Complexul de agrement Gușterland, cea mai mare investiție publică în derulare a Primăriei Sibiu, se scumpește în urma unui cumul de factori.
Conducerea Primăriei Sibiu a elaborat un proiect de hotărâre pentru actualizarea indicatorilor tehnico-economici ai proiectului de amenajare a unui complex de agrement și sport în zona dealului Gușterița. Creșterea propusă de administrația locală este de la 97,76 de milioane de lei, cu tot cu TVA, la 104,15 milioane de lei, cu tot cu TVA, adică o indexare de 6,39 de milioane de lei. La această sumă, reprezentanții administrației locale au ajuns luând în calcul mai multe situații.
Proiectul este finanțat, parțial, din fonduri europene nerambursabile, iar contractul de proiectare și execuție a fost semnat cu o asociere condusă de Con-A, pentru suma de 58,7 milioane de lei, cu tot cu TVA. Iar conform regulilor impuse ca urmare a finanțării europene, în cadrul proiectului a fost constituită și o așa-numită rezervă de implementare pentru ajustările de preț, ajustări care se reflectă în facturile emise de constructori. Aceste ajustări înseamnă creșterea sau diminuarea (situație mai rar întâlnită) prețurilor pentru diferite lucrări sau servicii, ca urmare a evoluției prețurilor în domeniul construcțiilor.
Până acum, arată reprezentanții Primăriei Sibiu, valoarea ajustărilor plătite în cadrul contractului de proiectare și execuție este de 6,8 milioane de lei, în contextul în care în bugetul aprobat pentru aceste cheltuieli este de 3,5 milioane de lei. Asta în condițiile în care se estimează deja că următoarele facturi vor include noi ajustări considerabile de prețuri. „Având în vedere valoarea estimată a evoluției indicilor de prețuri aferente primului semestru al anului 2026, considerăm necesară suplimentarea valorii aferente ajustărilor cu suma de 6,39 milioane de lei, cu TVA”, se arată în raportul de specialitate care însoțește proiectul de hotărâre supus votului consilierilor locali în ședința programată în după-amiaza zilei de 18 decembrie 2025.
Acest tip de cheltuieli sunt neeligibile, mai arată sursa citată, iar din bugetul actual al proiectului ar exista capitole din care să fie acoperite. Dar reprezentanții Primăriei arată că este de preferat ca aceste fonduri rămase de rezervă, care sunt eligibile spre decontare din surse europene, să fie folosite pentru amenajarea unui gard în jurul viitorului complex, gard care până acum nu a fost prevăzut.
„În cadru proiectului, la această dată, există la capitolele de deviz 5.3 Diverse și neprevăzute și 7.1 Cheltuielilor aferente marjei de buget, sume disponibile eligibile care ar putea acoperi necesarul ajustărilor suplimentare, fără a fi necesară modificarea indicatorilor aprobați. Totuși, pentru a nu diminua valoarea eligibilă și a utiliza aceste resurse financiare pentru realizarea unor activități suplimentare, precum împrejmuirea obiectivului (…) propuem menținerea valorii eligibile a proiectului și majorarea indicatorilor economici aprobați prin HCL 351/2024 pentru acoperirea cheltuielilor cu ajustările de preț”, se mai arată în raportul citat.
În ceea ce privește gardul, această investiție era „neprevăzută inițial în cadrul proiectului, dar strict necesară pentru siguranța în exploatare a echipamentelor și dotărilor de pe amplasament”. „Totodată, necesitatea acestei împrejmuiri a rezultat și din analiza de risc și securitate a echipamentelor de agrement în faza de execuție lucrări, analiză preliminară necesară procesului de autorizare ISCIR (Inspecția de Stat pentru Controlul Cazanelor, Recipientelor sub Presiune și Instalațiilor de Ridicat – n.r.”, arată reprezentanții administrației locale.
Semnat în octombrie 2023, contractul pentru proiectarea și execuția complexului de agrement avea termen inițial luna ianuarie a acestui an. Termenele au început să fie decalate încă din faza de proiectare, iar lucrările au început în iulie 2024. Un an mai târziu, administrația locală a semnat un contract de finanțare nerambursabilă pentru construirea Gușterlandului, aflat deja în execuție: aproximativ 93 de milioane de lei sunt alocate, nerambursabil, din fonduri europene.
Termenul estimat acum pentru finalizarea complexului este în primăvara anului 2026.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Investigații, Administrație
Alătură-te comunității
16 răspunsuri
-
-
-
-
Oare cine a fost cu ideea magnifica de a atarna curcubeul acolo? Bani aruncati fara cap cat timp proritatile in oras sunt altele: nici macar nu s-au inceput proiecte de parcari etajate in jurul centrului, cladirile istorice stau sa cada, copiii fac scoala la stadion etc.
Oare cand dispare directorul de la dezvoltare pentru ca daca mai ramane mult distruge tot -
Nu știu de unde atâta “ hate “ !
În loc să fim bucuroși că în timp ce țara trece prin ani grei de restricții ( și nici planeta nu o duce prea bine …) Sibiul dă semne de prosperitate : după Belvedere , iată Gușterland ! După Gușterland , acus-acuș reinventarea Parcului Astra ! După vechea Astră vine rândul Noului Subarini ! După Noul Subarini stă în blockstart Câmpșorul ! După Câmpșor se catedre Aqualand !
“ Să moară dușmanii de ciudă “ este maneaua care-și așteaptă compozitorul și textierul !-
„Hate-ul” este ca pentru ca toate cele mentionate de tine nu ajuta cu nimic viata de zi cu zi a orasenilor si avem multe alte nevoi si „of-uri” unde administratia ar trebui sa faca ceva, nu „zone de agrement” facute pe milioane de euro la marginea orasului unde daca tot vrei sa mergi trebuie sa mergi cu masina, din zecile de cartiere care nu au nici macar o dunga de iarba sau cativa copacei unde sa stai la umbra vara. Evident daca standardul de viata si de asteptari e la nivelul „mici si bere” sau „bine ca macar se face ceva”, atunci da, sa fim recunoscatori ca se toaca banii pe nimicuri ce nu au fost cerute de nimeni – cel putin Parcul Astra, Parcul Cetatii, Parcul Subarini pot fi doar curatate si toaltetate putin nu „refacute” (distruse) in totalitate pe alte cateva „meleoane”.
-
-
O capcană în care cad foarte mulți: PROIECTARE CU EXECUȚIE.
Practic, punem carul înaintea boilor. Într-un astfel de contract ajungi complet la mâna constructorului (AG). Nu mai ai nicio pârghie reală de control. Vei fi „lovit” constant cu SF-ul, iar orice abatere sau completare va însemna automat costuri suplimentare.Proiectantul va fi tentat să propună soluții tehnice minime, astfel încât AG-ul să își maximizeze profitul. Să nu uităm un aspect esențial: în acest scenariu, proiectantul este plătit de AG, deci nu poate fi un arbitru independent sau „șeful” constructorului, așa cum ar fi firesc într-o relație corectă.
Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.
Esti in eroare maximă. Vorbesri fără să cunosti. Iti dau doar un exemplu Premier league 12 echipe au sponsor principal…
Am dat play de minim 15 ori la primul video in care Tatal descrie cum a ” disparut ” copilul,…
Dupa 17 ani de concubinaj pnl-psd , se trezeste o minte luminata sa ceara demisia partenerului de jaf. Nu le…
Asta e căzut în cap și la propriu și la figurat.
Faptul ca o casa de pariuri este sponsor oficial al federatiei romane de fotbal(caz unic in lume),ne indica cat de…












Lasă un răspuns