Curioșii care vor să afle cum arată viața unei berze o vor putea face în curând prin intermediul unei camere video pe care Prietenii Berzelor din Cristian au montat-o la unul din cuiburi.
Potrivit Mirunei Gritu, președinta asociației, camera a fost montată la un cuib gol, iar în scurt timp toți cei care vor dori să urmărească activitatea berzelor care vor ocupa cuibul o vor putea face prin intermediul unui link pe care asociația îl va anunța și posta.
„Veste bună: Am montat camera la cuib! Ne-am pus mănușile, am urcat la înălțime și… misiune îndeplinită! Camera este acum montată și pregătită să ne ofere imagini incredibile din viața berzelor. Cu această cameră, vom putea urmări îndeaproape momentul revenirii lor, clocitul ouălor, creșterea puilor și, bineînțeles, momentele amuzante și emoționante pe care doar natura le poate oferi”, a transmis asociația într-o postare publicată pe pagina de facebook.
Foto: Prietenii Berzelor / Friends of Storks – Cristian, Romania/Facebok




Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Redactor
Alătură-te comunității
Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.
Ar trebui sa cititi “putin” mai mult
Unde s-a mai vazut in anul 2026 ce se intampla in Sibiu? E o rusine. Parc distrus, alei pline de…
Ba nu mai aveti nicio rusine, sambata de la 7 dimineta ati trezit tot centru. Nu avem voie sa ne…
Puteau incepe si acum 10 ani
Bine , nu e o știre de senzație, el oricum era plecat de când a venit la club nu cred…













Lasă un răspuns