Publicitate
Publicitate
Publicitate - SOMA Sibiu

Bani pentru cutiile de lapte. Acestea ar putea intra în Sistemul de Garanție Returnare. Deocamdată doar în București și Brașov

Alin Bratu
1
lapte-35-napolact-centru-d3x9

Cutiile de lapte și de suc ar putea fi introduse în Sistemul de Garanție Returnare. Ministerul Mediului ia în calcul să extindă programul și pentru alte tipuri de ambalaje, anunță Știrile ProTV.

Publicitate
Publicitate

Deocamdată este în curs un proiect pilot, implementat în București și Brașov. Însă, dacă la reciclarea recipientelor pentru băuturi stăm foarte bine, în rest este dezastru.

Noile aparate funcționează la fel ca cele pentru plastic, aluminiu și sticlă. Scanează codul de bare al ambalajelor de carton pentru suc și lactate. Inclusiv sucurile cu pai pentru copii pot fi reciclate aici.

„Cu puține modificări de soft putem să adăugăm ambalaje care acum nu sunt colectate de aceste RVM-uri, dar care nu necesită neapărat să fie modificat echipamentul. Eu cred că acest proiect poate să stea la bază anul viitor, să vedem o trecere și pentru aceste ambalaje”, spune Diana Buzoianu, ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor.

Publicitate

Proiectul este în derulare în câteva magazine din București și Brașov. Între timp, SGR are cifre record și încheie anul cu o rată de returnare a ambalajelor de plastic, metal și aluminiu de 84%.

Doar în primele 10 luni ale acestui an, oamenii au distrus 4,5 miliarde de ambalaje, cele mai multe de plastic.

Totuși, România ocupă ultimul loc din Uniunea Europeană la rata de utilizare a materialelor reciclate în produse noi, doar 1,3%.

De la începutul acestui an, primăriile din România sunt obligate să instaleze și pubele speciale pentru colectarea textilelor.

Multe însă nu au luat această măsură, iar acolo unde se aplică, rata de colectare rămâne scăzută, pentru că oamenii nu știu sau nu au acces facil la aceste puncte.

Sursa foto: Arhivă Turnul Sfatului

Publicitate
Publicitate

Alin Bratu
Alin Bratu

Politic

0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Alătură-te comunității

Publicitate
Publicitate

Un răspuns

  1. Avatar Tot țeapă!
    Tot țeapă!

    Iar apoi, prădând bugetele publice pentru „reciclare”, o să le dea ceva securiști foc.

    3
    0

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.

Publicitate
Publicitate