Publicitate
Publicitate
Publicitate - SOMA Sibiu

Bogdan Trif știe deja că a fost fraudă la Aeroportul Sibiu: ”Banii europeni trebuie returnați”. Atac dur la Daniela Cîmpean: ”Ancheta vine să completeze și alte eșecuri ale conducerii județene”

Alin Bratu
9
boc-turcan-trif-cimpean-grindeanu-pobu

Președintele PSD Sibiu, deputatul Bogdan Trif, i-a făcut președintei CJ Sibiu, Daniela Cîmpean un rezumat al eșecurilor administrative, într-o postare pe Facebook, și se pronunță înainte ca ancheta să fie finalizată în dosarul de la modernizarea Aeroportului Sibiu, deschis in rem, deocamdată, de către procurorii europeni.

Publicitate
Publicitate

El a comentat inițial faptul că procurorii europeni au făcut percheziții la Consiliul Județean, ”inclusiv la telefonul și laptopul doamnei președintă a CJ Sibiu” și că județul riscă să intre în faliment în situația în care va trebui să restituie 64 de milioane de euro, în urma proiectului de modernizare a Aeroportului Sibiu.

”Această anchetă vine să completeze și alte eșecuri ale conducerii județene Consiliul Județean-marca PNL Sibiu- care a reușit să rateze finanțarea noului Spitalului Județean, a Sistemului de Management Integrat al Deșeurilor, în valoare de sute de milioane de euro, iar majoritatea drumurilor județene au fost lăsate în paragină.

Ca președinte al PSD Sibiu, condamn aceste practici care au compromis imaginea județului și pun în pericol dezvoltarea Sibiului”, a scris Bogdan Trif.

Social democratul a sesizat faptul că președinta Consiliului Județean Sibiu-PNL, a fost ”percheziționată de procurorii europeni”.

„Procurorii europeni au descins la Consiliul Județean condus de Daniela Cîmpean și la Aeroportul Internațional Sibiu, într-o anchetă de fraudă cu fonduri europene de zeci de milioane de euro, efectuând percheziții electronice (inclusiv la telefonul și laptopul doamnei președintă a CJ Sibiu) și ridicând documente esențiale pentru investigație.

Proiectul de modernizare a aeroportului, în valoare de 64 de milioane de euro (54,5 milioane fonduri europene), a fost „aranjat”, conform procurorilor Parchetului European, printr-un caiet de sarcini făcut special pentru firma care a și câștigat licitația.

Publicitate

Deși recepția proiectului a fost făcută, nici până în ziua de astăzi, nu au fost achiziționate și implicit montate toate echipamentele prevăzute în caietul de sarcini.

Ca urmare a fraudei, banii europeni trebuie returnați, deci, județul riscă un colaps financiar”, a scris Trif, care s-a pronunțat înainte ca ancheta să fie finalizată: ” ca urmare a fraudei…”

Cătălin Borcoman, procurorul european pentru România la Parchetul European a declarat în cadrul unei emisiuni ”România te iubesc” faptul că, în prezent, ancheta nu vizează persoane (este în faza in rem, adică urmărește fapte), dar arată că au fost ridicate telefoanele mobile și laptopurile inclusiv persoanelor din conducerea Consiliului Județean Sibiu, alături de cele ale persoanelor direct implicate în proiectul modernizării Aeroportului Internațional Sibiu (AIS).

Turnul Sfatului a semnalat în mai multe rânduri că sunt probleme la proiectul modernizare care a costat 64 de milioane de euro, din care 54,5 milioane de euro sunt fonduri europene nerambursabile

Atribuirea contractului a fost făcută printr-o „chichiță” care poate duce la situația returnării integrale a fondurilor.

„Chicița” o reprezintă cinci scanere pentru încălțăminte, care au fost introduse în caietul de sarcini la care a lucrat UTI Construction and Facility Management.

Aceasta este și singura firmă importatoare pe România a unor astfel de echipamente: prin urmare, la licitația de construire a fost depusă o singură ofertă, a unei asocieri din care a făcut parte și UTI Construction and Facility Management.

Detalii despre acest subiect, puteți citi aici:

Procurorii europeni anunță sechestre în proiectul modernizării Aeroportului din Sibiu. Președinta Cîmpean: „Ar însemna că intrăm în faliment”

Postarea lui Bogdan Trif:

Președinta Consiliului Județean Sibiu-PNL, percheziționată de procurorii europeni.
❗️Procurorii europeni au descins la Consiliul Județean condus de Daniela Cîmpean și la Aeroportul Internațional Sibiu, într-o anchetă de fraudă cu fonduri europene de zeci de milioane de euro, efectuând percheziții electronice ( inclusiv la telefonul și laptopul doamnei președintă a CJ Sibiu) și ridicând documente esențiale pentru investigație.
Proiectul de modernizare a aeroportului, în valoare de 64 de milioane de euro (54,5 milioane fonduri europene), a fost „aranjat”, conform procurorilor Parchetului European, printr-un caiet de sarcini făcut special pentru firma care a și câștigat licitația.
Deși recepția proiectului a fost făcută, nici până în ziua de astăzi, nu au fost achiziționate și implicit montate toate echipamentele prevăzute în caietul de sarcini.
Ca urmare a fraudei, banii europeni trebuie returnați, deci, județul riscă un colaps financiar.
❗️Această anchetă vine să completeze și alte eșecuri ale conducerii județene Consiliul Județean-marca PNL Sibiu- care a reușit să rateze finanțarea noului Spitalului Județean, a Sistemului de Management Integrat al Deșeurilor, în valoare de sute de milioane de euro, iar majoritatea drumurilor județene au fost lăsate în paragină.
❗️Ca președinte al PSD Sibiu, condamn aceste practici care au compromis imaginea județului și pun în pericol dezvoltarea Sibiului.
 
Sursa foto: PSD SIbiu

Publicitate
Publicitate

Alin Bratu
Alin Bratu

Politic

0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Alătură-te comunității

Publicitate
Publicitate

9 răspunsuri

  1. Avatar Emil
    Emil

    Doamna Cimpean mai are nevoie de multe meditatii de la spagarii PSD deoarece au devenit experti calificati in falsuri, talharii, spagi si spalari de bani. Acum, cu toata protipendada spalatoriei justitiei din PG, DNA, CCR, ICCJ, etc, nu se mai poate face nimic, banii strainilor trebuie retrocedati.

    57
    6
  2. Avatar Eu
    Eu

    Banii se recuperează de la persoane fizice implicate în proiect, studii de fezabilitate, prefectura și constructori. Sa nu credeți că se vor accesa banii din contribuții pentru a rezolva propria afacere personala

    38
    4
  3. Avatar MergeTreaba
    MergeTreaba

    Am stat mult pe ganduri daca sa am o reactie la aceasta declaratie sau nu?!

    In general pe noi romanii ne caracterizeaza ipocrizia, minciunea, tradarea si invidia…probabil sunt mai multe dar cred ca aceste atribute sunt definitorii.

    Si acum ii dau replica dl. Trif si nicidecum dintr-un motiv de admiratie si simpatie fata de conducere Cj, ci doar din credinta ca adevarul este unul singur si tb cunoscut.

    Deci Bogdane: ce ai facut tu si ce deckaratii de presa ai avut cand au venit procurorii la Cj pe vremea cand mentorul tau politic a avut probleme cu ei si a fost scos din viata politica si ai ajuns tu mare si tare ??? Te-ai bucurat ?? Ai iesit cu pieptul dezgolit sa il aperi ??? Eu nu imi amintesc !!!

    Ce declaratii de presa ai dat tu, cand din banii Cj-ului, adica bani publici, se ordonau plati pt reparatii la masinile din dotarea ISU (pe vreamea domniei lu Balcu) si Salvare, reparatii care erau nereale si triplate de un service auto in care propietar din umbra printr-un interpus era un cunoscut de-al tau ??

    Daca tot vb de proiectul noului spital, te intreb eu pe tine ceva….oare prietenul tau D…. o sa primeasca vreodata finantare pt proiectul statiunii de schi de la Balea ? Parca ai fost si ministru al turismului ? Ce ai facut ?? Ce iti iese tie din acest proiect ?

    Deci Bogdane, ciocu mic ca poate vin si pe la tine baietii rai si iti verifica laptop-ul…

    68
    8
  4. Avatar Aci Duțu
    Aci Duțu

    bratu, exponentul haur, a primit comandă să promoveze pesedeaua. și n-a găsit altul decât trif. jalnice personaje

    31
    4
  5. Avatar ANCUTA
    ANCUTA

    DNA SA VERIFICE INSTITUȚIILE PUBLICE CONDUSE DE INTERPUSII LUI TRIF, SE DELAPIDEAZA SUME MARI DE LA BUGETUL STATULUI, IN INSTITUTIILE PUBLICE CONDUSE DE PSD IN SIBIU E JAF LA DRUMUL MARE, ROG DNA SA EFECTUEZE CERCETARI

    51
    2
  6. Avatar Ionut
    Ionut

    Un inginer neterminat și politician mediocru!
    Un oportunist si slugarnic!
    Mai Dinu Patrica al Sibiului! Dacă te ia pe tine cineva mai detaliat cu privire la traficul de influență pe care l faci și pe care l ai făcut nu te mai ajuta nici marii avocați din partidul tău de incompetenți și diletanți!
    Ai un membru de partid din Jina ca re se laudă ca ți a dat “ceva” ca sa l faci “mare”. – un mic exemplu!
    Lojele prin care te plimbi nu te ajuta cu nimic!
    Slugile de la 2 și un sfert pe care le ai te au vândut!
    Juriștii de mare botoxatj și desenați în saloane, pe care îi ai la partid, nu au nici o valore!
    “Pretenii” tai cu pantaloni mulați și cu vedere la gleznă nu te pot ajuta!
    Eu ți-a la recomanda sa mai și taci! Prea ești vorbăreț de fel cu tot felul de prostii!
    Nu te mai grăbi să “caști” gura!

    71
    1
  7. Avatar Ciolan
    Ciolan

    Bogdane NU ar trebui sa comentezi NU te recomanda c.v. ,iar de realizări NU poate fi vorba ! Corect procurorii sa-si faca datoria iar vinovatii sa plateasca ! Desigur aveti experienta ca p.s.d.-ist in relatiile cu justitia ( nordis +…) la cate „inginerii ” a practicat p.s.d. din ’90 pana in prezent cand ati reusit sa bagati tara in gard (dar prostii platesc ?..) si voi salvatorii propuneti …negocieri !?.
    Spitalul era necesar pt. sibienii care vă platesc degeaba de ani de zile ,la fel managementul deseirilor si drumurile jidetene , DAR ce a facut dl. Trif si p.s.d. zeci de ani ???.
    Pentru schimbarea imaginii si dezvoltarea Sibiului (și a tarii…) se impun modificari radicale in componenta p.n.l. DAR mai alrs in p.s.d. !…( scuze ,m-am pronuntat inainte de …finalizare !)

    87
    1
  8. Avatar Ipocrizia infinita a ciumei rosii
    Ipocrizia infinita a ciumei rosii

    cine s-a trezit in post de judecator ?? triff de la psd. Tocmai ciuma rosie e cea care prin judectatorii sai la ccr MENTINE STATUTUL DE SUPERSPECIALI ai magistratilor – statut ce e unic pe planeta! Mai mult tot psd blocheaza reforma aparatului bugetar local si central – sacrificand tot privatii pentru a proteja sistemul.

    67
    0
  9. Avatar Dumitru
    Dumitru

    O RUSINE INDIVIDUL ASTA, CA TOATA GASCA LUI DE INCOMPETENTI SI PRADATORI AI BANILOR PUBLICI, HAI DNA SI FA CURATENIE IN INSTITUTILE ”PATRONATE” DE HOTIIII PSD, ****
    (Acest mesaj a fost moderat deoarece formulează acuzații care nu sunt dovedite)

    44
    0

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.

Publicitate
Publicitate