Publicitate
Publicitate
Publicitate - SOMA Sibiu

Pro Infrastructură: Tronsonul 4 din autostrada  Sibiu – Pitești se poate termina mai repede. ”Porr dă o lecție de cum se construiește un tunel rutier”. ”Specialiști din vreo 14 țări lucrează nonstop”

Alin Bratu
0
sibiu-pitesti-facebook-pro-infrastructura2-obmn

Asociația specializată în infrastructură rutieră, Pro Infrastructură, a anunțat marți pe pagina de Facebook faptul că tronsonul 4 din autostrada Sibiu – Pitești, cel dintre Tigveni și Curtea de Argeș, ar putea fi dat în folosință în iulie 2026.

Publicitate
Publicitate
 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Asociatia Pro Infrastructura (@proinfrastructura.ro)

”Cei de la Porr dau o lecție de cum se construiește un tunel rutier: specialiști din vreo 14 țări lucrează nonstop și au șanse maxime să inaugureze cei aproape 10 kilometri dintre Curtea de Argeș și Tigveni în iulie 2026, cu mult înainte de termenul contractual, martie 2027, fără extensii de timp.

Pe sensul spre Sibiu al tunelului, antreprenorul a ajuns la jumătate cu operațiunea de turnare a pereților-casetă, stratul final de beton care va fi văzut de șoferi.

Înaintând spre nord din acest punct, „călătorim în timp” și observăm fiecare etapă majoră, în ordinea inversă a punerii în operă: sub betonul final este membrana hidroizolantă, sub ea vine o alta de protecție (anti-rupere) și la final betonul torcretat fixat cu ancore aplicat direct pe terenul natural. Sâmbătă, când am ajuns noi, muncitorii legau armătura ultimei secțiuni de radier (fundația căii de rulare) rămasă pe această galerie, chiar în capătul de nord.

Pe margine, într-un loc am văzut un mănunchi de 6 furtunuri groase care vor proteja cablurile numeroaselor sisteme ce vor fi instalate. Tot acolo este ascunsă și conducta care evacuează apele pluviale. Și asta doar ce se vede grosier, sunt multe alte detalii care îți explică de ce e nevoie de mai bine de un an de la finalizarea excavației până la darea în trafic.

După ce cofrajul culisant cu ajutorul căruia se toarnă pereții-casetă ajunge în capătul dinspre Sibiu, este mutat pe sensul celălalt, spre Curtea de Argeș”, scrie Pro Infrastructură.

Publicitate

Asociația spune că acest tunel va avea toate dotările ”pe care le vedem în Europa civilizată”.

”O muncă super-specializată, migăloasă și periculoasă, făcută secvențial și fără posibilitatea de a accelera. Deci mai este nevoie de răbdare până vara viitoare, sperăm nu mai târziu de luna iulie, ca să circulăm.

Așteptarea va merita fiindcă vom primi un tunel ultra-modern cu toate dotările pe care le vedem în Europa civilizată, de la iluminatul automat cu intensitate adaptată gradual care reduce efectul de orbire și până la sistemele de supraveghere, ventilație și stingere incendii.

Mulțumim reprezentanților Porr pentru acces și răspunsurile detaliate la toate întrebările pe cale le-a avut numeroasa noastră delegație! Felicitări pentru profesionalism și transparență, o lecție în sine ce n-ar strica să fie învățată de unii constructori!”, a mai scris Pro Infrastructură.

Contractul pentru proiectarea și execuția acestei secțiuni a fost semnat în noiembrie 2021, cu o durată de 60 de luni, din care 16 luni perioada de proiectare și 44 de luni perioada de execuție a lucrărilor. Astfel, conform contractului, lucrările trebuie finalizate în 2027.

Autostrada Sibiu – Pitești, secțiunea 4 Tigveni – Curtea de Argeș

Antreprenor: PORR Construct SRL;

Lungime: 9,86 km.;

Durată contract: 60 de luni (16 luni proiectare, 44 de luni execuție);

Valoare contract: 1,678 de miliarde de lei, fără TVA;

Sursă de finanțare: Programul Transport (PT);

Termen contractual deschidere: 2027.

Pro Infrastructură: Tronsonul 4 din autostrada  Sibiu – Pitești se poate termina mai repede. ”Porr dă o lecție de cum se construiește un tunel rutier”. ”Specialiști din vreo 14 țări lucrează nonstop”Pro Infrastructură: Tronsonul 4 din autostrada  Sibiu – Pitești se poate termina mai repede. ”Porr dă o lecție de cum se construiește un tunel rutier”. ”Specialiști din vreo 14 țări lucrează nonstop”Pro Infrastructură: Tronsonul 4 din autostrada  Sibiu – Pitești se poate termina mai repede. ”Porr dă o lecție de cum se construiește un tunel rutier”. ”Specialiști din vreo 14 țări lucrează nonstop”

Publicitate
Publicitate

Alin Bratu
Alin Bratu

Politic

0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Alătură-te comunității

Publicitate
Publicitate

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.

Publicitate
Publicitate