Logo-ul Filarmonicii de Stat din Sibiu a fost explicat de către Cristian Lupeș, managerul instituției.
Deși a fost modificat de aproape șase ani, logo-ul Filarmonicii de Stat din Sibiu are o semnificație care „a scăpat” multora. Managerul Cristian Lupeș spune că sursa de inspirație a acestui logo este drumul național 7C, cunoscut sub numele de Transfăgărășan.
„Am adus aproape de Filarmonică acest simbol local care este Transfăgărășanul și îl găsim acum copiat de pe Google Maps în logo. Transfăgărășanul înseamnă foarte-foarte multe lucruri: în primul rând ascensiune, greutatea ascensiunii, dorința de a ajunge în vârf, unde ne așteaptă ce? Un lac rece (zâmbește – n.r.). Înseamnă unde, înseamnă munte, cam tot ceea ce reprezintă Sibiul. Este un simbol internațional și ni s-a părut firesc să ne legăm de el. Foarte multă lume a considerat că sunt niște unde mai puțin ordonate ale unor sunete, dar nu, este ceva foarte ordonat în acest logo”, a declarat Cristian Lupeș, managerul Filarmonicii de Stat Sibiu, în cadrul unei conferințe de presă organizată zilele trecute cu ocazia prezentării activității instituției din ultimii patru ani.
Lupeș a mai arătat că de la preluarea conducerii Filarmonicii sibiene a urmărit consolidarea percepției acestei instituții în rândul localnicilor. „În 2019 îmi doream să urc în taxi și să spun «la Filarmonică», iar taximetristul să nu mă corecteze și să-mi spună «Sala Thalia». Acum mă bucur să trec prin oraș și să aud oameni spunând «bine, ne vedem în față la Filarmonică», ceea ce înseamnă că brandul s-a implementat, cu foarte-foarte multă muncă și greutate”, a mai spus Lupeș.
„Metaforic”
Potrivit unui text publicat pe pagina de Facebook a instituției, noul logo a fost adoptat de către Filarmonică la finele lunii septembrie a anului 2020. „Noua imagine leagă metaforic unda sonoră și discul rezonator al gongului și tobei, pâlnia instrumentelor de suflat, nota întreaga muzicală etc de simbolurile naturale, inginerești și turistice ale Sibiului: Transfăgărășanul si Bâlea Lac. Totul confundându-se cu soarele mascat de Făgăraș”, este descrierea dată atunci desenului care a devenit logo.

Logo-ul Filarmonicii de Stat Sibiu. Sursa foto: Facebook / Filarmonica de Stat Sibiu
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Investigații, Administrație
Alătură-te comunității
5 răspunsuri
-
Chiar si o balega de vaca sau o urma unei muste in parbriz pot capata semnificatii profunde in interpretarea indivizilor cu patologii psihiatrice. Totusi, nu ne explica ce e cu cercul alb ce creaza un disc rosu. Nu se explica prezenta acestui disc rosu in logo-urile multor entitati – companii, partide, organizatii. Ce o fi simbolizand acest disc rosu?
-
Continuind interpretarea data de managerul penal, care ne zice ca transfagarasanul inseamna ascensiune cu efort, eu zic ca nimeni nu rezida permanent odata ajuns pe culme. Iar coborarea se face la fel, cu efort. Iar daca nu ai frane, cum managerul nu are, s-ar putea sa ajungi in prapastie. Mai ales ca aceasta comparatie a „inaltarii spre culmi”, Lupes nu o suprapune pe evolutia filarmonicii (aflata in declin) ci pe evolutia carierei de manager. Deci, cum spuneau malgasii, „what goes up, must come down”, in interpretare romaneasca – „fie roata chiar patrata/ tot se-nvarte cateodata”.
-
Atunci când vehiculul (instituția) se dezmembrează în timp ce șoferul (managerul) se felicită pentru altitudinea la care a ajuns, prăbușirea nu este doar o posibilitate statistică, ci o certitudine.
-
-
:))) extraordinar ce descoperire…alo domnu’…log out va rugam! Lasati-ne cu povesti de adormit copiii!
-
dacă tot se laudă că a adoptat logoul, dl. Lupeș a uitat să ne spună și ce firmă l-a făcut și cu cât l-a cumpărat instituția.
Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.
Dacă cineva îl făcea pentru el cu 200000 lei îl făcea de la zero…
Excelent comentariul Sibianului….!!!
mister Ioan Banciu , sper ca nu ai pretentia sa iti gasesti vreun aliat intre locuitorii din Sibiu. In ultimii…
Sau pe fi-su lu’ Aurora :))))) !!!
Impozitele la finante cand le plateste dl acesta? Au ramas tot pe tatal decedat?













Lasă un răspuns