Publicitate
Publicitate
Publicitate - SOMA Sibiu

Destinația anului a fost declarată Delta Dunării. Sibiul a câștigat la categoria „Educație și Cultură” prin Muzeul ASTRA

Ion Surdu
2
destinatia-anului-1-08id

Destinația anului 2025 în România a fost declarată Delta Dunării. Premiul a fost oferit marți seara în cadrul galei organizată la Filarmonica din Sibiu. Sibiul s-a ales cu un premiu: Muzeul ASTRA a câștigat la categoria „Educație și Cultură”.

Publicitate
Publicitate

Aproape 90 de destinații turistice din România au fost incluse în finala evenimentului Destinația Anului 2025. Potrivit organizatorilor, regiunea Transilvania a avut cele mai multe atracții pentru turiștii români, incluse în cele șase categorii. „Geografic aș spune că Transilvania domină. În Transilvania sunt cele mai multe destinații din toate categoriile. Apoi este regiunea Bucovina – Moldova, dar e mult mai mică și Delta Dunării, care este o bijuterie a României”.

Citește și: Reprezentanții a zeci de destinații turistice din România s-au întâlnit la Sibiu, la evenimentul Destinația Anului. Organizator: „Geografic, Transilvania domină”

Înainte de eveniment, primarul Sibiului, Astrid Fodor, a oferitmai multe declarații cu privire la impactul pe care turismul îl are asupra orașului. „Am văzut drept rezultate că sunt foarte mulți turiști și mi-a plăcut statistica prezentată despre Târgul de Crăciun, pentru că s-a vorbit despre faptul că că suntem „bătuți” de Craiova. Dar statistica a arătat că numărul turiștilor pe timpul Târgului de Crăciun a fost mai mare la Sibiu. Fiecare oraș cu specificul lui, cu târgul lui specific, cred că al nostru se potrivește Ardealului, cel de la Craiova se potrivește acelei zone a țării. Eu sper că numărul turiștilor va crește și în contextul actual. Dar depinde foarte mult de noi, nu numai de administrație, fiindcă depinde foarte mult și ce oferă cei care prestează în acest domeniu, mă refer la sectorul HoReCa. Trebuie să facă într-adevăr eforturi să-și crească calitatea serviciilor. Deci facem parte dintr-un tot și fiecare trebuie să facă ceva: noi, în primul rând, să prezentăm orașul în cea mai bună formă a sa și eu mi-am propus să investim mult mai mult în marketing turistic. Este un proiect la care lucrăm, o să avem și un contract cu o firmă specializată, dorim să vină o firmă care să aibă experiență în studii de marketing turistic. Prin urmare, vom urmări prin caietul de sarcini să angajăm o firmă care are experiență”, a răspuns Fodor întrebată despre impactul în urma premiilor câștigate anul trecut. 

Citește și: Primarul Astrid Fodor spune că sezonul turistic influențează și vânzările din Piața Cibin. „Mi-am propus să investim mult mai mult în marketing turistic”

Anul trecut, Marele Premiu Destinația Anului 2024 a fost câștigat de municipiul Sibiu.

Destinația anului a fost declarată Delta Dunării. Sibiul a câștigat la categoria „Educație și Cultură” prin Muzeul ASTRA

Gala din această seară a început cu acordarea unui premiu special numit „Centenar”. Acesta a fost acordat Palatului Culturii din Iași.

La categoria „Educație și Cultură” pe locul III s-a plasat Castelul Corvinilor (Hunedoara), pe locul II – Castelul Bran (Brașov), iar locul I a fost ocupat de Complexul Național Muzeal ASTRA (Sibiu)

Publicitate

Destinația anului a fost declarată Delta Dunării. Sibiul a câștigat la categoria „Educație și Cultură” prin Muzeul ASTRA

Categoria „Distracție și aventură” a fost câștigată de Dino Parc din Râșnov (Brașov). Pe locul al doilea s-a plasat Mini Transilvania Odorheiu Secuiesc (Harghita), iar pe al treilea – Brambura Park Avrig (Sibiu) și Complex Agrement Ariniș (Suceava).

Rimetea (Alba) a câștigat la categoria „Sate de poveste”, fiind urmat de Mila 23 (Tulcea) și de Breb (Maramureș) și Biertan (Sibiu), ambele pe locul al III.

A urmat acordarea premiilor pentru categoria „Stațiuni balneo-climaterice”, în care s-au înscris doar stațiunile deschise pe tot parcursul anului.

Locul I – Sovata (Mureș)
Locul II – Băile Felix (Bihor)
Locul III – Vatra Dornei (Suceava)

Câștigătorii categoriei „Tărâmuri fermecate”:

Locul I – Delta Dunării, Tulcea
Locul II – Ținutul mănăstirilor din Bucovina
Locul III – Colinele Transilvaniei (care înseamnă 44 comune și orașe din trei județe)

Orașe care inspiră” este categoria care a fost câștigată de Oradea. Pe locul al doilea s-a clasat municipiul Sibiu, iar pe al treilea – Brașov. Înainte de oferirea trofeului, organizatorii au anunțat că acesta a fost creat la inițiativa primarului Astrid Fodor de către un artist local.

Cea mai bună promovare” a fost oferită proiectului Via Transilvanica. Pe locul II s-a clasat Târgul de Crăciun Craiova, iar pe locul al III – proiectul România Atractivă.

În cadrul galei a fost oferit un premiu special care „onorează excelența în ospitalitate” – Hotelul anului, oferi hotelului Malibu din Mamaia.

Un alt premiu special a fost oferit unei destinații din Republica Moldova. Este vorba despre Complexul Turistic Cricova.

Ultimul premiu special a fost oferit pentru „Județul anului”, care a fost oferit în funcție de punctele adunate de fiecare destinație în cadrul categoriilor în care au primit premii. Sibiu și Brașov au fost declarate „Județele anului”.

Publicitate
Publicitate

Ion Surdu
Ion Surdu

Redactor

Alătură-te comunității

Publicitate
Publicitate

2 răspunsuri

  1. Avatar Vox
    Vox

    E furt pe fata…Valcea si Craiova nu au castigat nimic!!!! Este strigator la cer ca nu s-a creat si o categorie la care sa fie bune si aceste orase. :)))))) Oare la ce categorie ar putea fi premiate? Intreb pt un prieten….

    6
    1
  2. Avatar Emil
    Emil

    Total neconstitutional.

    1
    0

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.

Publicitate
Publicitate