Asociația PAN – Protecția Animalelor și a Naturii a publicat pe pagina de Facebook o imagine cu o căsuță comunitară pentru pisici în care s-a adăpostit și o cățelușă cu trei pui. Între timp cățelușa și puii au fost preluați de o asociație din Germania care le va găsi stăpân.
„În timp ce căsuțele erau în lucru, ne-am imaginat tot felul de scenarii: vandalism, conflicte, alți patrupezi curioși, dar realitatea ne-a surprins.
Între timp, o pisică și un câine fără stăpân au decis că aceeași căsuță e suficient de mare pentru amândoi.
Se pare că au rezolvat singuri ceea ce noi complicăm de obicei. Doar o lecție simplă: se poate și așa”, transmit reprezentanții Asociației Pan pe pagina de Facebook.
Potrivit celei care îngrijește pisicuțele din căsuța respectivă, cățelușa s-a adăpostit acolo din cauza frigului și a umezelii.
„Între timp a apărut în zona noastră și o cățelușă cu trei pui, tot fără stăpân și ei. Fiind zăpadă, umezeală și frig, au dat de un loc uscat și s-au bucurat și ei de cușcă. Între timp, cățelușele au fost preluate de o Asociație din Germania și li se va găsi stăpâni”, a transmis aceasta pentru turnulsfatului.ro.
Reamintim că prima căsuță PAN pentru pisicile comunitare din Sibiu, în cartierul Vasile Aaron. Instalarea ei a fost posibilă cu ajutorul fondurilor strânse la Maratonul Internațional Sibiu, anul trecut.
Asociația va amplasa, în total, zece astfel de căsuțe, iar următoarea va fi montată în cartierul Ștrand. La predarea căsuței, asociația oferă bolurile și un sac de mâncare.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Redactor
Alătură-te comunității
Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.
Perfect, dacă se poate pentru motocicliștii enduro se poate și pentru copiii noștri, ai celor care nu pot trăi fără…
Pentru a renunta la nicotina sau alcool totul tine de starea de spirit. Trebuie sa-ti readuci aminte cine ai fost,…
Nu ,ca eu o sa înnebunesc . Doamna Primar avem si noi o rugăminte: Vă implorăm sa nu va mai…
Sa le spuneti asta si pacienților din ambulante care sunt in drum spre spital si pentru care fiecare minut contează.
E strada de după Bulevardul Nicolae Coposu.













Lasă un răspuns