Cămașa din Mărginimea Sibiului, ceramica de Horezu și tehnica cioplitului lemnului din Maramureș ar urma să intre sub protecția indicațiilor geografice pentru produsele artizanale și industriale, în urma unui nou program iniția de Comisia Europeană, anunță directorul CNM ASTRA, Ciprian Ștefan Anghel.
El spune că s-au făcut deja primii pași, încă dinainte de recentul scandal în care a fost implicat brandul Louis Vuitton.
”Trebuie avut în vedere un plan pentru meșteșuguri și produse specifice la nivel național. Mai e de lucru, dar pași s-au făcut în acest sens și se vor mai face.
Muzeul ASTRA a început prin Centrul de Activități și resurse regionale certificarea competențelor meșteșugărești, urmează o lărgire a plajei de meșteșuguri, iar la nivel de Minister există deschidere și suport.
În perioada următoare se vor întâmpla lucruri, dar acum e un context mai dificil, până după alegeri. Știu că doamna ministru (n.r. Raluca Turcan) va avea o intervenție legată de ”ia cu șinoare” din Mărginimea Sibiului, iar chestiunile concrete vor fi prezentate în viitorul apropiat.
Din punctul meu de vedere, Patrimoniul Imaterial din România are nevoie de chestiuni practice, aplicabile în viitorul apropiat, dacă dorim să păstrăm, să valorizăm și sa transmitem în viitor o moștenire bine păstrată și asumată”, a transmis Ciprian Ștefan Anghel.
Europarlamentarul Nicu Ștefănunță denunță cazul la Comisia Europeană
Europarlamentarul sibian Nicu Ștefănuță a anunțat ieri că solicită respectarea patrimoniului cultural din România, în contextul utilizării elementelor tradiționale de către compania Louis Vuitton.
„Nu este pentru prima oară când casele de modă folosesc motivele și modelele hainelor tradiționale. De aceea, sunt mândru că am votat un regulament european care va permite pe viitor să protejăm patrimoniul cultural mai bine. Însă, tocmai din acest motiv, cer autorităților din România să nu lase patrimoniul nostru exploatat gratuit și să facă toate demersurile pentru ca artizanatul din România, frumusețea regiunilor noastre să fie recunoscute în toată lumea și protejate. Ne bucurăm că moda se inspiră de la noi, însă nu trebuie să fim duși de nas, ci trebuie ca și creatorii de modă să respecte bogăția noastră culturală dacă se inspiră din ea”, a transmis Nicu Ștefănuță.
Europarlamentarul cere companiei să admită public de unde s-au inspirat și mai mult decât atât îi invită pe aceștia la un dialog cu ministrul Culturii prin care să se găsească soluții pentru a respecta noua legislație europeană care prevede protecția indicațiilor geografice pentru produsele artizanale și industriale, care face posibilă remedierea diferențelor dintre sistemele naționale prin protejarea produselor cu renume local precum bijuterii, textile, dantelă, pietre naturale, tacâmuri, sticlă și porțelan, atât în UE, cât și la nivel internațional.
Europarlamentarul susține că a trimis o scrisoare patronului și directorului companiei Louis Vuitton prin care cere ca portul tradițional să fie respectat, recunoscut.
Ministerul Culturii vrea să intre în dialog cu Louis Vuitton
Ministrul Culturii, Raluca Turcan, a declarat luni, că intenţionează să se implice într-un dialog cu reprezentanţi ai companiei Louis Vuitton pentru recunoaşterea valorii patrimoniale şi culturale a pieselor tradiţionale româneşti, transmite Agerpres.
„În contextul discuţiilor din spaţiul public, cu referire la preluarea de către compania Louis Vuitton a modelului iei cu şinoare, specifică zonei Sibiului, vă pot spune că intenţionez să mă implic într-un dialog cu reprezentanţi ai companiei, pentru recunoaşterea valorii patrimoniale şi culturale a pieselor tradiţionale româneşti. Voi reveni cu mai multe detalii, în zilele următoare; vă pot spune însă că abordarea va fi una în spiritul obţinerii recunoaşterii la nivel internaţional a valorii inestimabile a tradiţiei româneşti şi a transpunerii acestui ‘incident’ într-o oportunitate pentru a face cunoscută ia/cămaşa românească tradiţională, la nivel internaţional”, a afirmat ministrul Culturii, Raluca Turcan.
De unde a plecat: La blouse roumaine
Comunitatea La blouse roumaine a solicitat sprijin, pe Facebook, pentru campania „Give Credit” (A da recunoaştere) după ce brandul Louis Vuitton a copiat un model de cămașă din Mărginime în noua colecţie 2024, fără menţionarea originii şi acordul ”păstrătorilor de zestre culturală”.
„Dragi comunităţi din Mărginimea Sibiului, Oltenia de sub munte, Ţara Făgăraşului, Argeş, Sudul şi Centrul Transilvaniei şi orice persoană, colecţionar, artizan şi simplu iubitor, iubitoare a cămăşii şi portului specific Mărginimii Sibiului, păstrat inclusiv în zonele unde au migrat oamenii din această regiune, vă rugăm să ne sprijiniţi în noua campanie „Give Credit” (A da recunoaştere) ce are în centrul său utilizarea de către brandul Louis Vuitton a cămăşii de Mărginime în noua colecţie 2024, fără menţionarea originii şi acordul păstrătorilor de zestre culturală”, s-a precizat în postarea de pe pagina de socializare.

Sursa foto: Libertatea
Precedentul: Louis Vuitton Fondation din Paris organizează o expoziție inspirată din arta românească
Arta românească din colecțiile Louis Vuitton au făcut parte dintr-o expoziție organizată în 2018, în Oradea.
Expoziţia a fost atunci realizată în parteneriat cu Louis Vuitton Fondation din Paris şi a fost curatoriată de Hervé Mikaeloff (FR), curatorul Grupului Louis Vuitton Moët Hennessy.
Unul din punctele centrale ale expoziţiei a fost o lucrare semnată de Mircea Cantor, realizată special pentru acest eveniment, „Anthroposynaptic Dior/Bihor”, o lucrare în oglindă, unde moda se împleteşte cu arta – o vestă Dior colecţia toamnă-iarnă 2017 (cadou pentru artist din partea Christian Dior), croit împreună cu un cojoc autentic binşenesc din Bihor, relata presa atunci.
”Mă bucură faptul că putem expune şi artă românească de peste hotare, prin parteneriatul cu Louis Vuitton Fondation, şi că timp de 10 zile publicul va avea acces la lucrări de artă create de români, din colecţii internaţionale, sau chiar lucrări create special pentru acest eveniment”, spunea Hervé Mikaeloff, curator Louis Vuitton Fondation, Paris.
Sursa foto: Facebook / La Blouse roumaine
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Politic
Alătură-te comunității
8 răspunsuri
-
Gargară naționalistă pentru fraieri, ca să pară că face și Ciprian Ștefan ceva pentru țară. Nu ai cum să înregistrezi ca marcă toate cămeșoaiele populare, fiindcă prin definiție acest tip de producție populară nu au un autor, în caz contrar ar trebui să-i amendezi pe toți ăia din Mărginime, fiindcă nu ei au inventat modelul, doar l-au preluat și ei. În mod similar, ar trebui să-l amendezi pe Brâncuși fiindcă a folosit în Coloana Infinitului module inspirate din ciopliturile ornamentale ale caselor din Gorj.
-
Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
-
-
Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
-
Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
-
Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.
Tu poți să nu-l stingi, bagă tot ce poți în priză, o să moară de ciudă Bolojan!
Festivalul european BIO oricum sună aiurea, că un festival prin denumire e un loc unde petreci, te simți bine, adică…
Daca si-a dobandit permisul, nu scoala de soferi mai este responsabila de ce face tuta in trafic ci autoritatea care…
No astia de oameni, as da orice sa pot bea o bere cu vreunul dintre ei! Dar presupun ca sunt…
User: admin Password: cartea funciara













Lasă un răspuns