Joi,
25.07.2024
Innorat
Acum
20°C

A plecat primul tren direct Sibiu – Constanța din acest sezon. Un bilet costă 131,5 lei pentru un adult, 68,5 lei pentru copii și pensionari și 13,5 lei pentru studenți

A plecat primul tren direct Sibiu – Constanța din acest sezon. Un bilet costă 131,5 lei pentru un adult, 68,5 lei pentru copii și pensionari și 13,5 lei pentru studenți

Din această dimineață, de la ora  3.47 s-au reluat Trenurile Soarelui din municipiul Sibiu. Trenul direct face 9 ore din Sibiu, în Constanța, iar prețul unui bilet este de 131,5 lei pentru un adult și 13,5 lei pentru un student

Sunt însă și călătorii care vor fi de peste 19 ore. E vorba de două mari secțiuni cu probleme pe magistrala 300: pe ruta directă Cluj - Oradea trenurile nu circulă (șantiere de modernizare), iar între Brașov și Sighișoara se fac peste trei ore (restricții și lucrări).

Trenul CFR Călători Mangalia - Oradea face 20 de ore, fiindcă circulă prin multe zone cu restricții și ajunge la Oradea pe o rută ocolită, via Craiova - Târgu Jiu - Petroșani - Deva - Arad.

CFR Călători anunță că vor fi trenuri directe spre Litoral dinspre Arad, Deva, Timișoara Nord, Reșița Nord, Oradea, Satu Mare, Baia Mare, Cluj Napoca, Târgu Mureș, Brașov, Suceava, Iași, Galați, Buzău.

Din Sibiu, Trenul Soarelui pleacă în fiecare zi de la ora 3.47 și ajunge la Brașov la 7.40. De aici, merge spre Constanța, unde ajunge la ora 12.57, la 9 ore și 10 minute de la plecarea din gara din Sibiu.

131,5 lei costă pentru un adult această călătorie, în timp ce un student va plăti pentru un drum 13,5 lei. Prețul pentru un copil este de 68,5 lei, la fel ca un pensionar, conform site-ului CFR Călători.

Din București spre Constanța vor fi trenuri la 1-2 ore. Durata călătoriei pe ruta București – Constanța este în medie de circa 2 ore și 20 minute.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

13 comentarii

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Emil

Acum 1 lună

Vedeti ca trenul prezentat nu e cosmarul de Constata.
Raspunde

Ghita

Acum 1 lună

9 ore in cel mai bun caz, insa daca faci o medie artimetica la intarzieriile pe ruta Sibiu-Ct ajungi la 12 ore, felicitari conducerii patriote!
Raspunde

Lucian

Acum 1 lună

Nu inteleg de ce copii plates 68 ron și studenții 13 ron ?????
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Emil

Acum 1 lună

Pentru tigarile si bautura consumata in tren.
Raspunde

Gospodina

Acum 1 lună

Da, am înțeles cât costă. Dar oare cate ore face până acolo? Face atât de multe ore încât mi se strica chiftelele puse la pachet că mâncare de drum sau....?
Raspunde

Mikirikifriki

Acum 1 lună

Nu se spune in text daca a plecat gol sau nu trenul !?! Erau macar si alti pasageri in afara de mecanicul de locomotiva si conductor?
Raspunde

Cornel Sibianul

Acum 1 lună

Alin Bratu poza acompaniatoare a relatării scrise de tine este de cel puțin 20 de ani! Plus că în imaginea de mai sus vedem un automotor Siemens Desiro folosit ca tren Regio(de mediu parcurs). În toată arhiva site-ului, nu ai găsit o fotografie de actualitate a stației CFR Sibiu? Scuză-mă că-ți spun, dar ești un diletant! Dacă aș fi fost eu patron al site-ului, te exmatriculam pentru lipsa deotologiei profesionale și amatorism repetat în exercitarea profesiei de ziarist!
Raspunde

Rosu

Acum 1 lună

Daca nu va convine luați avionul că aveți bani nu va mai plângeți că se trăiește rau
Raspunde

Xxx

Acum 1 lună

Asta nu e o stire! Stirea adevarata e ...cind ajunge!
Raspunde

McD

Acum 1 lună

Nu intelegem de ce pana la Brasov are mers de tren REGIO?? 4 ore pentru 150 km dar pretul este pentru Interregio?? Oare trebuie sa adune si toti satenii de pe drum care folosesc trenul pentru a calatori de la Talmaciu la Avrig? Pentru asta exista alte trenuri locale, un tren care circula pe o astfel de distanta ar trebui sa aiba maxim 6-10 opriri pe intreg traseul!!! ...bine ca nu ati dat exemplu cealalta varianta de a ajunge la Mangalia , prin Rm. Valcea, Slatina, Pitesti ca acolo esti ca in Congo, vagoane cu etaj pentru 14 ore de calatorie, staionari pe traseu de peste 80 minute in gari atractive (Piatra Olt, Slatina, Pitesti, Bucuresti, Constanta)...normal traseul Sibiu-Constanta prin Brasov ar trebuie sa fie parcurs in maxim 7 ore daca se evita gara Bucuresti Nord si se foloseste racordul Pajura catre Bucuresti Baneasa , oricum bucurestenii au multe alte variante spre litoral...
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Emil

Acum 1 lună

Trenurile romanesti sunt de mare intarziere, timpul nu mai conteaza. Sunt permanent modernizate cu fonduri autohtone si europene sa poata fi duse la destinatie. https://rail.nridigital.com/future_rail_jul23/10_fastest_high_speed_trains
Raspunde

Sibianul

Acum 1 lună

Cu mașina faci între 6 și 7 ore..,mai adaugi pauzele, benzina te costa aproape 200 roni, plus oboseala.,. Nu e chiar comod cu mașina.
Raspunde