legi
-
Dezbatere pe legile Educaţiei organizată de USR la Sibiu: „Sistemul a ajuns foarte rigid, obtuz şi închis la orice vine, ca sugestie, din afar㔄Un sistem educaţional performant necesită finanţare corespunzătoare, profesori bine pregătiţi şi liberi de ingerinţele politicului”, este concluzia unei dezbateri pe tema legilor Educaţiei, organizată de USR la Sibiu, se precizează într-un comunicat de presă transmis de USR. Discuţiile de la -
Președintele Iohannis la ULBS 50: Producem pe bandă rulantă legi incoerentePreședintele Klaus Iohannis participă vineri la festivitatea de aniversare a 50 de ani de învățământ superior la Universitatea Lucian Blaga din Sibiu. Cu această ocazie Iohannis a vorbit despre modul haotic în care se dau legile în România, printre altele. „Decidenții politici -
Noua generație. Magistrații din Sibiu au ieșit la primul protest pentru JustițieParchetele vor fi blocate, părerile exprimate prin organizațiile care îi reprezintă nu le fost ascultate și nici nu li se mai cer opinii, nu mai există transparență, iar independența Justiției este amenințată. Sunt doar o parte din nemulțumirile exprimate de -
Turcan, cel mai activ lider de grup din parlamentLiderul deputaților PNL, Raluca Turcan, este cel mai activ lider de grup din Parlamentul Romaniei, cu 155 de luări de cuvânt în legislatura actuală, până la finalul lui 2018, anunță ziare.com. Deputatul de Sibiu este urmat de liderul deputaților PSD, -
“Noi vrem pământ“, după 70 de ani. Peste 70.000 de sibieni și-au primit pământul înapoiLa 70 de ani de la naționalizare și la 27 de ani de la emiterea primei legi de după Revoluție referitoare la fondul funciar, situația retrocedării terenurilor de pe actualul teritoriu al județului Sibiu se apropie de final. În 1991, -
Infractori, n-aveți teamă! Acapararea justiției de către politic e în graficNu e (nu era) vorba de o toană de moment ci mai de grabă – cum ne spune dialectica – de acumulări care au dus la uriașe salturi calitative. Totul s-a soldat cu nașterea și afirmarea unei pături sociale noi,
-
Ganț: ”Ca reprezentant al FDGR nu puteam susţine o iniţiativă ruşinoasă”Deputatul FDGR, Ovidiu Ganţ, a votat miercuri în Camera Deputaţilor împotriva modificării Codului Penal. “Propunerea Comisiei Iordache încearcă să salveze persoane care au comis infracţiuni şi reprezintă totodata o potenţială ‘invitaţie’ la comiterea de noi infracţiuni”, a declarat Ovidiu Ganţ. -
De ce e greu?Pentru că e o luptă cu sistemul. E mai mult decât evident că trei sferturi, cel puțin, din cei cu funcții sau care aspiră la funcții publice s-ar bucura, în sine, de modificările codurilor penale. Știu că nu e bine,
-
Iohannis trimite la Curtea Constituțională două legi semnate de trei parlamentari sibieniPreşedintele Klaus Iohannis a sesizat astăzi Curtea Constituţională a României (CCR) asupra Legii privind aprobarea Programului de susţinere a crescătorilor de suine pentru activitatea de reproducţie, dar şi în ceea ce priveşte Legea de aprobare a Programului de susţinere pentru -
TSTV Benedek Zacharie: ”80, 85% din legile justiției nu încalcă democrația”În opinia deputatului UDMR, Benedek Zacharie, legile justiției nu sunt în totalitate nedemocratice, iar manifestările de stradă se produc din cauza lipsei de încredere în Parlament și clasa politică. ”În primul rând, comunicarea este foarte deficitară. Pentru că nu tot -
Comisia Florin Iordache ia vacanță, până anul viitorComisia Iordache s-a întâlnit din nou vineri dimineață, pentru a discuta Codurile Penale, după ce legile Justiţiei au fost dezbătute şi votate în timp record. Membrii „supercomisiei” au stabilit să se reunească luna viitoare, arată Digi24. În ultimele zile, parlamentarii -
7 ambasade ale unor state UE: Evitaţi orice acţiune care ar putea duce la slăbirea independenţei justiţieiAmbasadele Belgiei, Danemarcei, Finlandei, Franţei, Germaniei, Olandei şi Suediei solicită, într-un comunicat, ca factorii implicaţi în proiectul de reformă a justiţiei să evite orice acţiune care ar putea duce la slăbirea independenţei sistemului judiciar şi să ceară avizul Comisiei de -
Scandal în Senat. USR a ocupat tribuna centrală cu un protest împotriva legilor JustițieiŞedinţa de plen a Senatului a fost suspendată astăzi, după ce senatorii USR au ocupat tribuna centrală a sălii de plen, întrerupând discursul lui Călin Popescu Tăriceanu. El a anunţat că suspendă şedinţa până când va fi restabilită ordinea în -
Un pesedist și un protestatar. Față în fațăLumi diferite. Idei diferite. Necesități diferite. Un viitor diferit? I-am pus față în față pe un tânăr care protestează în fața sediului PSD, cu un altul care e dincolo de geamuri, în organizația de partid. Dialogul, o ficțiune, ne arată
-
UDMR explică de ce a votat alături de PSD și ALDE legile justiției: Vrem stat de drept, nu un stat dirijat de procurori!Parlamentarii UDMR susțin că România are nevoie de modificarea legislativă în justiție, deoarece contribuie la garantarea statului de drept. ”UDMR sprijină lupta împotriva corupției. Propunerea legislativă adoptată astăzi nu limitează în niciun fel acest efort. Dimpotrivă, astăzi a fost adoptată o -
Șovăială: “Sper ca ne-am întors la muncă, nu de decor”Deputatul PNL de Sibiu Constantin Șovăială a declarat astăzi, odată cu începutul sesiunii, că speră că parlamentul a revenit la muncă și nu ca decor. “Eu sper că ne-am întors la muncă, nu de decor. Sper ca majoritatea parlamentară nu -
Gândirea (ne)legiuitorului românCriza forței de muncă din Sibiu este un subiect pe care îl putem regăsi în jurul majorității orașelor acestei țări. Cu cât orașul este mai mare, în general, cu atât criza este mai profundă. Lipsa forței de muncă reduce investițiile,
-
În biroul lui Hermann Fabini. ”M-am luptat pentru menținerea Cazarmei 90”Într-o curte de pe strada Tipografilor se află biroul de arhitectură al lui Hermann Fabini. Vitrine pline cu cărți, pereții acoperiți de planșe pictate. La una din cele două mese, arhitectul cu o experiență de 50 de ani lucrează la -
Treziți-vă!Dacă nu respect regulile de circulație în mod constant, sunt exclus din joc. Îmi pierd dreptul de a conduce, în cel mai bun caz. Dacă nu-mi plătesc taxele și impozitele, statul va avea grijă, ajutat de lege, să-și ia dreptul.
















