrat care se crede buricul pământului. La ce dezastru a creat în muzeul ala....Doamne ferește!
Raspunde

Sibian

Acum 1 lună

Dacă aveți sânge în voi de ce nu ieșiți din anonimat și sa va insusiti informațiile? Comentați aici sub anonimat doar prostii! Muzeul Național Brukenthal merge foarte bine! Apropo se vede Mora ca ești prost sau proasta de-a binelea, cv se găsește oriunde, eu l am găsit la o simpla căutare pe google.
Raspunde

Mora

Acum 1 lună

Dă un link, golanule.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Aci Duțu

Acum 1 lună

Ăla-i postac găjbit de partid de prin te miri ce comunitate incultă. Știe Ctrl+C și Ctrl+V. Dacă nici să google nu știe golanu de partid ....
Raspunde

Mora

Acum 4 săptămâni

@"Aci Duțu" 1. Este o vorbă... Cine zice, ăla este.... 2. Era mult mai util dacă ai fi dat linkul la CV ul teologului fără de smerenie. Dar nu poți tu, propagandist cu simbrie probabil, să dai linkul care să lămurească mai mult oamenii despre cine este de fapt secu-maso-prăpăditul care-i îmburicat și ținut director la muzeul Bruchental, chiar dacă să zicem că tu ai fi găsit CV ul pe undeva pe net și io nu. Miza ta e să-l protejezi pe prăpăditul ăla și să discreditezi ce am scris, nu să faci lumină, nu să lămurești oamenii. 3. Acidul acetic, adică oțetul, se folosește destul de mult prin industria parfumurilor, ca să "mascheze" mirosurile neplăcute, apropos. :-)))
Raspunde

Elena

Acum 1 lună

Felicitari! Mi se pare o acțiune necesara pentru bieții oameni. Luca și Hrib a interzis angajaților de la supraveghere în mod abuziv sa își ia concediu vara.
Raspunde

Sibian

Acum 1 lună

Felicitari! Fortza Brukenthal! Tot asa!
Raspunde

Brukenthal

Acum 1 lună

nu mai scrieti minciuni. Eu lucrez in muzeu si atmosfera e extraordinara. Felicitari dl Chituta pentru deschidere si faptul ca in sfarsit cineva din conducere ne asculta!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Amica

Acum 1 lună

Esti cumva vreo amica sau fina lui Chituta? :)))))))
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Baron

Acum 1 lună

****

 

(Acest mesaj a fost moderat din cauza limbajului calomnios folosit)

Raspunde