Miercuri,
27.10.2021
Cer Senin
Acum
3°C

Comentarii

1647 articole gasite

02 septembrie 2021

Premierul Florin Cîțu nu e un star politic. Nu are dicție, nu are prezență,nu are discurs, iar singurul său moment de glorie a fost atunci când doamnele i-au apreciat brandul la primul vaccin Și tricourile cu Foo Fighters. Nici în partid nu mi s-a părut că lasă cine știe ce...
8

22 august 2021

Lumea asta se modifică în jurul nostru într-un ritm pe care l-am descrie rapid, mai ales din punct de vedere tehnologic. Iar tehnologia remodelează inclusiv mobilitatea urbană în direcții care nici măcar nu ar putea fi bănuite de majoritatea dintre noi, de multe ori. Spre exemplu,...
13

15 august 2021

Mai întâi a fost închisă parcarea din Piața Huet. Agitația prin oraș nu a fost tocmai mare, deoarece cei care aveau tichet de parcare în Piața Huet erau, de obicei, angajați ai Primăriei ori sibieni cu relații la cei care împărțeau cartelele de acces în piață...
6

08 august 2021

Louis de Rouvrey, ducele Daint-Simon, a scris, în autobiografia sa, despre prinţesa d'Harcourt care urina, în fiecare dimineaţă, pe holurile palatului Versailles. Avea un statut atât de important, în viziunea ei, încât considera că nu era demn să meargă la toaletă....
7

06 august 2021

Muzeul ASTRA organizează în perioada 6-7 august 2021 un atelier apicol de retezat știubeiele și un altul de pregătire a cerii pentru confecționarea lumânărilor. Cele două ateliere vor avea loc timp de două zile, în intervalul orar 10 – 16, în Muzeul în aer...
1

25 iulie 2021

Citeam acum câteva zile despre câteva sporturi antice de prin America de Sud și Scandinavia în care pierzătorii plăteau cu viața pentru înfrângere. Extrapolând, mi se pare că ne apropiem foarte mult de exigențele acelor timpuri. Și nu înțeleg de ce. Trăim...
3

21 iulie 2021

Ieșirea spre Șelimbăr era ieri blocată, coada întinzându-se pe Bulevardul Vasile Milea (dacă-mi permiteți să-i scriu numele deși nu s-a stabilit dacă e erou sau trădător), până la intrarea în sensul giratoriu cu Doamna Stanca. Preț de vreo trei intersecții, șoferii...
21

18 iulie 2021

De mături orice ”bulă” de internet, de pălăvrăgești la orice birt din colț de cartier ori de stârnești o discuție în locul de joacă plin de părinți tineri și de bunici mândri este imposibil să nu găsești de fiecare dată o majoritate care știe. Mai mult...
5

05 iulie 2021

Apărea anul trecut în Turnul Sfatului un articol despre cum se obțin permise de conducere fără examen. Procedura era simplă: dai câteva sute de euro și primești prin poștă un permis nou-nouț cu toate datele de securitate ale instituțiilor poloneze. Individul care publica anunțuri...
0

1647 articole gasite

Sus