Luni,
14.07.2025
Cer Senin
Acum
24°C

Sibiul a obținut banii pentru lărgirea Căii Șurii Mici: 30 de milioane de euro pentru primul tronson, de 1,9 km

Sibiul a obținut banii pentru lărgirea Căii Șurii Mici: 30 de milioane de euro pentru primul tronson, de 1,9 km
Lungimea primului tronson din Calea Șurii Mici este de 1,95 km Foto: Primăria Sibiu

Crearea unui coridor de mobilitate pe Calea Șurii Mici, primul tronson, are finanțare europeană asigurată, anunță Primăria Sibiu printr-un comunicat de presă. Primul tronson al viitorului drum modernizat are aproape 2 km, iar lucrările vor costa 29,7 milioane de euro.

Din valoarea totală a proiectului, cea mai mare parte, 17,06 milioane de euro, va fi asigurată din bugetul local, reprezentând cheltuieli neeligibile și contribuția municipiului Sibiu, iar 12,71 milioane de euro vor proveni din fonduri europene nerambursabile, prin Programul Regiunea Centru.

„Amenajarea acestui coridor de mobilitate este prevăzută în Planul de Mobilitate Urbană Durabilă și în Strategia Integrată de Dezvoltare Urbană Durabilă a Municipiului Sibiu. Date fiind costurile mari, vom realiza această lucrare etapizat. Acum am încheiat contractul pentru prima fază, tronsonul dintre viaductul M. Kogălniceanu și str. Bruxelles. Pe acesta vom realiza extinderea drumului și modernizarea lui, inclusiv a rețelelor de apă și canalizare, și vom optimiza infrastructura pentru deplasarea cu transportul public, pe bicicletă sau pe jos. Îmbunătățim mobilitatea într-una dintre zonele Sibiului cu dezvoltare urbanistică accelerată, fiind și o cale de deplasare spre și înspre zona industrială vest, care preia și naveta între Sibiu și Șura Mică”, transmite Astrid Fodor, primarul Sibiului.

Lucrările prevăzute în proiect includ modernizarea și extinderea drumului pe anumite porțiuni: o parte va rămâne cu o singură bandă pe sens, iar alta va avea trei benzi pe sens, dintre care una pe fiecare sens dedicată transportului public. Sunt prevăzute și trei sensuri giratorii și cinci podețe la traversările peste canale.

Crearea trotuarelor pe ambele părți ale străzii, cu rampe pentru persoanele cu dizabilități, amenajarea de piste pentru biciclete, plantarea a peste 350 de arbori, amenajarea unui nou sistem de iluminat public și reabilitarea și extinderea rețelelor de apă și canalizare, precum și relocarea conductelor de gaze și a rețelelor electrice sunt alte lucrări promise.

Pasul următor în acest proiect este inițierea procedurii de achiziție pentru contractarea lucrărilor, documentația de avizare a lucrărilor de intervenție și proiectul tehnic fiind deja elaborate.

Lungimea totală a tronsonului vizat de proiect este de 1,95 km: între viaductul M. Kogălniceanu și strada Bruxelles, cartierul Magnolia.

Context

În anul 2022 Primăria Sibiu a contractat serviciile de proiectare la faza DALI, plus verificarea și obținerea avizelor necesare pentru întreaga lungime a străzii Calea Șurii Mici. Contractul a fost atribuit companiei din București Romasco Concept SRL, pentru mai mult de 380.000 lei. Conform documentației întocmită de companie, proiectul pentru modernizarea Căii Șurii Mici împărțea artera pe care este planificat și noul spital județean în patru tronsoane cu un număr diferit de benzi de circulație: două, apoi șase, apoi cinci și, în final, patru. Totodată, pe lungimea de aproape 4,5 km a Căii Șurii Mici au fost propuse șase sensuri giratorii. Proiectul final a fost estimat la un necesar investițional de 27,6 milioane de lei, cu tot cu TVA, perioada de implementare anunțată prin documentație având un termen mai mult decât optimist - 12 luni.

La finele anului 2023, firma care a proiectat modernizarea Căii Șurii Mici primește bani să împartă proiectul în două. Primăria spunea că, din cauza costurilor ridicate, execuția se va face etapizat.

„Datorită costurilor ridicate pentru implementarea integrală a proiectului, Primăria municipiului Sibiu consideră că se impune ca execuția să se realizeze etapizat. Se va avea în vedere împărțirea proiectului în două părți distincte, pentru demararea ulterioară a unor contracte de execuție etapizată. Împărțirea va ține cont de relocarea utilităților”, argumentau autoritățile locale necesitatea împărțirii proiectului în două.

Astfel, Calea Șurii Mici ar urma să aibă patru benzi de circulație pe toată lungimea (din care câte două să fie dedicate autobuzelor), piste de biciclete separate de carosabil și trotuare. Sensurile de circulație ar urma să fie separate de o fâșie de spațiu verde cu o lățime de minim doi metri. Pe toată lungimea căii ar urma amenajate șase sensuri giratorii.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Ion Surdu

de Ion Surdu

Redactor

Comentarii

10 comentarii

Otto

Acum 3 săptămâni

daca primaria nu o conecteaza radial si de tiglari si Jumbo (ideal si de autostrada), e aproape degeaba largirea ... Sibiul tot sufocat o sa fie
Raspunde

Sibiu.Adrian

Acum 3 săptămâni

Daca este sufocat ... (Acest mesaj a fost moderat deoarece incită la ură pe criterii geografice)

Raspunde

Sibiu.Adrian

Acum 3 săptămâni

Cat baga Fodor si apropiatii in buzunar din cei 17 milioane ?
Raspunde

SLMN

Acum 3 săptămâni

Sa o lege pana in Gusterita.

Raspunde

Teooo

Acum 3 săptămâni

Din banii aia câți își bagă în buzunar politicienii noștri dragi? Nu va mai crede nici dracu cu sumele astea...
Raspunde

Ciubucaru

Acum 3 săptămâni

e viaduct/tunel de autostrada de costa atata?
Raspunde

Kokos

Acum 3 săptămâni

Cineva ne ia de proști! 15 milioane de euro costă reabilitarea unui km de stradă??? Mai mult decât un km de autostradă???
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Sibiu.Adrian

Acum 3 săptămâni

Dece incit TurnulSfatului la "ura" pentru ca am scris sa nu se mai vina cu masini din alte judete in Sibiu, este dreptul nostru daca vrem sa ii acceptam pe astia aici sau nu , nu le convine sa stea la ei, vin toti rupti de foame in Sibiu si noi nu trebuie sa le spunem nimic pentru ca asa vrea TurnulSfatului.
Raspunde

Barosanu

Acum 3 săptămâni

@Sibiu.Adrian, de curiozitate, tu ai trecut vreodată granița județului Sibiu? Nu cu oile, cu mașina, mă refer. Dacă da, de ce?
Raspunde

Sibiu.adrian

Acum 3 săptămâni

Nu trec nici cu oile pentru ca nu am și nici cu mașina pentru că merg pe capu altora așa cum faceți voi,după ce sunteți obraznici aveți și tupeu de doi lei,***

Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus