Publicitate
Publicitate
Publicitate - SOMA Sibiu

Expoziția „Photo Start-Up” a ajuns la cea de-a doua ediție. Organizator: „Studenții au un substrat extrem de benefic în relația cu aparatul de fotografiat”

Raluca Budușan
0
expozitie-foto5-ypj5

Miercuri, 9 octombrie, la Biblioteca Astra din Sibiu a avut loc vernisajul expoziției „Photo Start-Up” organizată de lect. univ. dr. Mirel Bucur și asist. univ. dr. Paul Langa.

Publicitate
Publicitate

Expoziția se află la cea de-a doua ediție și conține lucrări ale studenților din promoția 2023 – 2024 a specializării Conservare și Restaurare din cadrul Universității „Lucian Blaga” din Sibiu.

Expoziția „Photo Start-Up” a ajuns la cea de-a doua ediție. Organizator: „Studenții au un substrat extrem de benefic în relația cu aparatul de fotografiat”

În al doilea semestru din anul III de studiu studenții acestei specializări au un curs dedicat tehnicii fotografice. Fotografiile expuse cu acest prilej sunt o selecție a unora dintre cele mai bune lucrări ale studenților și au fost executate în timpul seminariilor, sub coordonarea cadrelor didactice, sau individual, în timpul liber, cu scopul de a-și însuși cunoștințe de bază în realizarea unor cadre de calitate atât din punct de vedere tehnic, cât și din punct de vedere artistic.

Publicitate

Expoziția „Photo Start-Up” a ajuns la cea de-a doua ediție. Organizator: „Studenții au un substrat extrem de benefic în relația cu aparatul de fotografiat”

Pe lângă latura tehnică a cursului studenții au libertatea de a surpinde instantanee în care să dea frâu liber imaginației și să valorifice în același timp și latura artistică.

„Chiar dacă la specializarea noastră accentul se pune pe pregătirea viitorilor absolvenți în domeniul conservării și restaurării artefactelor de patrimoiu – cursul de fotografie fiind unul de familiarizare cu fotografia și cu exploatarea aparatului de fotografiat ca un mijloc indispensabil de documentare a actului de restaurare în toate fazele sale – studenții noștri au deja un bagaj de cunoștiințe la intrarea în facultate în domeniul artelor vizuale, fiind absolvenți ai unor licee de artă sau afirmați în zona artelor vizuale în cadrul unor concursuri naționale.

Astfel, au un substrat extrem de benefic în relația cu aparatul de fotografiat, cu surprinderea momentului, a detaliului, cu compunerea imaginii și cu descoperirea unor semnificații noi în subiecte pe care altfel le-am considera banale. Studenții au un ochi exersat în a privi, vedea și descoperi lucruri și noi sensuri ale acestora în realitatea cotidiană, știu să exploateze lumina în diversele momente ale zilei, să surprindă subiectul din unghiuri neobișnuite, să surprindă detaliul și să-i ofere noi valențe. Expoziția de față, aflată la a doua ediție, ne dovedește din plin aceste lucruri și avem convingerea că promoțiile viitoare vor fi cel puțin la fel de implicate și cucerite de ochiul magic al aparatului de fotografiat”, spune lect. univ. dr. Mirel Bucur despre expoziție. 

Expoziția „Photo Start-Up” a ajuns la cea de-a doua ediție. Organizator: „Studenții au un substrat extrem de benefic în relația cu aparatul de fotografiat”Expoziția „Photo Start-Up” a ajuns la cea de-a doua ediție. Organizator: „Studenții au un substrat extrem de benefic în relația cu aparatul de fotografiat”Expoziția „Photo Start-Up” a ajuns la cea de-a doua ediție. Organizator: „Studenții au un substrat extrem de benefic în relația cu aparatul de fotografiat”Expoziția „Photo Start-Up” a ajuns la cea de-a doua ediție. Organizator: „Studenții au un substrat extrem de benefic în relația cu aparatul de fotografiat”Expoziția „Photo Start-Up” a ajuns la cea de-a doua ediție. Organizator: „Studenții au un substrat extrem de benefic în relația cu aparatul de fotografiat”

Publicitate
Publicitate

Raluca Budușan
Raluca Budușan

Sănătate, Educație

0766 905 671

raluca[at]turnulsfatului.ro

Alătură-te comunității

Publicitate
Publicitate

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.

Publicitate
Publicitate