Publicitate
Publicitate
Publicitate - SOMA Sibiu

Fodor explică de ce l-a propus pe Viorel Hizo să devină „cetățean de onoare” al Sibiului. „L-am întâlnit des în ultima perioadă la Stadionul Municipal”

Ion Surdu
3
viorel-hizo-foto-gsp-0ngu

„A reprezentat orașul cu onoare în Liga I națională, făcând performanță”, este principalul argument care a determinat-o pe primarul Astrid Fodor să-l propună pe antrenorul Viorel Hizo pentru titlul de „cetățean de onoare al Sibiului”.

Publicitate
Publicitate

„Despre antrenorul Viorel Hizo am auzit cu admirație de la iubitorii fotbalului, din vremea în care s-a aflat pe banca tehnică a echipei Inter Sibiu. Este remarcabil ceea ce a reușit împreună cu echipa sibiană. După ce a plecat la alte echipe, de fiecare dată auzeam menționat numele său cu respect, un sibian de-al nostru făcând performanță la echipele mari din România. Pe domnul antrenor Hizo l-am întâlnit des în ultima perioadă la Stadionul Municipal Sibiu și m-a impresionat pasiunea pe care încă o are pentru fotbal, căruia i-a dedicat întreaga activitate profesională. Am înaintat această propunere Consiliului Local din convingerea că merită acest titlu datorită rezultatelor pe care le-a obținut pentru fotbalul sibian, dar și pentru că a reprezentat orașul cu onoare în Liga I națională, făcând performanță”, a transmis Fodor printr-un comunicat de presă.

În această săptămână, proiectul de hotărâre va fi supus votului consilierilor locali.

Publicitate

Municipalitatea amintește că Viorel Hizo și-a început activitatea profesională ca fotbalist în Sibiu, jucând ca portar. Tot în Sibiu a început și cariera în antrenorat, în 1984. Ca antrenor al echipei Inter Sibiu, în sezonul competițional 1990-1991, a câștigat Cupa Balcanică, o performanță neegalată pentru o echipă sibiană după Revoluția din 1989. Fotbalul din Sibiu a câștigat prin antrenorul Viorel Hizo o altă perspectivă, aceea a pregătirii profesioniste, setându-se un alt nivel de joc și antrenament, datorită disciplinei în pregătirea jucătorilor și a seriozității cu care o aborda.

De asemenea, antrenorul Viorel Hizo a fost foarte apreciat pentru modul în care a susținut jucătorii în evoluție, pregătindu-i și promovându-i spre echipele mari din România, și chiar în Naționala României. Tot de la Sibiu au plecat mulți jucători la naționala de tineret a României.

Obținând alături de echipa Inter Sibiu experiență, performanță și apreciere în fotbalul românesc, domnul Hizo a antrenat în perioada 1993 – 2013 alte echipe mari din țară, precum Dinamo sau Rapid București. Domnul Viorel Hizo a fost și primul antrenor român în Campionatul Chinei, pregătind în 2004-2005 echipa Chongqing Lifan.

Foto: GSP.ro

Publicitate
Publicitate

Ion Surdu
Ion Surdu

Redactor

Alătură-te comunității

Publicitate
Publicitate

3 răspunsuri

  1. Avatar Un sibian
    Un sibian

    pai hai sa-i facem cetateni de onoare pe toti cei care cumpara bilet la meci…e o mare „pricepere” si trebuie mult bun simt sa te retragi la timp…

    7
    4
  2. Avatar X-Men Angel
    X-Men Angel

    L-am vazut cand avea 11 ani , la 1 iunie 1958 ! Era in curtea scolii nr. 6 de pe Dimitrie Anghel si ORGANIZA MECIURI DE FOTBAL INTRE CLASE ! Inca de atunci se vedea ca are stofa de antrenor !

    4
    4
  3. Avatar Calator
    Calator

    Pai daca astfel de oameni sunt cetateni de onoare, ca au marele merit de a merge la stadion, cred ca suntem cateva mii care muncind onest si traind civilizat in comunitate am merita aceasta onoare. Ce scarba imi este…

    2
    1

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.

Publicitate
Publicitate