Miercuri,
19.06.2024
Cer Senin
Acum
17°C

Sibiul este câștigătorul competiției „Destinația Anului 2024”. Biertanul primește titlul de „Sat de poveste”

Sibiul este câștigătorul competiției „Destinația Anului 2024”. Biertanul primește titlul de „Sat de poveste”

Gala Destinația Anului 2024 a avut loc marți seara, la Ateneul Român. Din primele informații transmise de organizatori pe rețelele sociale, Sibiul este câștigătorul competiției. De asemenea, Sibiul a primit locul întâi la categoria „Orașe care inspiră”, iar Biertanul este destinația câștigătoare la categoria „Sat de Poveste”. Totodată, proiectul Anii Drumeției a primit locul III la categoria „Cea mai bună promovare”.

Foto: instagram/destinația anului

În cursa pentru „Orașe care inspiră” Sibiul s-a confruntat cu Alba-Iulia, Brașov, Chișinău, Cluj-Napoca, Constanța, Iași, Municipiul București, Oradea, Piatra Neamț, Suceava - Orașul Cetății de Scaun și Timișoara.

La categoria „Sat de Poveste” câștigător este Biertanul. Alături de el, în competiție au fost înscrise Comuna Ciocănești din Județul Suceava, Comuna Vama Buzăului din Județ Brașov, Corbi din Județul Argeș, Figa - sat de poveste cu o stațiune de poveste: Băile Figa, Fundata din Județ Brașov, Sâmbăta de sus din Județ Brașov, Sâncraiu din Județul Cluj Satul Văleni, raionul Cahul, Republica Moldova. 

Proiectul Anii Drumeției a obținut, de asemenea, locul trei la categoria „Cea mai bună promovare”, după Harghita, situată pe locul unu, și Lunca Prutului, situată pe locul doi. 

Citește și: Sibiu, Păltiniș, Biertan, Muzeul Astra, Casa Brambura și județul Sibiu în nominalizările pentru ”Destinațiile anului 2024”. A început votarea

„Ne dorim să premiem acele locuri care reprezintă o inspirație pentru publicul larg”

Anul acesta, în premieră, competiția s-a extins și în Republica Moldova, într-un parteneriat de promovare cu Oficiul Național al Turismului și Ministerul Culturii din Republica Moldova.

 ”Competiția are ca obiectiv premierea unor destinații turistice apreciate și recunoscute de călători pentru ceea ce au de oferit ca obiective, experiențe si servicii turistice, ducând la creșterea vizibilității acestora. Ne dorim să premiem acele locuri care reprezintă o inspirație pentru publicul larg și care au o viziune sustenabilă pe termen lung”, declara Simona Constantinescu, președintele juriului, la începutul lunii aprilie. 

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Comentarii

28 comentarii

Văsălie Noroi

Acum 3 săptămâni

Hai să fim serioși !
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Gigel

Acum 3 săptămâni

Noi sibienii suntem serioși. Observăm că noroiul este în altă parte.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Xxx

Acum 3 săptămâni

Reclama pt Sibiu ar putea suna cam asa : VERTI SA VIZITATI ORASUL IN CARE NICI UN CAPAC DE CANAL NU E LA NIVELUL ASFALTULUI IN SCHIMB STRAZILE SINT PLINE DE GROPI? HAI LA SUBIU SI PLECI CU AMINTIRI DE NEUITAT: MASINA RUPTA DIN ACESTE CAUZE!!!
Raspunde

Vax

Acum 3 săptămâni

Pai nu veni!!!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Decebal cu părul Vâlvoi

Acum 3 săptămâni

Dimineața când ieși pe stradă, nu cumva iei la pas Copșa Mică sau Mică Sasa?? Ia uite-te mai bine.
Raspunde

Xxx

Acum 3 săptămâni

Deci voua va convin sutele de gropi de pe strazile din Sibiu! Vedeti...astia ca voi legitimeaza bataia de joc a celor care conduc orasul la adresa cetatenilor! De ce sa avem strazi normale cind unora le plac strazile cu gropi???!!!

Acest mesaj a fost moderat din cauza limbajului calomnios folosit)

Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Pușcașu Marin

Acum 3 săptămâni

Nu veni. E full!

Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

@xxx

Acum 3 săptămâni

Ce gropi visezi băi lampă, tu nici n-ai văzut Sibiul.

Raspunde

Xxx

Acum 3 săptămâni

De curiozitate acum 10 min intrind in oras am numarat ..ceea ce era de numarat intre giratoriul Metro...pe toata A.Iulia pina la intrarea pe Dealului. Au rezultat...7 capace de canal la nivelul asfaltului( astea de ce pot fi si restul nu???) 47 de capaca sub nivelul asfaltului si 8 gropi ( asta in conditiile in care in urma nenumaratelor sesizari acum vreo 2 sapt au astupat vreo 10 ( n avea rost sa le astupe pe toate nu i asa???)pe aceasta bucata sensul de intrare in oras. Banuiesc ca si pe cel de iesire e cam la fel. Asa ca fa bine du te la baie...uita te n oglinda si numeste l Lampa pe cel pe care o sa l vezi !!!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

@xxx

Acum 3 săptămâni

Hai zău, ai măsurat tu 47 de capace că sunt nivel. Nu ține fake-newsul. Și btw, cum le-ai măsurat de la Călărași.
Raspunde

Xxx

Acum 3 săptămâni

Da LAMPĂ !! Poate am gresit unul in plus sau minus....fii d in coloana! Extrapoleaza la toate strazile! Si...LAMPĂ... du te pe Dealului...au turnat aseara asfaltul...sint...3 capace de canal toate sub nivel! Stada...nou asfaltata!!! Deci...LAMPĂ...ciocu mic!
Raspunde

@xxx

Acum 3 săptămâni

Băi lampă, da la tine, la Călărași câte sunt la nivel, pogoniciule?
Raspunde

Xxx

Acum 3 săptămâni

*** sint mai sibian decit tine cu vreo...200 de ani! Asa ca mai incet cu ...oltenisme de ale tale ca vad ca atita stii

Raspunde

Sibianul

Acum 3 săptămâni

Penibil
Raspunde

Pol-Pot

Acum 3 săptămâni

Orașul unde dacă parchezi cu o mașină normala într-una din parcările spic riști sa nu mai poți deschide ușa. Orașul unde pentru a ajunge la Zoo trebuie sa mergi pe rute ocolitoare de zici ca e sistematizare făcută de taximetriști. Orașul unde dacă vrei sa mergi cu bicicleta te simți protejat de niște vopsea pe asfalt. Iar dacă vrei sa mergi cu autobuzul... poate ai noroc dacă mergi unde merge și autobuzul. Orașul unde dacă vrei sa mergi prin centru istoric trebuie sa treci prin terase- nu ai loc altfel. Dacă vrei sa mănânci ceva te riști, la burtă ori la portofel. Mai bine mergi la Lidl - ca oricum sunt peste tot.
Raspunde

Emila

Acum 3 săptămâni

Stai acolo, la Călărași

Raspunde

@E milă

Acum 3 săptămâni

Spuse unu cu tata din Seicaa și mama de la vale? Descrierea orașului este obiectivă și originea celui ce o expune nu o face mai puțin relevanță. Iar cand nu ai argumente pertinente recurgi la atac la persoana. "Premiul" se numește "destinația anului" deci e analizat orașul din perspectiva unui turis. Iar comentariul lui Pol-pot tocmai din perspectiva unui turist au fost făcute.
Raspunde

S-au inversat plicurile!

Acum 3 săptămâni

eu cred ca premiul a fost inmanat gresit! Sibiul merita titlul de SAT de poveste. Primaria Sibiu nu depaseste, abia atinge nivelul de gandire al primariei unui sat de genul Rusciori sa zicem, sau Alamor. Altfel cum poti face in anul 2024, un studiu de fezabilitate pentru o parcare subterana de doar un nivel, de doar 250 de locuri, in zona de blocuri cu 10 etaje ? Asta avand deja dovada (parcarea supraetajata din zona M. Viteazul) – ca locurile se epuizeaza imediat
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Aci Duțu

Acum 3 săptămâni

Las-o bă, că se vede că e copy-pste din propagandă.

Raspunde

Foarte frumos Sibiul - Orasul care inspira!

Acum 3 săptămâni

Felicitari Sibiu!... nemultumitii sa plece... unde cred ei ca e mai bine ... mai ales aia care cred ca inspiratia se masoara in parcari.

Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Unul

Acum 3 săptămâni

Ești inspirat la Sibiu, ai? :-) Asta ar vrea toată secu-mafia, inclusiv KGB ul. Cetățenii români care au nemulțumiri privind administrația publică și jaful pe față a banilor publici să emigreze. Nu să-i dea jos pe clepto-securiști și să transforme România din satrapie clepto-secu-rusească în țară europeană funcțională.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Der Konig

Acum 3 săptămâni

Tipic valahilor cu mentalitate vesnica de iobagi. Singurul popor care se autodiscrediteaza vorbindu-si de rau tara si orasul/comuna/satul. Scarba eterna fata de acest neam infiorator!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Pol-Pot

Acum 3 săptămâni

Ok, sa spunem ca asta e tipic unora. Dar sașii ce au tipic? Sau ciobanii din marginime? Doar ăștia au dreptul sa vorbească? Mai ieși din zona folclorică și vizitează unele orașe din România și poate o sa fii surprins de avansul pe care îl au față de Sibiu.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Unul

Acum 3 săptămâni

Îți dai seama că dacă ar fi avut aceleași calități critice exprimate public și barbarii tăi germanici cu mentalitate tâmpită că-s ei mai grozavi decât restul popoarelor, nu ar fi existat unul dintre cele mai negre episoade din istoria secolului trecut? Scârba e mai mare față de un neam care vrea să extermine alt neam, că așa le-a spus dictatorul că e bine, decât față de un neam unde sunt indivizi capabili să critice public defectele "conducătorilor", cu scopul îndreptării lor.
Raspunde

Xxx

Acum 3 săptămâni

Deci n avem voie sa criticam administratia pt sutele de gropi din oras ca asta i mentalitate de iobagi????!!! De unde ai scos o???? Dimpotriva...mentalitate de iobagi au cei care lauda o asa administratie si ii critica pe cei care o critica! Asta daca intelegeti srmnificatia unor cuvinte si expresii in limba romana!
Raspunde

@xxx

Acum 3 săptămâni

Ba da, administrația voastră din călărași, băi lampă.
Raspunde

Xxx

Acum 3 săptămâni

Mai stii alte localitati de dincolo de Carpati sau doar localitatea ta natala si de aia o tot amintesti??? De fapt si slugarnicia si pupincurismul tau la adresa administratiei arata clar ce gene valaho-tiganesti ai !!!
Raspunde

Bambolero

Acum 3 săptămâni

Ioteee, a mai recrutat ferma de postaci de pe la câmpie. Exercițiu de mobilizare, pentru ultima suflare, că după alegeri vă desființează pierzătorii. Hai cu dislike-uri, da dacă nu-mi dați cel puțin 50, sunteți cei mai slabi dintre hauri :))
Raspunde