Cel mai mare strat de zăpadă măsurat de meteorologi în judeţul Sibiu este de 110 centimetri, în zona turistică Bâlea Lac, aflată la peste 2.000 de metri altitudine în Munţii Făgăraş, unde este risc mare de producere de avalanşe, scrie Agerpres.
La Bâlea Lac, troienele de zăpadă pot ajunge la doi metri.
Turiştii sunt sfătuiţi de salvamontiştii sibieni să verifice buletinul nivometeorologic înainte să urce la Bâlea Lac.
De asemenea, nu ar trebui să practice sporturile de iarnă la Bâlea Lac, din cauza riscului mare, de gradul patru din cinci, de avalanşe.
„Salvamont Sibiu monitorizează permanent situaţia din teren şi recomandă prudenţă maximă în zonele alpine din Munţii Făgăraş”, potrivit paginii de Facebook.
Accesul în zona turistică Bâlea Lac din Munţii Făgăraş se poate face pe DN 7C – Transfăgărăşan până la Bâlea Cascadă, de unde se poate urca doar cu telecabina şi numai când condiţiile meteo sunt bune. Programul de la Telecabina de la Bâlea este de luni până duminică, între orele 09:00 – 17:00.
O cursă cu telecabina de la Bâlea dus – întors costă 160 de lei, pentru un adult.
Telecabina funcţionează cu minimum 10 persoane.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Redactor
Alătură-te comunității
Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.
O problemă nu se rezolvă creând alte probleme.
Rușine maximă!
Kitsch total. Cum sa va luati dupa Hollywood?! Ala e model? Mai ales ca ala e un oras nou ,…
O prostie mai mare nu exista. Auzi ca masini sunt in fiecare zi…pai masinile alea nu au ramas parcate pentru…
Eu am băut intenționat vreo 3 kile de rachiu ca sa ma fac muci, sa chem salvarea si sa ma…













Lasă un răspuns