Publicitate
Publicitate
Publicitate - SOMA Sibiu

Președinta CJ, Daniela Cîmpean, a inaugurat centrala termică a Spitalului de Psihiatrie din Sibiu. Investiția a depășit 9,8 milioane de lei

Raluca Budușan
18
cimpean-centrala-psihiatrie-39-taqc

Daniela Cîmpean, președinta Consiliului Județean Sibiu, alături de echipa de proiect, a inaugurat miercuri, 16 aprilie, punctul termic al Spitalului de Psihiatrie din Sibiu. Acesta a fost renovat și modernizat în cadrul unui proiect cu o valoare totală ce depășește 9,8 milioane de lei.

Publicitate
Publicitate

Anunțul finalizării proiectului de modernizare a centralei termice a fost făcut în cadrul unei conferințe de presă la care au participat managerul spitalului, Florin Neag, directorul medical, dr. Ciprian Băcilă, directorul tehnic al firmei Baltur – cea care a realizat proiectul – Bogdan Popovici, vicepreședintele CJ Vlad Vasiu și echipa de proiect din partea autorității județene.

Președinta CJ, Daniela Cîmpean, a inaugurat centrala termică a Spitalului de Psihiatrie din Sibiu. Investiția a depășit 9,8 milioane de lei

Foto: Silvana Armat/Turnul Sfatului

Investiția totală pentru modernizarea centralei termice a fost de 9.885.172,73 lei, fonduri nerambursabile, din care 7.343.612,76 lei au fost obținuți de la Administrația Fondului pentru Mediu.

Potrivit autorităților, în urma acestei investiții s-a redus consumul de energie primară cu 70%, emisiile de CO₂ au scăzut cu 72%, au fost montate 80 de panouri solare pentru producerea apei calde, a fost implementat un sistem inteligent de management energetic, au fost înlocuite instalațiile și s-au izolat termic pereții.

Președinta CJ, Daniela Cîmpean, a inaugurat centrala termică a Spitalului de Psihiatrie din Sibiu. Investiția a depășit 9,8 milioane de lei

Foto: Silvana Armat/Turnul Sfatului

„Cei implicați în realizarea acestui proiect sunt oameni care au pus suflet și și-au dedicat din timpul liber pentru ca rezultatul muncii lor să fie la superlativ. […] În ceea ce privește acest proiect, s-a urmărit o mai bună gestionare a energiei, reducerea consumului, scăderea emisiilor și, nu în ultimul rând, crearea unui confort sporit atât pentru pacienții acestui spital, cât și pentru personalul medical și administrativ care își desfășoară activitatea aici”, a declarat președinta CJ, Daniela Cîmpean, în cadrul evenimentului de inaugurare.

De asemenea, managerul spitalului, Florin Neag, și directorul medical, dr. Ciprian Băcilă, au subliniat importanța unei bune colaborări cu instituțiile care coordonează spitalul, în beneficiul pacienților.

Publicitate

„Toate investițiile care au fost realizate, care sunt în curs și care vor fi implementate sunt gândite pentru a aduce acest spital cât mai aproape de un mediu familial pentru pacienții de care ne ocupăm. În ultima perioadă, am încercat să evidențiem faptul că și pacienții noștri merită să fie tratați într-un spital care respectă standardele actuale”, a declarat dr. Băcilă.

Președinta CJ, Daniela Cîmpean, a inaugurat centrala termică a Spitalului de Psihiatrie din Sibiu. Investiția a depășit 9,8 milioane de lei

Investiție finalizată în jumătate din termenul prevăzut

Bogdan Popovici, directorul tehnic al companiei Baltur – firma cu care s-a semnat contractul pentru modernizarea centralei termice – a vorbit despre provocările întâmpinate. Printre acestea s-au numărat respectarea termenelor și a calității lucrărilor și, poate cea mai importantă, asigurarea furnizării căldurii și a apei calde pentru pacienți și personal pe întreaga durată a lucrărilor.

Contractul a fost semnat în aprilie 2024, cu un termen de execuție de 24 de luni. Cu toate acestea, modernizarea centralei a fost finalizată la sfârșitul anului 2024.

„Vreau să le mulțumesc tuturor celor care ne-au fost alături în acest proiect – de la echipa Consiliului Județean, diriginții de șantier, proiectanți, până la colegii muncitori – care au realizat aceste lucrări de calitate într-un timp mult mai scurt decât termenul stabilit”, a declarat Popovici.

Președinta CJ, Daniela Cîmpean, a inaugurat centrala termică a Spitalului de Psihiatrie din Sibiu. Investiția a depășit 9,8 milioane de lei

Foto: Silvana Armat/Turnul Sfatului

În prezent, întregul Spital de Psihiatrie se află într-un amplu proces de reabilitare. Au fost finalizate modernizările Secției IV Adulți, Ambulatoriului pentru Adulți și punctului termic.

Alte patru proiecte majore sunt în derulare. Este vorba despre reabilitarea termică a pavilionului C17 (fizioterapie și psihiatrie copii), a clădirilor C8 (Policlinică) și C16 (Psihiatrie V), renovarea energetică a Pavilionului Central și digitalizarea completă a spitalului.

Atât autoritățile județene, cât și conducerea spitalului speră ca aceste lucrări să fie finalizate în aproximativ un an și jumătate. Totodată, directorul medical, dr. Ciprian Băcilă, a vorbit și despre intenția de a crea un Centru de Primiri Urgențe (CPU) pentru bolnavii cu afecțiuni psihice.

„Sperăm să devenim primul spital de psihiatrie din România care va avea un astfel de Centru de Primiri Urgențe”, a încheiat acesta.

Foto Silvana Armat/Turnul Sfatului:

Președinta CJ, Daniela Cîmpean, a inaugurat centrala termică a Spitalului de Psihiatrie din Sibiu. Investiția a depășit 9,8 milioane de lei

Președinta CJ, Daniela Cîmpean, a inaugurat centrala termică a Spitalului de Psihiatrie din Sibiu. Investiția a depășit 9,8 milioane de leiPreședinta CJ, Daniela Cîmpean, a inaugurat centrala termică a Spitalului de Psihiatrie din Sibiu. Investiția a depășit 9,8 milioane de leiPreședinta CJ, Daniela Cîmpean, a inaugurat centrala termică a Spitalului de Psihiatrie din Sibiu. Investiția a depășit 9,8 milioane de leiPreședinta CJ, Daniela Cîmpean, a inaugurat centrala termică a Spitalului de Psihiatrie din Sibiu. Investiția a depășit 9,8 milioane de lei

Președinta CJ, Daniela Cîmpean, a inaugurat centrala termică a Spitalului de Psihiatrie din Sibiu. Investiția a depășit 9,8 milioane de lei

Președinta CJ, Daniela Cîmpean, a inaugurat centrala termică a Spitalului de Psihiatrie din Sibiu. Investiția a depășit 9,8 milioane de leiPreședinta CJ, Daniela Cîmpean, a inaugurat centrala termică a Spitalului de Psihiatrie din Sibiu. Investiția a depășit 9,8 milioane de leiPreședinta CJ, Daniela Cîmpean, a inaugurat centrala termică a Spitalului de Psihiatrie din Sibiu. Investiția a depășit 9,8 milioane de leiPreședinta CJ, Daniela Cîmpean, a inaugurat centrala termică a Spitalului de Psihiatrie din Sibiu. Investiția a depășit 9,8 milioane de lei

Președinta CJ, Daniela Cîmpean, a inaugurat centrala termică a Spitalului de Psihiatrie din Sibiu. Investiția a depășit 9,8 milioane de leiPreședinta CJ, Daniela Cîmpean, a inaugurat centrala termică a Spitalului de Psihiatrie din Sibiu. Investiția a depășit 9,8 milioane de lei

Președinta CJ, Daniela Cîmpean, a inaugurat centrala termică a Spitalului de Psihiatrie din Sibiu. Investiția a depășit 9,8 milioane de leiPreședinta CJ, Daniela Cîmpean, a inaugurat centrala termică a Spitalului de Psihiatrie din Sibiu. Investiția a depășit 9,8 milioane de lei

Publicitate
Publicitate

Raluca Budușan
Raluca Budușan

Sănătate, Educație

0766 905 671

raluca[at]turnulsfatului.ro

Alătură-te comunității

Publicitate
Publicitate

18 răspunsuri

  1. Avatar Alexandru
    Alexandru

    Asta e nivelul – genunchiul broastei! Se lauda cu o centrala termica de zici ca-i de nivelul centralei de la Cernavoda! In ritmul asta o sa se laude la fiecare bec schimbat! Si inca ceva, caracterul se intipareste in expresia fetei!

    48
    6
  2. Avatar Emil
    Emil

    Cacaraul in calitate de sef de stat le mai lipseste.

    29
    4
    1. Avatar Cacarau
      Cacarau

      Porumbacu….

      4
      1
  3. Avatar Daniela melomana
    Daniela melomana

    De filarmonica nimic? De ce nu se lauda cu ilegalitățile de la filarmonica? De ce nu se lauda cu tunurile date la filarmonica

    26
    6
  4. Avatar Bravo Raluca Budusan! Tara te vrea ministru!
    Bravo Raluca Budusan! Tara te vrea ministru!

    Bravo Raluca. Ceausescu era mic copil. Din 19 poze, vreo 15 sunt cu intaia gornista a judetului. Asta da, profesionalism. Asta da jurnalism de provincie. Asta da cult al personalitatii. Voiam sa spun pupincurismm, dar nu vreau sa jignesc. In definitiv, intaia gornista a taiat tanglica la o centrala termica. Bravos!

    37
    1
    1. Avatar Gazetarul amator
      Gazetarul amator

      Corecta remarca , cea cu fotografiile. Insasi Daniela , vorbeste de cei implicati si le adereaza felicitari.
      Atunci draga Daniela , ce naiba cauti tu acolo sa inaugurezi si sa tai panglici, daca nu ai nici o implicare?Fotografii, 15? Dar cei implicati? Cei care au realizat? Pe ei vrea lumea sa ii vada! Ca sa nu zic de ce s au saturat sa vada in foto!

      14
      0
  5. Avatar Petrica
    Petrica

    MADAM, ALO! SPITAL, CENTURA, PARCURI CEVA? CA DE ALTFEL LA INAUGURAT VECEURI SUNTETI PRIMII

    15
    0
  6. Avatar Nelu
    Nelu

    ce tare . inaugurare spital nou si centura de sud la 4 benzi. nuuuu!! o centrala termica la spitalul de nebuni. :))))

    14
    0
  7. Avatar Aci Duțu
    Aci Duțu
    Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
    0
    14
  8. Avatar Muresan
    Muresan

    Ca Ceausescu!

    8
    0
    1. Avatar Emil
      Emil

      Ceausescu nu pornea centrale termice de spitale si nu exista propaganda parandaratului.

      8
      0
  9. Avatar Sparrow
    Sparrow

    One for the money, two for the show!! Ca in cantecul lui Elvis. Bā, nu meritām edili mai buni. Āstia sunt tot ce poate emana urbea noastrā. Sā nu ne smiorcāim , cā imediat dām fuguta la urne si îi votām tot pe ei…..

    12
    0
  10. Avatar D.
    D.

    **** Articolul ar trebui sa contina avertisment: Imagini cu impact emotional!
    (Acest mesaj a fost moderat din cauza limbajului jignitor)

    7
    4
    1. Avatar @ T.S.
      @ T.S.

      ****
      Nota redacției: Ați jignit o persoană pornind de la înfățișarea sa. A încerca să justificați astfel de atitudini este contraproductiv și pentru dumneavoastră.

      3
      4
    2. Avatar @ T.S.
      @ T.S.

      ati interpretat gresit caracterizarea mea. Am evocat caracterul cuiva ce razbate din unele poze, si nu infatisarea unei anume persoane. Nu am zis ca cineva anume e urata sau ceva de genul. Din nou conf. DEX, acru = Amărât, arțăgos, morocănos, mâhnit, posac, răutăcios, supărat, supărăcios, ursuz.

      5
      0
  11. Avatar Claudiu
    Claudiu

    Ce păcat că n-au inclus-o in schemă pe post de valvă sau robinet.
    Ar fi avut o poză nouă și noi plus județul am fi fost norocoși in ajun de Paști.

    8
    0
  12. Avatar Mirel
    Mirel

    Uite cum si-a mai bagat Florin Neagu niste banuti in buzunarele. Prost esti, popor!

    7
    0
  13. Avatar Pastor Marginas
    Pastor Marginas

    Ar putea semana si cu centrala termica dedicata noului spital judetean…daca ai ignora faptul ca nu exista noul spital judetean…AHAHAHHAHAAHAHHAHA…tare curios sunt cat timp vom mai fi atat de imbecili sa o votam pe asta…cat rahat (dinala turcesc) sa si mancam? ca dam in diabet zaharat si facem carii azi-maine

    0
    0

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.

Publicitate
Publicitate