Publicitate
Publicitate
Publicitate - SOMA Sibiu

Creșterea impozitelor pentru clădiri ale persoanelor juridice se amână cu un an. Proiectul taxelor și impozitelor locale, modificat din nou

Ion Surdu
2
cladire-euroil-2-fpdl

Proiectul taxelor și impozitelor locale la Sibiu pentru anul 2026, pus zilele trecute în consultare publică, a fost modificat. Modificarea se referă la clădirile rezidențiale ale persoanelor juridice.

Publicitate
Publicitate

Primăria Sibiu a transmis că a postat din nou proiectul aflat acum în consultare publică, dar cu modificarea impusă de o hotărâre de Guvern, aprobată ieri.

„În contextul în care Guvernul României a adus noi modificări asupra Legii 239/2025 privind taxele și impozitele locale pentru 2026 prin OUG 78/17.12.2025, Primăria Sibiu a modificat în consecință proiectul de hotărâre a Consiliului Local afișat pe site-ul https://www.sibiu.ro/ în data de 17 decembrie și l-a republicat actualizat aici.

Precizăm că prin acest OUG au fost operate modificări în ceea ce privește impozitul pe clădiri aflate în proprietatea persoanelor juridice, după cum urmează: Anterior, prin Legea 239/2025, în cazul persoanelor juridice a fost eliminată cota de impozitare mai mică, între 0,08% și 0,2%, pentru categoria de clădiri rezidențiale, acestea urmând să fie impozitate din 1 ianuarie 2026 cu aceeași cotă ca și clădirile nerezidențiale, între 0,2 și 1,3% din valoarea de impozitare. Astfel, rezulta o creștere a impozitului pe care persoanele juridice îl achitau pentru clădirile rezidențiale. Prin OUG 78/17.12.2025 se modifică aceste prevederi în sensul prorogării intrării lor în vigoare, dispozițiile urmând să fie aplicate doar din 2027”, precizează primăria.

Publicitate

Astfel, se prelungește perioada consultărilor publice până pe data de 29 decembrie.

Amintim că noua lege votată de parlamentari „pentru redresarea economică” a determiant administrația Sibiului să inițieze proiectul de hotărâre prin care modifică impozitele pe proprietate stabilite pentru anul viitor. Creșterea impozitelor pe clădiri, de exemplu, este, în medie, de 76%. Cresc și impozitele pentru mașinile cu motoare mici, în timp ce proprietarii de mașini cu motoare mari vor plăti mai puțin.

Mai multe despre acest proiect – aici: Dezbatere: impozitele pe locuințele sibienilor cresc cu 76%, se elimină reducerile pentru cele din blocuri și case vechi, mașinile se impozitează și în funcție de poluare

Precizăm că impozitele și taxele locale ale sibienilor pentru anul 2026 se află pentru a treia oară în consultare publică. Mai întâi, administrația locală a decis la începutul acestui an să mărească taxele, iar Consiliul local a votat proiectul în luna martie. Atunci, municipalitatea a majorat plățile cu rata inflației.

La începutul lunii noiembrie, Primăria Sibiu a scos din nou în consultări publice un proiect privind aprobarea impozitelor și taxelor locale pentru anul 2026. Documentul păstrează aproape în totalitate taxele aprobate în martie, singurele modificări fiind în cazul impozitelor pentru transportatorii de mărfuri și o creștere ușoară a cotei suplimentare de impozitare pentru clădirile de birouri deținute de persoane juridice.

Publicitate
Publicitate

Ion Surdu
Ion Surdu

Redactor

Alătură-te comunității

Publicitate
Publicitate

2 răspunsuri

  1. Avatar Emil
    Emil

    Deocamdata pentru spagi, parandaraturi si pensii speciale e suficient cat platesc fraierii.

    2
    4
  2. Avatar Unuunea Spulberati Romania
    Unuunea Spulberati Romania

    Marea majoritate a „persoanelor juridice” din Romania sunt strainii. Romanii au fost de mult obligati de statul mafiot sa isi inchida afacerile. Acum ordinul de saracire este pentru populatia Romaniei, nu pentru firmele strainilor care ne mulg.

    5
    4

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.

Publicitate
Publicitate