Organizația Patronală HoReCa Sibiu anunță lansarea unei noi campanii dedicate scenei culinare locale – Săptămâna Gastronomică Sibiu. Evenimentul va avea loc în luna martie și își propune ca, timp de o săptămână, să îi aducă pe sibieni și pe turiști mai aproape de restaurante prin prețuri accesibile.
Practic, scopul campaniei este ca sibienii să testeze mâncarea de la cât mai multe restaurante la un preț mai mic decât în mod obișnuit.
„Concepută ca o invitație la descoperire, campania se adresează atât sibienilor, cât și turiștilor, oferindu-le ocazia de a experimenta preparate reprezentative din restaurantele participante, într-un format accesibil și prietenos”, transmite organizația pentru turrnulsfatului.ro.
Până în acest moment, 29 de restaurante membre ale Organizației Patronale HoReCa Sibiu s-au înscris deja în campanie, iar organizația invită în continuare restaurantele care doresc să facă parte din Săptămâna Gastronomică Sibiu să se alăture campaniei contactând mailul [email protected] sau numărul de telefon+40 724 047 990.
Mai multe detalii despre concept și desfășurarea campaniei organizația spune că va comunica în perioada imediat următoare.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Redactor
Alătură-te comunității
6 răspunsuri
-
In cadrul acestui experiment,apa plata la sticla tot 17-25 de lei o sa fie? Cat depre initiativa,bravo. Problema este la „gastronomie’. Pizza,paste si gratare le trecem la gastronomie? Desi in zona centrala sunt in jur de 120-150 de restaurante,bistro,fastfood,carciumi m-as arunca sa zic ca sunt maxim 10,da zece in care poti sa gusti ceva deosebit. Altceva decat pizza,paste. Revin,sper sa fie un succes! Probabil o sa fie cum au si cei din Timisoara,platestei 90 de lei si gusti niste preparate dintr-un meniu fix. Vreau sa vad in meniu preparate nemtesti,sasesti,unguresti si romanesti.Mezeluri si branzeturi din zona,ca doar duduie si pita. Plus cartofi,din tara Fagarasului. Pentru exemplificare https://ghidulbanatului.ro/timisoara-tasting-tour-primul-tur-culinar-al-orasului-a-fost-vandut-integral-2-700-de-bilete-pentru-50-de-restaurante-si-baruri_29663.html
-
Iar nustiu trebuie sa inteleaga un lucru clar ,asa cum fiecare mana cu manusa ei asa si restaurantele reprezinta in oglinda nivelul clientelei si s-au pliat pefect pentru aceasta. Noi din acest motiv nu avem restaurante cu stea Michelin la nivel national ca nu au CUI sa se adreseze,nu ca nu s-ar putea aduce bucatari sau forma pentru acest tip de serviciu, cei ce viseaza ca noi ca natie suntem niste rafinati si intelegem la nivelul altora(franta,italia,spania) ce inseamna restaurantul,sunt aceeasi ce cred ca noi i-am batut pe turci suntem ce mai frumosi si avem cel mai bun fotbal.
-
Spunea cineva mai sus de pretul apei si de timisoara,omul poate trebuie lamurit ca poate nu a inteles articolul,proiectul nu vorbeste absolut deloc de bauturi si 2 ,timisoara a fost un proiect esuat, de castigat au avut doar organizatorii,restaurantele si timisorenii nu, proiectul de la Sb este mai amplu, se desfasoara pe o saptamana si nu o zi ca cel de la Tm,este mai diversificat si mai accesibil ca pret.
Ce poti spune cand un restaurant iti vinde niste preparate la pretul de cost si el absoarbe restul cheltuielilor pt tine(salarii personal,utilitati,chirie,consumabile etc) decat multumesc frumos si sa fie o traditie. Paradoxul va fi urmatorul:cei ce nu-si permit sa iasa la restaurant des vor fi cei mai acizi,iar cei ce vin cu propuneri pragmatice si realiste reprezinta plaja de clienti reali ce o are Sb,undeva la 4500 de oameni.
Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.
Nimic nu ma intereseaza mai putin dintre toate lucrurile pe care le poste face primaria.
Suveraniști la „muncă”
Saracia din judet este la cote alarmante ! Tutele de la primarie si consiliu local, nu cunosc realitatea din teren…
1,De ce nu te prezinti la teste,avem locuri libere,inclusiv la Forte Speciale 2,Pensii speciale si 1,000 de avantaje.Vise taica,vise ca…
Nu știu cat de bună este interzicerea lor , într-un oraș care se vrea turistic , măcar pe la hoteluri…













Lasă un răspuns