Publicitate
Publicitate
Publicitate - SOMA Sibiu

Polițiștii sibieni au aplicat peste 800 de sancțiuni contravenționale în acest weekend, în valoare de peste 250.000 de lei

Turnul Sfatului
1
alcoolemie-politie-politist-testare-etilotest-foto-ipj-1-qvgn

În acest weekend, polițiștii sibieni au desfășurat 35 de acțiuni punctuale și au intervenit la 226 de evenimente, dintre care 157 sesizate prin apel 112.  Pe linie rutieră, au fost constatate 7 infracțiuni la regimul circulației, au fost reținute 31 de permise de conducere, dintre care 9 pentru conducerea sub influența alcoolului și au fost retrase 44 de certificate de înmatriculare, anunță luni reprezentanții Poliției Sibiu, printr-un comunciat de presă. De asemenea, au fost aplicate 813 de sancțiuni contravenționale în valoare de peste 250.000 de lei.

Publicitate
Publicitate

Polițilștii transmit și mai multe exemple semnificative.

Astfel, duminică, 28 septembrie, în jurul orei 03:15, în localitatea Cristian, polițiștii rutieri au oprit pentru control un autoturism condus pe  DN 1, de către un  sibian în vârstă de 29 de ani. Polițiștii rutieri au procedat la testarea alcoolscopică a acestuia, care a indicat o valoare de 0,94 mg/l alcool pur în aerul expirat, fiind însoțit la o unitate medicală pentru recoltarea probelor biologice. În cauză, la nivelul Secției nr. 6 Poliție Rurală Orlat, se continuă cercetările în vederea stabilirii situației de fapt pentru aplicarea măsurilor legale în consecință.

În 29 septembrie, în jurul orei 01:00, în satul Alămor, polițiștii rutieri au oprit pentru control un autoturism condus pe  strada Principală, de către un bărbat în vârstă de 25 de ani, din județul Alba. Testarea alcoolscopică a conducătorului auto a indicat o valoare de 0,69 mg/l alcool pur în aerul expirat, acesta fiind însoțit la o unitate medicală pentru recoltarea probelor biologice.  În cauză, la nivelul Poliției Orașului Ocna Sibiului, se continuă cercetările în vederea stabilirii situației de fapt pentru aplicarea măsurilor legale în consecință.

Publicitate

În 27 septembrie, în jurul orei 23:15, în satul Blăjel, polițiștii rutieri au oprit pentru control un autoturism, condus pe DN 14A, de către un bărbat în vârstă de 69 de ani. Din verificările efectuate de către  polițiști s-a stabilit că bărbatul are exercitarea dreptului de a conduce autovehicule suspendată. În cauză, la nivelul Secției nr.2 Poliție Rurală Mediaș, s-a deschis un dosar de cercetare penală care vizează săvârșirea infracțiunii de conducerea pe drumurile publice a unui vehicul având acest drept suspendat.

În aceeași zi, în jurul orei 04:00, în afara localității Săcădate, polițiștii rutieri au oprit pentru control un autoturism, condus pe DN 1, de către un bărbat în vârstă de 26 de ani, domiciliat în orașul Avrig. Din verificările efectuate de către  polițiști s-a stabilit că bărbatul  nu deține permis de conducere. În cauză, la nivelul Secției nr.4 Poliție Rurală Porumbacu de Jos, s-a deschis un dosar de cercetare penală care vizează săvârșirea infracțiunii de conducerea pe drumurile publice a unui vehicul fără a deține permis de conducere.

Publicitate
Publicitate

Alătură-te comunității

Publicitate
Publicitate

Un răspuns

  1. Avatar Un cititor
    Un cititor

    Cu banii ăștia, statul român plătește dobânda pe 10 minute la împrumuturile făcute de Câțu.

    0
    0

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.

Publicitate
Publicitate