Luni,
13.01.2025
Innorat
Acum
-4°C

PSD Sibiu: De la 1 ianuarie, România intră în Schengen

PSD Sibiu: De la 1 ianuarie, România intră în Schengen

Astăzi, Consiliul de Justiție și Afaceri Interne al Uniunii Europene (JAI) a votat pentru aderarea completă a României la Spațiul Schengen, de la 1 ianuarie 2025.

Apartenența la spațiul Schengen elimină controalele la frontieră, ceea ce înseamnă că românii nu vor mai sta la cozi interminabile la intrarea sau ieșirea din țară. Pentru transportatorii români înseamnă foarte mult pentru că, din estimări, se pierdeau peste 10 miliarde de euro, anual.

Coroborat cu faptul că se lucrează intens la toate tronsoanele de autostrăzi din România, sub coordonarea ministrului Transporturilor Sorin Grindeanu, intrarea în spațiul Schengen deschide noi perspective de dezvoltare economică a țării noastre.

Partidul Social Democrat a jucat rolul principal în trasarea drumului României către democraţie şi integrarea României în structurile europene şi transatlantice. Premierul Marcel Ciolacu a avut o contribuție semnificativă la acest succes al diplomației românești.

Uniunea Europeană, NATO, Schengen au un numitor comun: Partidul Social Democrat. Aderarea țării noastre la acest structuri a avut loc în anii în care PSD a condus Guvernul României.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Vizualizari: 1118

Comentarii

4 comentarii

Uncas

Acum 1 lună

O fi fost și meritul doamnei Lavinia Șandru, altfel nu o puneți prima pe listă
Raspunde

Emil

Acum 1 lună

Cocalarul liberal Rares Bogdan iar se face toba de mici cu sampanie desi ministrii de interne ai Ungariei si Austriei specificau ca Romania poate intra cu drepturi depline (fara controale la frontiere si fara clauzr) peste 6 luni daca dispare mafia din varful guvernului, varful statului si varful MAI. https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/rares-bogan-dupa-anuntul-austriei-sa-asteptam-deschiderea-sticlelor-de-sampanie-si-sfaraiala-mititeilor-pe-gratar-pentru-mai-tarziu-2609623
Raspunde

Xxx

Acum 1 lună

Daca nu dadea PSD comunicat nu stiam !
Raspunde

Muresan

Acum 4 săptămâni

Mare scofala! Dupa ani si ani de lupte, plus concesii facute "parteneriloe" europeni...hop si noi in Schengen!
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus