15 șoferi au fost sancționați în urma unei acțiuni a polițiștilor sibieni care au urmărit timp de 60 de minute mașinile parcate pe bulevardul Mihai Viteazul, din municipiul reședință de județ.
Acțiunea a avut loc vineri, 25 aprilie. „Astăzi, timp de 60 de minute, polițiștii Biroului Rutier Sibiu au monitorizat opririle neregulamentare de pe Bulevardul Mihai Viteazu, în cadrul acțiunilor specifice de creștere a gradului de siguranță în trafic, îndeosebi în intersecții și în preajma trecerilor pentru pietoni. Nu mai puțin de 15 conducători auto au fost sancționați cu amenzi în valoare totală de aproximativ 2.000 de lei, după ce au fost depistați generând pericole la adresa pietonilor sau a altor participanți la trafic prin opririle neregulamentare efectuate”, rezumă polițiștii sibieni într-un anunț transmis în atenția cititorilor Turnul Sfatului.
Reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Sibiu roagă șoferii să fie responsabili și le reamintește că „parcarea pe trotuare, în fața rampelor de acces sau pe trecerile de pietoni poate pune în pericol vieți”. „Vă reamintim, stimați șoferi, să acordați atenție modului în care parcați! Un gest simplu, precum parcarea corectă, face o mare diferență pentru toți cei din jur: pietoni, bicicliști, alți conducători auto și, nu în ultimul rând, pentru siguranța copiilor și a persoanelor cu dizabilități”, mai transmit polițiștii.
Sursa foto: IPJ Sibiu
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Investigații, Administrație
Alătură-te comunității
3 răspunsuri
Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.
Felicitări instanța de judecată! Felicitări! Învățati drept și legislație domnilor agenți constatatori! Și voi de la poliția locală și cei…
Oricum nu se lucrează ziua darămite noaptea…o poveste minunată gen făt frumos și merele de aur…
Mai avem compatrioți care ar dori întoarcerea în evul mediu întunecat, la industria calului.
Dacă le-ați tăiat pădurile… :))
Si ce-i daca? Foarte bine.













Lasă un răspuns