Marţi,
07.12.2021
Ninsori Usoare
Acum
2°C

Comentarii

1653 articole gasite

08 august 2021

Louis de Rouvrey, ducele Daint-Simon, a scris, în autobiografia sa, despre prinţesa d'Harcourt care urina, în fiecare dimineaţă, pe holurile palatului Versailles. Avea un statut atât de important, în viziunea ei, încât considera că nu era demn să meargă la toaletă....
7

06 august 2021

Muzeul ASTRA organizează în perioada 6-7 august 2021 un atelier apicol de retezat știubeiele și un altul de pregătire a cerii pentru confecționarea lumânărilor. Cele două ateliere vor avea loc timp de două zile, în intervalul orar 10 – 16, în Muzeul în aer...
1

25 iulie 2021

Citeam acum câteva zile despre câteva sporturi antice de prin America de Sud și Scandinavia în care pierzătorii plăteau cu viața pentru înfrângere. Extrapolând, mi se pare că ne apropiem foarte mult de exigențele acelor timpuri. Și nu înțeleg de ce. Trăim...
3

21 iulie 2021

Ieșirea spre Șelimbăr era ieri blocată, coada întinzându-se pe Bulevardul Vasile Milea (dacă-mi permiteți să-i scriu numele deși nu s-a stabilit dacă e erou sau trădător), până la intrarea în sensul giratoriu cu Doamna Stanca. Preț de vreo trei intersecții, șoferii...
21

18 iulie 2021

De mături orice ”bulă” de internet, de pălăvrăgești la orice birt din colț de cartier ori de stârnești o discuție în locul de joacă plin de părinți tineri și de bunici mândri este imposibil să nu găsești de fiecare dată o majoritate care știe. Mai mult...
5

05 iulie 2021

Apărea anul trecut în Turnul Sfatului un articol despre cum se obțin permise de conducere fără examen. Procedura era simplă: dai câteva sute de euro și primești prin poștă un permis nou-nouț cu toate datele de securitate ale instituțiilor poloneze. Individul care publica anunțuri...
0

04 iulie 2021

Legislația națională în ceea ce privește gestionarea deșeurilor municipale lasă la alegerea administrațiilor locale modul în care vor încasa taxa de salubrizare care să acopere costurile generate în acest domeniu (în funcție de volum, greutate, frecvență ori prin...
2

27 iunie 2021

A doua cea mai mare investiție (prima e stadionul) pe care o derulează localitatea care dă tonul în județul Sibiu este o pistă de biciclete. Aproape zece milioane de euro este bugetul pentru care se bat acum constructorii în licitația pentru amenajarea unei piste pe malul Cibinului....
13

13 iunie 2021

În urmă cu aproximativ trei luni, am început să cumpăr, aleatoriu, dezinfectanți, pe care mai apoi i-am trimis spre testare la singurul laborator acreditat în acest sens din România. Adică, am încercat să verific dacă ceea ce scrie pe etichete și în avizele...
6

1653 articole gasite

Sus