Publicitate
Publicitate
Publicitate - SOMA Sibiu

Primăria Sibiu propune creșterea taxei de salubrizare cu peste 40%: de la 500 la 700 de lei pe an, pentru o familie cu trei persoane sau mai mult

Traian Deleanu
40
pubele-gunoi-soma-colectare-selectiva-sibiu-iarna-zapada-8-ec1u

Executivul local a pus în consultare publică proiectul modificării Regulamentului taxei de salubrizare în municipiul Sibiu, principala modificare fiind valoarea acesteia: crește cu 40,71%. În justificarea scumpirii, Primăria arată că nivelul taxei de salubrizare se ajustează, de fapt, cu indicele total al prețurilor de consum calculat pe ultimii aproximativ patru ani.

Publicitate
Publicitate

Taxa de salubrizare în municipiul Sibiu are trei valori încadrate în tot atâtea tipuri de abonamente, stabilite în funcție de numărul de ridicări al deșeurilor menajere (cele care nu sunt reciclabile), dar și în funcție de numărul de persoane. Primăria Sibiu propune modificarea acestor tarife cu 40,71% începând cu luna următoare celei în care se aprobă o astfel de indexare.

Potrivit propunerilor făcute de reprezentanții Primăriei, cel mai ieftin abonament Eco, pentru o persoană, va crește de la 12 la 17 lei pe lună. Cel pentru două persoane va crește de la 24 la 34 de lei, iar cel pentru trei persoane sau mai mult, de la 31,5 la 44 de lei, lunar. Abonamentul Eco prevede o singură golire pe lună a pubelei pentru deșeurile reziduale.

Potrivit Regulamentului de salubrizare, sibienii sunt automat încadrați la abonamentul Practic, în care sunt incluse două goliri pe lună a pubelei de deșeuri reziduale. Și pot trece la abonamentul Eco doar dacă în anul anterior s-au limitat la o golire lunară a deșeurilor (pentru cei care locuiesc la case) ori dacă în anul anterior au colectat zece kilograme de deșeuri reciclabile pe care le-au predat unui centru autorizat (pentru sibienii de la blocuri).

Taxele de salubrizare pentru sibienii încadrați la abonamentul Practic sunt propuse să crească de la 16 la 22,5 lei (pentru o locuință cu o persoană), de la 32 la 45 de lei (două persoane) și de la 42 la 59 de lei, pentru familiile cu trei sau mai mulți membri.

În fine, în cazul abonamentelor Maxi (trei goliri lunare ale pubelei pentru deșeurile reziduale), taxa de salubrizare are același nivel indiferent de numărul de persoane din locuință. Este propusă să crească de la 49,5 la 70 de lei pe lună.

Primăria Sibiu propune creșterea taxei de salubrizare cu peste 40%: de la 500 la 700 de lei pe an, pentru o familie cu trei persoane sau mai mult

Noile taxe propuse de Primăria Sibiu. Sursa: proiect de hotărâre

Aceste taxe sunt propuse să crească din luna următoare celei în care va fi, eventual, aprobat proiectul. Sibienii care au achitat, deja, în avans pe tot anul taxa de salubrizare vor trebui să achite, însă, diferențele. „Fără a fi percepute majorări de întârziere”, se mai arată în proiect.

Citește și Taxa de salubrizare: 1.777 de proprietari de imobile din Sibiu vor fi penalizați cu câte 1.008 lei. Au termen 60 de zile să clarifice situația

Publicitate

Bugetul salubrizării are o gaură de 8,7 milioane de lei

Reprezentanții administrației locale arată că această indexare se impune nu doar ca urmare a creșterii prețurilor în ultimii patru ani (actuala taxă a fost stabilită începând cu 1 februarie 2021), ci și ca urmare a dublării contribuției la economia circulară (este vorba de o taxă penalizatoare care se aplică la fiecare tonă de deșeu depozitată la groapa de gunoi; de la începutul anului trecut, valoarea acestei taxe s-a dublat, de la 80 la 160 de lei pe fiecare tonă, bani care trebuie achitați conform principiului „poluatorul plătește”).

Ceea ce se mai arată în raportul care însoțește propunerea de indexare a taxei este faptul că, în ultimii ani, activitatea de colectare, transport, sortare și depozitare a deșeurilor în municipiul Sibiu a fost una în pierdere. „În prezent se încasează un deficit de încasare de 8,7 milioane de lei. Facem precizarea că pentru serviciile de salubrizare se achită lunar în jur de patru milioane de lei”, se arată în  raportul de specialitate. 

Primăria Sibiu propune creșterea taxei de salubrizare cu peste 40%: de la 500 la 700 de lei pe an, pentru o familie cu trei persoane sau mai mult

Pubele scoase pentru a fi golite pe strada Turnului, din Sibiu. Sursa foto: arhiva Turnul Sfatului 

Potrivit acestuia, în 2023 din municipiul Sibiu au fost colectate 53.276 de tone de deșeuri. Raportat la aceste cantități, Primăria Sibiu estimează că anul acesta costul salubrizării (a nu se confunda cu măturatul și stropitul străzilor, deszăpezire etc) va ajunge la 51,9 milioane de lei. „Din această sumă, un procent de 25% revine persoanelor juridice”.

Citește și ANALIZĂ Sibienii plătesc una dintre cele mai mici taxe de salubrizare din țară, fiind în partea a doua a clasamentului național

Câteva zile pentru opinii

Sibienii care au sugestii sau opinii referitoare la acest proiect sunt invitați să le transmită în atenția Primăriei Sibiu în scris, până cel mai târziu în data de 29 ianuarie 2025. Propunerile pot fi trimise fie prin mail ([email protected]), fie depuse lectric la sediul Primăriei.

Alte modificări: imobile mixte, saci personalizați și în afara centrului

Regulamentul referitor la taxa de salubrizare din municipiul Sibiu ar urma să fie modificat și în ceea ce privește alte aspecte decât nivelul taxei.

Astfel, noul regulament va include „în definiția imobilului a destinației mixte (folosit atât în scop rezidențial, cât și nerezidențial) și precizarea faptului că pentru aceste imobile proprietarii vor completa câte o declarație pentru fiecare utilizator casnic și non-casnic aflat în respectivele imobile, taxa de salubrizare fiind datorată pentru fiecare utilizator astfel de declarat).

Pentru imobilele nelocuite sau nefuncționale nu va mai trebui depusă în fiecare an câte o declarație în vederea scutirii de taxe, mai prevede noul regulament, care introduce posibilitatea utilizării de saci personalizați pentru deșeurile reziduale și biodegradabile și în afara zonei centrale (până acum, saci personalizați puteau folosi doar agenții economici din centrul istoric, sub motivul lipsei de spații).

Lista modificărilor include și clarificarea situației în care un recipient dintr-un condominiu poate fi folosit de mai mulți utilizatori sau clarificarea modului în care sunt calculate majorările de întârziere la depunerea declarațiilor.

Consultă aici, în format integral, proiectul de modificare a Regulamentului taxei de salubrizare în municipiul Sibiu

Citește și Se poate colecta gunoiul selectiv, în Sibiu, ca în Occident? ”Categoric, nu! Unele platforme s-au montat cu poliție și cu jandarmi„ Ce au făcut alții și nu putem noi. Deocamdată”

Publicitate
Publicitate

Traian Deleanu
Traian Deleanu

Investigații, Administrație

0740 039 148

traian[at]turnulsfatului.ro

Alătură-te comunității

Publicitate
Publicitate

40 de răspunsuri

  1. Avatar Tanti Rezi
    Tanti Rezi

    INEPTIA coapta de eminentele cenusii din primarie si din Soma continua. Blocurile sunt responsabile pentru 99% colectare la gramada (chiar Soma declara asta), si doar abonatii de la blocuri daca duc o data in viata carton la un centru -obtinand o adeverinta, ulterior pot arunca toata viata aiurea si neselectat, beneficiind in acelasi timp de abonament redus – acordat discriminatoriu – fata de abonatii de la case, care pe deasupra colecteaza corect (riscand altfel sa nu le fie ridicat gunoiul). Sibiu – capitala intereselor Soma!

    80
    74
    1. Avatar @renzi
      @renzi

      Pai la noi la bloc arunca 2 străzi de case tot ce au prin curți și tomberoanele lor sunt goale. Asa ca pana nu se pun cartele arăți degeaba cu degetul. :))

      49
      5
    2. Avatar @ @renzi
      @ @renzi
      Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
      7
      18
    3. Avatar Javert
      Javert

      @ @ @renzi Singurul care dezbina aici ești tu.

      5
      6
  2. Avatar Muresan
    Muresan

    Sa le fie rusine!

    62
    2
  3. Avatar AMN114
    AMN114

    Creșteți, creșteți. Este nevoie de mult cașcaval pentru băcăuanii de la SOMA și pentru comisioanele celor care i-au adus. Îmbătrânește Țurcana, s-au scumpit și operațiile estetice, cum să nu înțelegem?

    133
    2
  4. Avatar DB
    DB

    Cât tupeu! Cum se justifică? Şi aşa era scump! Dar acum ne beleşte Soma. Oricum o belisem cu restul facturilor.

    77
    3
  5. Avatar Barosanu
    Barosanu

    Pe principiul „poluatorul plătește” vedem că și prostia se plătește. Mai exact, cei care au votat echipa incompetentă FDGR-PNL scot acum bani din buzunar ca să astupe gaura neagră produsă de aleșii lor și grupurile de interese din jurul acestora. Mai trist e că plătesc și nevinovații pentru prostia altora. Dacă sibienii mândri sunt prea moi ca să reacționeze, mă bazez pe sângele proaspăt de peste munți să inunde căsuța poștală a Primăriei cu păreri și recomandări legate de această nejustificată majorare de taxe.

    80
    7
  6. Avatar Gheorghe Ion
    Gheorghe Ion

    Da pubelele alea cu cip pe când? Sa nu mai zic de cele subterane ….
    Deja trece cincinalul și nu am auzit decât povesti.

    63
    2
    1. Avatar @Gheorghe Ion
      @Gheorghe Ion

      Asteptati mult si bine! Pubele subterane… Noi n-avem nici parcari! Dar, sa dam bani cu nemiluta!

      36
      5
  7. Avatar Newman
    Newman

    Abonamentul ar trebui micsorat deoarece majoritatea ambalajelor de plastic si metal se predau pentru retur la magazine.Acele pubele galbene le pot goli o data la doua luni.

    57
    1
  8. Avatar Forest Gump
    Forest Gump

    Ar trebui ca Primaria Sibiu sa se numeasca Recuperatorii lui Soma. In orice tara normala la cap fiecare face contract individual ptr gunoi. Dar de ce sa se oboseasca Soma, nu? Nu mai bine baga primaria la inaintare sa le incaseze banii si sa mareasca ei pretul cand vor? Tre sa plateasca si ei toate pilele din institutie. Bravo lui Bolojan, macar incearca sa dea exemplu…

    55
    3
  9. Avatar Sop
    Sop

    Primăria este o instituție…vrem numele persoanei care a venit cu asemenea propunere nu de alta să știm și noi cui ****
    (Acest mesaj a fost moderat din cauza limbajului licențios)

    41
    1
  10. Avatar Horia Hotaran
    Horia Hotaran

    Motivația creșterii tarifelor, din cauza inflației și a scumpirii tuturor cele, e culmea nesimțirii în condițiile în care orice înseamnă venituri a fost blocat! Nici în 35 de ani de la revoluție autoritățile nu înțeleg ca nu-s vatafi pe moșia lor ci servesc ( pe bani buni) comunitatea, și ca prioritar e susținerea drepturilor acesteia nu a altor entități!

    45
    3
  11. Avatar NaCl
    NaCl

    Având în vedere miile de tone de sare aruncate inutil pe străzile Sibiului pentru care primăria a plătit facturile (in aceasta iarnă practic nu a nins și nu a plouat mai mult de una sau doua zile), ar trebui că sibieni să nu mai plătească deloc gunoiul.

    47
    3
    1. Avatar Bine Punctat
      Bine Punctat

      Bine punctat …dar sa nu uitam…Banii se termina repede la partid.

      15
      0
  12. Avatar Un adrian
    Un adrian

    Saci personalizati:câte 50 la Fodor și consilieri,apoi Turcan și acoliții.Si câte o bulina rosie pe ușa locuinței!

    24
    3
  13. Avatar Darius88
    Darius88

    Hahahaha! Aveti ce ati votat desteptilor, forza PNL & FDRG, tot asa!!!

    45
    8
  14. Avatar Geo
    Geo

    Eu zic ză il dubla-ti direct

    25
    2
  15. Avatar Ia-mă nene
    Ia-mă nene

    Doar așa ieftin? Mai scumpiți mai scumpiți ***
    (Acest mesaj a fost moderat din cauza limbajului jignitor)

    28
    3
  16. Avatar Il ie
    Il ie

    Nu vă mai satură dumnezeu,netrebnicilor?

    49
    3
  17. Avatar Jenel
    Jenel

    Nu-i prost cine mâncă cinci pite . E prost cine le dă. Camarila liberală din jurul Soma au nevoie de bani pentru campania electorală să cumpere iară presa și panouri electorale de milioane de euro din banii cetatenilor . Și vă mirați de ce creste ura față de politicieni. Dacă jupuiți oamenii de bani cu taxe nejustificate e normal să le ajungă la oameni cuțitul la os și să vrea să vă dea foc la toți corupții. Toate cocotele corupte care stau pe chirii de nimic în penthausuri plătite din profitul nesimțit făcut din contracte cu statului , toate operațiile estetice ale deținătorilor de titluri la purtător din paradise fiscale ale companiile ce ne suprataxeaza că au monopolul pe ridicarea deșeurilor. Toți ipocriții mufați la banii ce-i bagă statul în partide ,parlamentari ,pensii speciale toți vă lamentați că devin oamenii extremiști. Să nu vă mire că oamenii și-au saturat de voi și v-ar băga pe toți într-o șură și v-ar trimite la dracu. Opriți-va nesimțiților.

    37
    2
  18. Avatar Gelu
    Gelu

    Hai cu marirea, ca tot gunoiul o sa-l pun in cosul de gunoi din statia de autobuz.

    55
    3
    1. Avatar H2SO4
      H2SO4

      Mai sortează drulea. Plastic, hartie, sticlă, menajer și totul la un loc! Să lucreze ei de toți banii… Dacă așa ne tratează ei, așa o să ii tratez și eu. PS: pot sa tripleze taxa, de la mine unul, o sa scoată banii doar cu executor….!!!

      29
      1
  19. Avatar Emil
    Emil

    Concurenta stabileste pretul in economia de piata, nu primaria functie de parandarat.

    32
    1
    1. Avatar H2SO4
      H2SO4

      Tu chiar ai impresia ca există economie de piață, in realitate?
      E doar o teorie interesantă…

      11
      1
  20. Avatar Radu
    Radu

    Și în funcție de ce fixează ei prețurile astea??? Așa din pix e ușor să zici că mărești, dar fi transparent cu tot procesul tău de colectare, selecție etc. ca să se justifice măririle astea. Ar mai trebui comparat prețurile serviciilor din alte orașe similare ca mărime cu Sibiul. Oare sunt la fel, dacă nu sunt, de ce nu sunt? Au mai încercat în 2023 să mărească dar pentru că 2024 era an electoral, au lăsat-o baltă să nu piardă voturile. Acum se pot xxxx pe noi, că nu le pasă decât să le iasă parandărătul. NU, NU sunt de acord cu așa ceva!!!

    31
    0
  21. Avatar Vasile Algebrei
    Vasile Algebrei

    fiul meu statea intro garsoniera, a plecat in strainatate de anul trecut. Mama, statea in alta locuinta dar e iresponsabila si e intirnata in un azilm unde platim taxe..,. Credeti ca am gasit pe saitul primariei vreun formulaqr unde sa putem declara acele spatii ca fiind nelocuite: nici vorba. O sa imi dedic toata puterea dosarelor penale pe care le voi formula, Va indemn sa formulati plangeri penale pentru inselaciune, abuz in serviciu, delapidare, daca averi asa situatii

    12
    2
  22. Avatar Lucian
    Lucian

    De unde atata nesimtire / bataie de joc. Rusineeee Primariei

    18
    1
  23. Avatar Kokos
    Kokos

    Eu sunt curios câți din ăștia care vă revoltați pe aici ați scris și pe adresa primăriei!

    14
    2
    1. Avatar Ovid anticovid
      Ovid anticovid

      Kokos, ai fost cumva la protestul de acum câțiva ani din Piața Mare, împotriva măririi taxelor de salubrizare? Atunci s-a semnat și pentru inițierea unei solicitări în instanță impotriva acelei măsuri abuzive. Rezultatul? Nul. Țin să precizez că la acele proteste (căci au fost mai multe) n-au participat mai mult de 50 de persoane.

      4
      2
  24. Avatar Profu
    Profu

    Au fost identificați și cei 50000 de neplatitori? Încă nu? Acces cu cartelă pe apartament, containere subterane…. Eu duc o pungă pe săptămână, restul e reciclabil pe care ei iau bani

    11
    1
  25. Avatar Newman
    Newman

    Guvernul nu respecta legea si nu mai indexeaza pensiile pentru ca nu are bani.Cetatenii sunt obligati sa suporte toate majorarile de pret chiar daca nu au bani.De ce mai suportam acesti ticalosi sa ne conduca?

    25
    0
  26. Avatar Ralooka Soma Țurcan
    Ralooka Soma Țurcan

    Are nevoie doamna Țurcan de mai multe vacante, masini etc etc. Tunul tras la aeroport, cand au facut o hala cu 67 de milioane si o parcre ale carei bariere nu merg nici acum…ca sa nu mai vorbim de masinile de bonuri….acel tun nu a ajuns nici pe-o masea marelui PNL. Tot mai bune sunt abonamentele direct din buzunarele fraierilor. scump traiul de beizadea, iar cineva trebuie sa plateasca. Nu cred ca le vor creste salariile acelor gunoieri…numa zic.

    12
    0
  27. Avatar Llull
    Llull

    Adică cum? Acoperim noi incompetența și pierderile SOMA? Ce gaura ? Este o societate comercială care a licitat niște servicii în baza unor calcule interne ale costurilor plus profitul ! Nu se poate ca să ai creștere pe costuri cu peste 40%!!! În doar un an sau maxim 2! Și noi, muritorii de rând, avem găuri peste tot ! Ce facem cu ele? Cine aprobă acoperirea găurilor la noi? Ca așa este simplu să vii să ceri părerea ( de care oricum nu ții cont…) de acceptare a măririi tarifelor! Ce nebun plătitor de taxe ar spune : Da domne’, înțeleg, săracii de ei, profesioniști exemplari dar falimentari mâine! Haide să îi ajutăm cu niște bani ( peste 40%..!!!!) ca să nu ne lase gunoaiele în stradă! De ce nu organizează o nouă licitație? Ca pentru deszăpezire au încasat toți banii la o singură ninsoare în 2 luni! Ar trebui să ni se prezinte, public, defalcarea cheltuielilor SOMA dar si celelalte costuri care determină prețul propus precum și diferențele față de prețurile licitate la atribuirea contractului !

    20
    0
  28. Avatar Aaa
    Aaa

    Vor mai multi bani dar treaba nu si-au facut-o ! ma refer la spalatul pubelelor care de cand le au distribuit NICIODATA nu s-a intamplat !!!!!

    11
    0
  29. Avatar @ sibieni
    @ sibieni

    Propunerea scumpirii NESIMȚITE SI NEJUSTIFICATE e supusă dezbaterii publice. Trimiteți obiecțiile la : [email protected]

    10
    0
  30. Avatar Protest
    Protest

    Dintr-un cetățean corect care selecta 98%,primăria (care reprezinta interesele unei firme private!)ma transformă într-un cetățean care NU VA MAI SELECTA NIMIC,este forma mea de protest, dacă face toti la fel poate schimbam ceva!!!

    4
    0
  31. Avatar Tanti Rezi
    Tanti Rezi

    alte primarii (Ploiesti in cazul de fata) lupta pentru interesul cetatenilor, nu al ADI Eco si al companiilor favorizate de sus- in cazul nostru SOMA: https://www.g4media.ro/primarul-ploiestiului-anunta-un-nou-contract-de-salubritate-si-acuza-o-presupusa-mafie-a-deseurilor.html

    1
    0
  32. Avatar Adi
    Adi

    Și noi stăm și comentăm degeaba pe aici. Nu rezolvam nimic. Trebuie mers peste ei. Inacceptabil!

    0
    0

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.

Publicitate
Publicitate