Ministrul de interne din Macedonia de Nord, Pance Toskovski, a anunțat că 51 de persoane au murit și peste 100 au fost rănite într-un incendiu produs în noaptea de sâmbătă spre duminică într-un club de noapte din orașul Kocani, relatează AFP, citată de Agerpres.
Incendiul a izbucnit într-un club de noapte aglomerat din Kocani, situat la circa 100 de kilometri est de capitala Skopje, unde concerta o formație celebră de hip-hop din țară.
„Conform informațiilor pe care le avem până acum, 51 de persoane și-au pierdut viața și peste 100 au fost rănite și transportate la spitale din Stip, Kocani și Skopje”, a spus Pance Toskovski, care a sosit la locul producerii tragediei.
Douăzeci și șapte de persoane rănite au fost internate la clinica de chirurgie 'Naum Ohridski' din Skopje, a declarat pentru site-ul de știri SDK un medic de la unitatea spitalicească, Nebojsa Nastov.
Potrivit agenției de presă oficiale MIA, incendiul a izbucnit în clubul de noapte ''Pulse'' din acest oraș, cu aproximativ 30.000 de locuitori, în timpul unui concert susținut de formația de hip-hop DNK.
Publicul venit să asiste la concert, care a început la miezul nopții, era format în mare parte din tineri, potrivit aceleiași surse.
Incendiul ar fi izbucnit ca urmare a folosirii unor dispozitive pirotehnice, potrivit mass-media locale.
Foto: captură BBC
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: incendiu macedonia
Vizualizari: 1307
Ultimele comentarii
Acum 8 ore
Ana
Acum 8 ore
Ngelu
Acum 8 ore
Dd
Acum 8 ore
Adelin Dan
Acum 9 ore
FLOD