Publicitate
Publicitate
Publicitate - SOMA Sibiu

ISU Sibiu publică imagini impresionate de la incendiul din Veștem cu un mesaj ferm: „Nu mai ardeți vegetația uscată!”

Raluca Budușan
3
incendiu-vestem-isu-sibiu4-cq8k

ISU Sibiu a publicat pe pagina de socializare o serie de fotografii impresionante care surprind amploarea intervenției la incendiul care a cuprins o vulcanizare de pe DN1, în zona localității Veștem.

Publicitate
Publicitate

Imaginile arată efortul intens al pompierilor care au muncit până la epuizare pentru a proteja vieți și a limita pagubele, în timp ce flăcările se apropiau periculos de stațiile de alimentare cu carburanți.

ISU Sibiu publică imagini impresionate de la incendiul din Veștem cu un mesaj ferm: „Nu mai ardeți vegetația uscată!”

În postarea însoțitoare, pompierii reamintesc publicului că incendiile de vegetație „nu sunt un joc” și pot provoca pagube uriașe sau chiar pericole pentru viață. Mesajul este clar: „Nu mai ardeți vegetația uscată”

Fotografiile și avertizarea vin ca un memento puternic asupra riscurilor la care se expun cei care nu respectă regulile de siguranță și asupra curajului salvatorilor care intervin în astfel de situații critice.

Primarul comunei Șelimbăr le mulțumește pompierilor

În altă ordine de idei, Marius grecu, primarul comunei Șelimbăr le-a mulțumit pompierilor pentru profesionalism. 

Mulțumesc ISU Sibiu, IPJ Sibiu, SVSU Tălmaciu, Poliția Locală Șelimbăr și tuturor celor implicați! Datorită vouă a fost evitat un dezastru. Profesionalismul și reacția rapidă au făcut diferența. Respect si recunoștință pentru efortul depus!”, a scris acesta pe pagina sa de Facebook. 

Publicitate

ISU Sibiu publică imagini impresionate de la incendiul din Veștem cu un mesaj ferm: „Nu mai ardeți vegetația uscată!”

Mai jos redăm, integral, postarea. 

„Vineri, 13.

Pentru unii, doar o zi din calendar sau începutul de weekend. Pentru alții, o zi de luptă cu flăcările.

Uneori, focul pornește dintr-un gest necugetat… iar alții trebuie să lupte cu urmările lui.

Astăzi, flăcările au cuprins în întregime o vulcanizare de pe DN1, din zona localității Veștem, după ce un incendiu de vegetație s-a extins necontrolat. Un nor imens de fum gros s-a ridicat, iar pericolul era la doar câțiva pași de stațiile de alimentare cu carburanți.

În fața focului nu stau superstițiile. Stau pompierii. Au muncit până la epuizare, au protejat vieți și au ținut flăcările departe de un dezastru mai mare. Nu au fost victime, însă pagubele sunt mari și rămân.

Rămâne și un adevăr pe care trebuie să îl spunem din nou: incendiile de vegetație nu sunt un joc. Sunt un pericol real!

Astăzi nu a fost despre ghinion. A fost despre curaj.

Vă dorim un weekend liniștit și vă rugăm să fiți responsabili! NU MAI ARDEȚI VEGETAȚIA USCATĂ!”

ISU Sibiu publică imagini impresionate de la incendiul din Veștem cu un mesaj ferm: „Nu mai ardeți vegetația uscată!”ISU Sibiu publică imagini impresionate de la incendiul din Veștem cu un mesaj ferm: „Nu mai ardeți vegetația uscată!”ISU Sibiu publică imagini impresionate de la incendiul din Veștem cu un mesaj ferm: „Nu mai ardeți vegetația uscată!”ISU Sibiu publică imagini impresionate de la incendiul din Veștem cu un mesaj ferm: „Nu mai ardeți vegetația uscată!”ISU Sibiu publică imagini impresionate de la incendiul din Veștem cu un mesaj ferm: „Nu mai ardeți vegetația uscată!”ISU Sibiu publică imagini impresionate de la incendiul din Veștem cu un mesaj ferm: „Nu mai ardeți vegetația uscată!”ISU Sibiu publică imagini impresionate de la incendiul din Veștem cu un mesaj ferm: „Nu mai ardeți vegetația uscată!”ISU Sibiu publică imagini impresionate de la incendiul din Veștem cu un mesaj ferm: „Nu mai ardeți vegetația uscată!”ISU Sibiu publică imagini impresionate de la incendiul din Veștem cu un mesaj ferm: „Nu mai ardeți vegetația uscată!”ISU Sibiu publică imagini impresionate de la incendiul din Veștem cu un mesaj ferm: „Nu mai ardeți vegetația uscată!”ISU Sibiu publică imagini impresionate de la incendiul din Veștem cu un mesaj ferm: „Nu mai ardeți vegetația uscată!”

Publicitate
Publicitate

Raluca Budușan
Raluca Budușan

Sănătate, Educație

0766 905 671

raluca[at]turnulsfatului.ro

Alătură-te comunității

Publicitate
Publicitate

3 răspunsuri

  1. Avatar Ron
    Ron

    Vreo amendă plus toate despăgubirile pt cel sau cei care au incendiat vegetația??? A… nu normal … ca nu se știe etc așa ca pompierii… recomandă !!! Apoi peste vreo citeva luni dupa sute de incendii de vegetație ( multe din ele transformate iată în dezastre… incendii de pădure etc) vom citi un alt comunica al pompierilor referitor la cite acțiuni … cite autospeciale etc au folosit! Ba da chiar nimeni nu poate da niște legi ( aproape de… ghilotina) pt cei ce incendiază vegetația? Sint mii de incendii în fiecare primăvara si toamna și … nimeni nimic! Le dau eu o recomandare legiuitorilor și pompierilor… amendă de la milion( în lei noi !!) în sus pt fiecare proprietar al cărui teren e incendiat! A ca a dat altul foc și s au incendiat … 10 terenuri… ok pt fiecare amenda! Să vezi apoi cum își păzesc terenul! Nu ca de lene să l curețe îl incendiază de parcă suntem în Evul Mediu Întunecat! Și pompierii pot de ex în zile calde ca astea să trimită niște oameni pe citeva dealuri din jurul localităților ( ca nu suntem în Bărăgan) și cum vede un fum atenționați cei din zonă și să vezi cum pot prinde toți … piromanii ăștia! Ce i așa greu! Dar știu e mai ok să facă recomandări apoi statistici

    15
    1
  2. Avatar 2cents
    2cents

    Am mai zis si in trecut, e doar o chestiune de timp pana vor fi si victime daca nu se fac anchete serioase cu pedepse pe masura

    2
    0
  3. Avatar Asdfasdf
    Asdfasdf

    sambata era si in campsor un incendiu de vegetatie… acolo de ce nu i-au prins pe cei care au incendiat? cum spunea cineva mai sus ar trebui amendati proprietarii daca tot sunt proprietari sa isi asume si sa isi curete terenurile ca daca erau terenurule intretinute nu se ajunge la incendii din astea enorme ca iarba daca are cativa cm nu arde asa de repede si necontrolat fiind si usor de stins. AMENDA la toti proprietarii care nu isi intretin terenurile dar PRIMARIA Sibiu doarme ca la asta se pricep bine…

    2
    0

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.

Publicitate
Publicitate