Începând de luni, 3 martie, postul de inspector școlar pentru educație timpurie și învățământ special în cadrul Inspectoratului Școlar Județean Sibiu a fost ocupat prin detașare de profesorul Carmen Camelia Firu. Detașarea a fost realizată la propunerea Inspectoratului Școlar Județean Sibiu și a primit avizul Ministerului Educației și Cercetării.
Prof. Carmen Firu este absolventă a Colegiului Național Pedagogic „Andrei Șaguna” Sibiu, specializarea educator-învățător, și a Facultății de Teologie „Sfântul Andrei Șaguna” din cadrul Universității „Lucian Blaga” Sibiu, specializarea „Religie. Limba și literatura română”. De asemenea, aceasta a absolvit cursurile de master în „Management educațional” la Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu și a urmat un program de specializare pentru ocupația „Pedagog de recuperare”, potrivit unei informații transmise la cerere, de reprezentanții ISJ.
În prezent, Carmen Firu este profesor titular cu gradul didactic I și are o experiență de 16 ani în domeniul managementului educațional, având în palmares funcția de director al Grădiniței cu Program Prelungit Nr. 29 Sibiu. Detașarea sa pe postul de inspector școlar va dura până la data de 31 august 2025.

„Sunt onorată să primesc această responsabilitate și voi face tot ce îmi stă în putință pentru a sprijini dezvoltarea educației timpurii și învățământului special în județul Sibiu. Împreună cu echipa de cadre didactice și autoritățile educaționale, voi depune eforturi susținute pentru a asigura un învățământ de calitate, adaptat nevoilor tuturor copiilor”, a declarat noul inspector.
Postul pe care îl ocupă astăzi Carmen Firu a rămas liber după ce, în luna ianuarie a acsetui an, Delia Stoicescu a încetat din viață.
În calitatea sa de inspector școlar pentru educație timpurie și învățământ special Carmen Firu are atribuții pentru copiii antepreșcolari și preșcolari (creșă și grădiniță) și pentru cei din învățământul special.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Sănătate, Educație
Alătură-te comunității
26 de răspunsuri
-
-
Un psihopedagog nu se găsea în tot județul ? Chiar director de grădiniță trebuia ? Nu înțeleg de ce amestecați educația timpurie cu învățământul special. Învățământul preșcolar are propriul inspector. Postul de inspector învățământ special ar trebui ocupat de o persoană din sistemul de învățământ special, care cunoaște problemele , piedicile și oportunitățile !
-
Legat de noua membră a ISJ-ului , nu am nimic cu aceasta doamnă, dar nu pot sa cred ca nu s-a găsit un profesionist cu experiență în munca în folosul copiiilor cu deficiente.Această parte a învățământului are ea însăși multe deficiențe. Dacă vine cineva care nu știe ce înseamnă să fii pus în situații surpriză și inedite, nu prevăd o prea bună colaborare între specialiștii din sistem și distinsa doamnă ,fost director de grădiniță.
-
-
Doamne ferește! Trist ca partidul pune în funcție asemenea ființe! Trist! Și mai Trist ca ****l. Cineva care nu este calificat dar este pus în funcție****. Trist!
(Acest mesaj a fost moderat din cauza informațiilor eronate pe care le conține)
Nota redacției: în cazul în care aveți informații care considerați că pot face obiectul unui articol despre deciziile care au influențat această situație, vă rog să ni le semnalați pe adresa [email protected] și pentru a le putea verifica. Altfel, acuzațiile lansate sub anonimat pot fi foarte bine doar simple calomnii. -
Noi locuim în Selimbar și prin recomandare și cotizație ne am înscris copilul la 29, cu dna Firu. Pe lângă faptul ca, copilul nostru era mereu în grupa greșită, fiind înscris „cum s a putut ” dna Director ne cerea mereu sponsorizări și „cotizații ” pentru diferite evenimente de a lungul anilor. De abia am așteptat sa termine creșă și grădiniță ca ne saturasem de bani dati și de cum le trata pe celelalte educatoare, colege. La serbări numai politicieni invitați ca dovada ca de asta a fost pusa. Nu pe merit.
-
De când a preluat conducerea laGr 29 Dnei Firu i-au tot plecat educatoarele, îngrijitoarele,bucătăresele pentru faptul cum dansa le trata. Cum este posibil ca partidul sa o pună pe ea din toate celelalte dne calificate?! Nu și a luat nici examenele. Pune alte persoane sa ii facă hârtiile ca Dna Firu nu este în stare.
-
Vad cu stupoare numai comentarii calomnioase la adresa Dnei Carmen Firu, deși pe Facebook , preluarea aceluiași articol are sute de comentarii pozitive la adresa acestei doamne . Și eu am copilul in Grădinița 29 și am văzut în decursul anilor cum copilul meu creste într-un mediu organizat și disciplinat, la care plăteam doar 6 lei pe zi pentru mesele copilului ( și la ieșirea din grădiniță zilnic primea și un fruct sau mic desert). Aceasta doamna calomniată de dvs aici, reușea să facă pt acești copii serbări, activități în zile importante, sa le ofere ocazional mici cadouri , și cel mai important sa le ofere o disciplină și o educație potrivită astfel încât noi, părinții lor, sa avem mai puține griji . Celor care calomniați fara motiv real , o doamna director care și-a făcut treabă așa cum ar trebui sa și-o facă oricare director de unitate de învățământ , ar trebui sa va fie cel puțin rușine. Dar bunul simț și responsabilitatea este o calitate demult uitată .
-
Doamne fereste,atat pot spune!Cum puteti sa aruncati cu noroi intr-un om care sunt convinsa ca nici macar nu ati cunoscut-o multi dintre voi vreodata.Este omul potrivit in locul potrivit!A muncit de a ajuns unde a ajuns si asta se si vede!!Foarte implicata ca si director ,un bun conducator !Vad baliverne pe aici ca au plecat ingrijitoare,bucatarese ,educatoare din cauza ei ceea ce e total NEADEVARAT!!Nu mai mancați ra…at!Sa îi dam „Cezarului ce e a Cezarului”.Îi doresc mult succes si sunt convinsa sa o sa realizeze multe in viitor si stit de ce?Este incredibil de isteața !
Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.
(Acest comentariu a fost moderat din cauza limbajului licențios/jignitor)
Alea îți aduc ție crăpelniță, smoothie-ul de telemea e numai de gust.
dar Șoferii Tursib pot salva vieti mult mai simplu si mai sigur, astfel: depasind biciclistii la distanta, NU razant.
Doamne ferește.
clar Bolojan e de vina nu savantul de Ciolacu de Buzau :))) si Caciu bursa Wall-Street :)))













Lasă un răspuns