Sâmbătă,
17.01.2026
Cer Senin
Acum
-2°C

DSP Sibiu, după controlul de la Spitalul din Cisnădie unde lucra asistenta acuzată că și-a ajutat prietena să își ucidă mama: Nu au fost identificate nereguli pe turele acesteia

DSP Sibiu, după controlul de la Spitalul din Cisnădie unde lucra asistenta acuzată că și-a ajutat prietena să își ucidă mama: Nu au fost identificate nereguli pe turele acesteia
Camera de gardă a Spitalului din Cisnădie, unde lucra asistenta

Direcția de Sănătate Publică (DSP) Sibiu a finalizat controlul efectuat la Spitalul Orășenesc Cisnădie, în contextul dosarului penal în care o asistentă medicală este cercetată pentru omor calificat. Potrivit concluziilor transmise presei, inspectorii nu au constatat neconformități pe turele acesteia. Instituția precizează că a descoperit însă alte nereguli, din 2024, legate de prescrierea unor medicamente.

Controlul administrativ, realizat de Serviciul Control în Sănătate Publică al DSP Sibiu la finele anului trecut, a vizat modul de gestionare a substanțelor psihotrope și stupefiante, precum și existența și respectarea procedurii privind accesul, depozitarea, prescrierea, eliberarea, transportul și administrarea acestor substanțe, a transmis instituția.

„Din verificările efectuate, nu au rezultat neconformități pe turele pe care a lucrat asistenta implicată într-un dosar penal”, precizează DSP Sibiu într-un comunicat de presă transmis vineri seara.

Neconformități în anul 2024

La nivelul întregii unități medicale, inspectorii au identificat însă două neconformități care ar fi avut loc în anul 2024. Este vorba despre două doze de Diazepam, prescrise de medicul specialist, dar care nu au fost consemnate în foile de observație a pacienților în cauză.

„Menționăm faptul că este vorba despre doi pacienți diferiți. În notele explicative date de către personalul medical, acestia sustin faptul că este vorba despre o eroare administrativa, medicamentele fiind administrate pacienților însă fară a se consemna acest aspect și în fișele de observație ale beneficiarilor”, menționează DSP Sibiu. 

DSP Sibiu mai arată că aceste concluzii au fost transmise Parchetului de pe lângă Tribunalul Sibiu și subliniază că, potrivit legislației în vigoare, aplicarea unei amenzi contravenționale se prescrie în termen de 6 luni de la data săvârșirii faptei: „Cele două neconformități constatate exced termenul de 6 luni”.

Amintim că sfârșitul anului 2025 s-a încheiat cu o știre ce a șocat Sibiul: Procurorii au reținut două femei suspectate de uciderea unei alte femei de 59 de ani, mama uneia dintre ele. Fapta ar fi avut loc în luna iunie 2024, la domiciliul victimei. După crimă fiica s-a mutat în Dubai, dar a revenit luna aceasta în România pentru a finaliza vânzarea unui imobil din moștenire.

Averea de peste un milion de euro a fost motivul crimei de la Sibiu. Fiica victimei este acuzată că și-a ucis mama, cu ajutorul unei prietene asistentă medicală din Cisnădie, pe care ar fi manipulat-o să o ajute, fără să îi promită nicio sumă de bani. Asistenta a recunoscut „în totalitate”, fapta, spun procurorii sibieni, în timp ce fiica, doar parțial.

Pe 29 decembrie, DSP Sibiu s-a autosesizat și a deschis o anchetă pentru a verifica modul în care asistenta medicală a procurat substanțele sedative folosite pentru uciderea victimei.

Citește și: Managerul spitalului din Cisnădie unde lucra de 10 ani asistenta acuzată de crimă: A fost un șoc, efectiv nu avem cuvinte

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Ion Surdu

de Ion Surdu

Redactor

Comentarii

2 comentarii

Emil

Acum 1 săptămână

Hoț la hoț nu vede neregulile.
Raspunde

Vivi Dragan

Acum 1 săptămână

Alti care isi iau banii degeaba ar trebui desfiintati.
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus