Joi,
25.07.2024
Innorat
Acum
18°C

O absolventă de medicină și-a deschis afacere în Sibiu cu o investiție inițială de doar 2.000 de lei „Sunt genul de persoană care nu poate să stea”

O absolventă de medicină și-a deschis afacere în Sibiu cu o investiție inițială de doar 2.000 de lei „Sunt genul de persoană care nu poate să stea”

Bianca Bunău are 30 de ani și este absolventă a Facultății de Medicină din Sibiu. Anul acesta urmează să susțină examenul de rezidențiat, iar de câteva luni și-a deschis și o mică afacere pe care a numit-o Candle Art.

Povestea lumânărilor din soia create de Bianca a început în luna ianuarie a cestui an, mai întâi ca un hobby, iar apoi ca o afacere.  

„Am văzut lumânările la cumnata prietenului meu și am fost fascinată”

Tânăra este din Pitești și s-a mutat la Sibiu după ce a ales să urmeze cursurile Facultății de Medicină.

„În toamnă voi susține rezidențiatul, de lumânări m-am apucat în ianuarie, sunt genul de persoană care nu poate să stea.

Am văzut lumânările la cumnata prietenului meu și am fost fascinată, am zis cum se poate face așa ceva. La început l-am văzut ca pe un hobby, iar apoi a venit și ideea de a face un venit în plus”, a spus aceasta pentru Turnul Sfatului.

Investiție inițială de 2.000 de lei

Lumânările create de tânără iau de cele mai multe ori formă de prăjituri, aceasta încercând să le ofere un aspect care să fie cât mai aproape de realitate. A investit inițial 2.000 de lei în Candle Art, bani cu care a cumpărat ceara, parfumurile, matrițele, recipientele, dar și ustensilele.

„Chiar cumnata mea m-a învățat, am făcut un drum special la Constanța pentru a învăța tot procesul. Prima dată mi-am luat notițele, am stat să urmăresc temperaturile, când pun parfumul, când pun culorile, există anumite temperaturi la care trebuie puse, iar ce ține de design este partea care îmi aparține în totalitate”, a mai spus ea.

Planuri de viitor 

După ce va promova examenul de rezidențiat, Biancăi i-ar plăcea să profeseze pe ramura de oftalmologie. De asemenea, își dorește să continue și afacerea cu lumânările.

„Este ca un fel de terapie, mai ales acum când mă pregătesc de examenul de rezidențiat, am terminat medicină generală și mi-ar plăcea să profesez pe oftalmologie, pentru că am lucrat și într-o optică medicală. Mi-ar plăcea să continui cu acest mic hobby și după examenul de rezidențiat”, a concluzionat aceasta.

Afacerea Biancăi o puteți găsi pe pagina de facebook Candle Art și pe pagina de instagram candle.art7.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Comentarii

18 comentarii

Sparrow

Acum 2 săptămâni

Aratā misto, costā de te îndoaie, miros fain doar in pahar ( când aprinzi fitilu' miroase a sacâz rânced), duduia sperā sā facā bani din prostioare vândute hipsterilor si femeilor cu grave rateuri in viata sentimentalā urmāritoare de horoscopuri de-alea care zic " de bine" si a canalelor de iutub cu etalāri de tarot despre " printul de ghindā " care vine negresit la ceas de searā. Succes! Am luat si eu o " candelā " cum îi zice acuma. Am fācut-o cadou unei femei care a fost încântatā de sensibilitatea mea....
Raspunde

???

Acum 2 săptămâni

Stimabile, degeaba cumpără unii lumânări parfumate și șampanie, daca organul e neputincios...Femeia ți.le da in cap. Sper că n-ai patit-o!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Unul

Acum 2 săptămâni

Fain. Tipa se distrează. Dar totuși, să o dați exemplu de afacere...
Raspunde

Sibian

Acum 2 săptămâni

Ciudat! N-are de învățat pentru rezidențiat?! Așa se recreează medicii?!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Unul

Acum 2 săptămâni

Cine știe? Poate că da. Altfel ce variantă ai?
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

4 eyes

Acum 2 săptămâni

La cât mai putini pacienți care sa beneficieze de luminițele ei în rest mulg succes . Vai de mine am confundat t cu g , cred ca ajung pe mana ei
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Zed

Acum 2 săptămâni

Bună ziua, eu am cumpărat de la tipa respectivă 2 lumânări. Preț-calitate nota 10. Recomand .
Raspunde

Sevastian

Acum 2 săptămâni

Este numai de lăudat acesta femeie. Comentariile rautacioase sunt de la cei care nu au inițiativa și imaginație. Isi petrec timpul liber cu birfe si telenovele.
Raspunde

@Svastuan

Acum 2 săptămâni

Laud-o că poate te tratează gratis! (Doamne ferește să n-o pățești!). Ar fi fost interesant să facă ceva că medic. Fleacuri de genul ăla poți face și daca n-ai terminat medicina.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Sparrow (again)

Acum 2 săptămâni

Mai apartin si unora care muncesc pe rupte 14-15 ore pe zi si care nu se slobod in izmene la farafastâcuri cu iz creativ-zen. E plinā lumea de artisti strābātuti de nelinisti creatoare, iubitori de frumos si fugātori de muncā, dar cu pretentii!
Raspunde

Simona

Acum 2 săptămâni

Vis a vis de comentariile rautacioase, toata lumea se relaxeaza intr-un mod anume, nu exista persoana in aceasta lume care sa nu aiba si momente de relaxare; depinde in ce constau acestea. Ea macar face ceva productiv. Ciudat este la voi, daca nu sunteti de acord sau nu va place pur si simplu ce face ea, de ce nu treceti mai departe si de ce nu va orientati spre ceva ce este in interesul vostru, cum ar face un om normal si va pierdeti totusi 1,2,10 minute din viata voastra cu comentarii inutile ? Lasati-o pe ea cu comunitatea ei, nu intereseaza pe nimeni ,,nimicul” vostru de spus; Diferenta dintre ea si voi este ca ea in 10 minute poate face 100 lei, asa ,,ca relaxare”, voi doar va umpleti de invidie si frustrare si va mai pierdeti si timpul degeaba . O persoana matura stie sa treaca mai departe peste ceva ce nu e in interesul ei si se focuseaza catre ceva productiv, indiferent ca e vorba de munca sau hobby sau amandoua (cel mai recomandat din punct de vedere psihic). PS : aveti grija sa nu va cada dintii de la atatea seminte, pentru ca se subintelege foarte limpede ca doar acesta este hobbiul vostru si cel mai la indemana va este sa vorbiti de rau pe cineva care poate mult mai mult ca voi !!!!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Amn114

Acum 2 săptămâni

Duduie cicălitoare, aplică ce propovăduiești pe propria persoană. Tocmai ce-ai pierdut vreo 15 minute din viață degeaba. Dacă apari la ziar poți ajunge subiect de miștouri, că așa-i în viață:) ce tupeu de menajeră telenovelistă ai, să vii tu să sfădești cititorii că de ce comentează la secțiunea comentarii... pentru că se poate și nu-i interzis de vreo lege să-ți dai cu părerea despre o medicinistă care se fălește cu niște banalități copiate (fapt pe care îl recunoaște)

Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

@Simona

Acum 2 săptămâni

Sigur, poate face in 10 minute 100 de lei, daca gaseste un fraier ca tine sa-i cumpere aiurelile!
Raspunde

@Simona

Acum 5 zile

Cât timp ai pierdut, femeie, ca sa scrii un comentariu aiurea,! Puteai face ceva mai util in acel timp! Du-te și ia-ti o lumânare parfumata să-ți mai treacă oftica!
Raspunde

Miss Oggyin

Acum 2 săptămâni

O stagiara n-ar trebui sa ,,focuseze,, pe pregatirea profesionala continua ?
Raspunde

Sebastian Petrumihai Dendrologea ( pensionar, 50 de ani, senator )

Acum 2 săptămâni

Un cunoscut medic din Cluj se ,,focuseaza ,, pe protectia cainilor si pisicilor ,el fiind un apreciat cardiolog...
Raspunde

Suetoniu Arpacas ( ecologist ilegal, fara cazier )

Acum 2 săptămâni

Ar fi mai bine sa produca dulciuri fara zahar ! Indulcite cu stevie, produs natural !
Raspunde

Muresan

Acum 1 săptămână

Cel mai frumos exponat dintre cele prezentate este ...pisica.
Raspunde